Що означає вихід фракції Ляшка з коаліції. Думки експертів

Дата публікації
Що означає вихід фракції Ляшка з коаліції. Думки експертів

У Раді розпочався новий політичний сезон / УНІАН

Експерти сходяться на думці, що політики почали боротьбу за голоси на місцевих виборах.

Після побоїща біля Верховної Ради України 31 серпня 2015 року коаліція почала ще більше тріщати по швах. Після відкриття третьої сесії парламенту лідер фракції "Радикальна партія" Олег Ляшко заявив про вихід зі складу коаліції і перехід в опозицію.

За словами політика, радикали більше не можуть перебувати в коаліції, яка, на його думку, фактично була знищена напередодні руками президента Петра Порошенка, голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, які внесли до парламенту законопроект про зміни до Конституції.

Представник партії в Кабміні Валерій Вощевський також заявив, що подасть у відставку у зв'язку з рішенням фракції.

У коаліції звістка від Ляшка викликала здивування. Ігор Кононенко з "Блоку Петра Порошенка" повідомив, що більшості нічого не загрожує, адже навіть у нових умовах нараховується 281 голос.

Своєю чергою, заступник голови фракції "Батьківщина" Андрій Кожем'якін був здивований рішенням радикалів, але про вихід з коаліції розмов не ведеться.

ТСН.ua запитав у політологів про те, що стоїть за рішенням фракції Ляшка і яке майбутнє очікує парламентську більшість.

Євген Магда, кандидат політичних наук, директор Центру суспільних відносин

"По-перше, не буде виборів до початку грудня 2015 року, тому що Верховна Рада обрана на дострокових парламентських виборах і може рік працювати незалежно від того – є коаліція, немає, працює, не працює, імітує, що завгодно. По-друге, коаліційна угода не передбачає розпаду коаліції через вихід однієї фракції. Чисельність фракції "Радикальної партії" мізерна, і говорити про можливість розпаду коаліції не можна.

Очевидно, що причина виходу Ляшка - це прагнення на місцевих виборах показати, які вони опозиційні, як вони люблять Україну, як вони за простих людей. І він, до речі, конкуруватиме не з провладними партіями, а з партією Юлії Тимошенко, електорат якої зосереджений у сільській місцевості, невеликих містечках. Відповідно, це суто політично обумовлений крок.

Коаліція у нас взагалі рахітична. Але це проблема фундаторів коаліції.

Багато чого будуть вирішувати місцеві вибори. Вони будуть лакмусовим папірцем, для того, щоб показати, хто є "ху". Відповідно, якщо умовно кажучи, "Самопоміч", "Радикальна партія" і "Батьківщина" отримують високі результати, вони будуть намагатися смикнути так, щоб мало не здалося нікому і ініціювати дострокові парламентські вибори, щоб на них відповідно отримати додаткові голоси".

У Раді розпочався новий політичний сезон / УНІАН

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, доктор історичних наук

"Аналітики, в тому числі, ваш покірний слуга, передбачали, що рано чи пізно Ляшко вийде з коаліції, а швидше за все зробить це напередодні майбутніх виборів для підвищення власних рейтингів.

У даному випадку – Донбас - не Донбас [голосування за зміни до Конституції] – привід. Якби не це, була б знайдена якась інша причина. Чи зміниться щось принципово у самій коаліції? Ні, тому що і всередині коаліції Ляшко виступав, як опозиція. Дивуватися цьому не треба - абсолютно прогнозована ситуація. Коли формувалася коаліція, я дивувався, чого взагалі Ляшка беруть до її складу. Але, очевидно, вирішили, що краще мати його всередині, ніж зовні. Довго це не могло тривати, враховуючи його популізм.

Для формування більшості потрібна єдність двох сил – "Блок Петра Порошенка" і "Народного фронту". Разом вони мають достатньо голосів, щоб коаліція існувала. Тому вихід Ляшка - це більше символічно. Хоч є там партнер "Самопоміч", "Батьківщина". В даному випадку вихід Ляшка принципово ситуацію не змінює. Невідомо, чи буде "Батьківщина" чи "Самопоміч" виходити з коаліції – вони не хочуть бути звинуваченими у розвалі коаліції".

У Раді розпочався новий політичний сезон / УНІАН

Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій

"Те, що відбулося вчора – коли три фракції проголосували про внесення змін до Конституції – це початок політичної парламентської кризи, яка з виходом Ляшка вже стає парламентсько-урядовою політичною кризою, бо, можливо, буде потрібно змінювати уряд, створювати нову коаліцію. Ще невідомо, чи підуть за Ляшком інші політичні сили. Головна мотивація для виходу чи невиходу – 25 жовтня – вибори. Вони визначатимуть стратегію виборчої кампанії з точки зору – додасть чи не додасть це їм балів. Ми за великим рахунком можемо стати свідками поширення цієї політичної кризи на суспільну. Адже та трагедія, яка вчора сталася, може бути використана у виборчій кампанії – в першу чергу звинуваченнями влади, політичних опонентів. Ми є свідками початку достатньо серйозних політичних кульбітів, пертурбацій в українській політиці, які можуть призвести до серйозного переформатування влади, зокрема в Кабміні".

Наступна публікація