Редагування генів вперше перемогло ВІЛ

Учені провели досліди на мишах.

Група молекулярних біологів з допомогою технології редагування генів CRISPR/Cas9 вперше зуміли успішно вирізати сегмент ДНК, що належав ВІЛ з геному живих тварин.

У своїх ранніх дослідженнях вчені змогли показати, що система CRISPR/Cas9 здатна видалити гени вірусу, вбудовані в геном клітини-господаря, без негативного впливу на останню. Проте випробування проводилися на культурі клітин, узятих у пацієнтів, які були інфікованих ВІЛ, і досі не було доказів, що метод спрацює на живому організмі.

В останній роботі біологи перевірили, чи може технологія редагування гена усунути ВІЛ з організму трансгенних пацюків і мишей, у яких гени вірусу були вбудовані в кожну клітину кожного органу.

Щоб внести систему CRISPR, модифіковану для видалення генів вірусу у тварин, вчені використовували аденовірусний вектор — молекулу, яка містила в собі необхідні нуклеотидні послідовності, а також гени білка Cas. Через два тижні після початку експерименту дослідники проаналізували геноми тварин. Цільовий сегмент ВІЛ був вирізаний з ДНК у кожної тканини, в тому числі головного мозку, нирок, печінці, легенях, селезінці та клітинах крові.

Аналіз вірусної РНК показав, що її кількість знизилася в клітинах лімфоцитів, а також в лімфатичних вузлах.

Лікування ВІЛ зазвичай проводиться за допомогою антиретровірусних препаратів, які пригнічують розмноження вірусу, але не мають можливості видалити його з інфікованих клітин. ВІЛ здатний вбудовувати свої гени в клітини імунної системи, примушуючи їх виробляти власні копії.

Як уже повідомлялося, вчені впритул підійшли до можливості перемогти ВІЛ. Результати їх роботи можуть допомогти розробити нові методи терапії хворих на СНІД.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: