Українці за гроші ЄС розробили унікальну програму моделювання аварій на АЕС

Висока точність результатів дивує фахівців.

В Україні почала працювати система "Родос", яка моделює наслідки аварій на АЕС і підказує напрямки евакуації для людей. Програма працює за допомогою чотирьох комп'ютерів, які знаходяться у гідрометцентрі, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Кожна з машин відповідає за одну атомну станцію – Рівненську, Хмельницьку, Запорізьку та Південно-Українську. На екранах – карти. Спеціалістів цікавлять передусім 30-кілометрові зони навколо українських АЕС. Час від часу тут моделюються віртуальні аварії. Програма не тільки прогнозує, як піде радіація повітрям і водоймами, а й підказує рятувальникам, які села треба евакуйовувати, а де можна обійтися профілактикою – роздати людям йодовані таблетки. Коли медики і рятувальники знають за кілька годин або днів, куди їхати і що робити, це дозволяє економити мільйони грошей і час. Під час аварії на японській Фукусімі прогноз системи "Родос" справдився на 80%.

Один із розробників – математик Іван Ковалець. Він почав випробовувати цю програму, коли побачив, як сусідів налякала пожежа в чорнобильских лісах. "Я не рахував доти, доки не спитали сусіди. Коли сусіди спитали, мене заїло, що я ніби розробник системи – і не можу дати результати. Тому я вирішив порахувати сам", - пояснив він. Прогноз Іван робив неофіційно і нічого загрозливого для здоров'я людей не побачив – лише невеликі підвищення фону на захід від зони. Але коли за кілька днів фахівці перевірили результат – це їх вразило. "Атомщики вирішили перевірити ці прогнози, і виявилося дуже непогане спів падіння. Цього ніхто не чекав", - зізнається дослідник.

ВідеоВ Україні працюватиме європейська система "Родос", яка вказує як рятуватись в разі ядерної аварії

Програму, яку за участю українців розробляли ще й 40 європейських інститутів, вже презентували Держслужбі з надвичайних ситуацій. Гроші на проект дав Євросюз. Але наразі програма фактично діє в тестовому режимі. Парламент мусить внести поправки в нормативні документи, щоб узаконити програму. Тоді її прогнози для рятувальників стануть не тільки інформативними, а й обов'язковими до виконання.

Незважаючи на те, що з моменту трагедії на Чорнобильській АЕС уже минуло три десятиліття, експерти все ж відзначають, що наслідки вибуху і досі наздоганяють українцівЛікарі радять частіше відвідувати онкологів та перевіряти щитовидну залозу. Медики вкотре наголошують на небезпеці вживання в їжу фруктів та овочів, які виросли в зоні відчуження. Найголовніше – це уникати стресів та не нервуватись, адже це ослаблює організм та робить його більш вразливим для впливу радіації.

Кореспондент ТСН Олександр Шилко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: