Чому криза навколо Катару вибухнула саме зараз - The Washington Post

Новий конфлікт в арабському світі показує, що старі геополітичні лінії більше не можуть пояснити Близький Схід.

Арабські держави Перської затоки охопила безпрецедентна регіональна криза. Рано-вранці в понеділок Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Бахрейн і Єгипет опублікували скоординовані заяви, оголосивши про дипломатичний розрив з Катаром, крихітною, але багатою півострівною країною. Вони скоротили повітряні, морські та наземні сполучення і наказали катарським чиновникам і громадянам, які перебувають у їхніх країнах, повернутися додому.

Про це пише Ішан Тарур у статті "Криза у Перській затоці через Катар", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Катар відіграє важливу роль на світовій арені через великі запаси нафти і природного газу. Обидві сторони зайняли жорстку позицію, що відбилося на цінах на нафту. Як повідомляють мої колеги, паніка через можливу блокаду Саудівською Аравією єдиного сухопутного кордону Катару призвела до того, що полиці супермаркетів у Досі були повністю спустошені наляканими жителями.

Цей крок – відображення давнього невдоволення Катаром, який, як стверджують Саудівська Аравія і Емірати, підтримує терористичні угруповання, а також дуже доброзичливо ставиться до Ірану, їхнього головного регіонального суперника. Положення складне і невизначене, ставки високі – в Катарі, врешті решт, розташована важлива передова база Центрального командування США. Ось наша спроба пояснити найважливіші пункти.

У чому причина суперечки?

Протягом багатьох років чиновники в Ер-Ріяді і Абу-Дабі сердилися на те, що вони вважають безконтрольною, активістською зовнішньою політикою Катару. Наприклад, на відміну від сусіднього Бахрейну, який значною мірою підтримує лінію Саудівської Аравії, Катар розходився в думці з іншими членами Ради співробітництва країн Перської затоки, блоку з шести арабських монархій, і використовував свою значну скарбницю, щоб проектувати свій вплив в усьому світі.

Наприклад, після політичних потрясінь арабської весни Катар став на бік таких ісламістських політичних партій, як "Брати-мусульмани Єгипту", вважаючи, що має право підтримувати рухи, популярні серед жителів. Ще однією причиною для гніву сусідів стало те, що "аль-Джазіра", новинний канал в Катарі, що фінансується державою, також, здавалося, просував мотиви цих груп, часто захищаючи демократію і інакомислення в регіоні, керованому світськими автократами або непередбачуваними королівствами. Катар був одним з найбільш активних прихильників ісламістських бійців під час повстання в Сирії та Лівії.

Тепер критики Катару заявляють, що держава не змогла обмежити свою підтримку деяким ісламістським воєнізованим угрупованням, включаючи Хамас і головну організацію, пов'язану з Аль-Каїдою в Сирії. Катар також звинувачували в підтримці повстанців хуті в Ємені, що вражає, враховуючи, що Катар був частиною коаліції, очолюваної Саудівською Аравією, яка боролася з хуті, яких певною мірою підтримує Іран.

"Країни регіону можна розділити на два табори: один прагне просувати свої зовнішні інтереси шляхом підтримки ісламістів, і інший, чия зовнішня політика визначається протистоянням підйому ісламістів", - писав експерт із Близького Сходу Хасан Хассан. Катар, у схемі Хассана, потрапляє в перший табір, в той час як саудівці і Емірати перебувають у другому.

Міністерство закордонних справ Катару в заяві назвало заходи "необґрунтованими" і заявило, що рішення про розірвання відносин є порушенням суверенітету країни і ґрунтується на заявах та припущеннях, які "фактично не мають підстав".

ВідеоОдразу сім держав розірвали дипломатичні та торговельні відносини з Катаром

Саудівська Аравія і, меншою мірою, ОАЕ також підтримують різні групи повстанців і ісламістські угруповання в конфліктах на Близькому Сході. Але обидві країни виступали проти політичного ісламу в таких країнах, як Єгипет. Вони підтримували нинішнього президента Абдель Фаттаха аль-Сісі, який прийшов до влади в результаті перевороту 2014 року, витіснивши правляче мусульманське братство, за чим послідувало жорстоке, криваве придушення ісламістів. Насильницький уряд Ємену, який майже повністю підтримує Ер-Ріяд, підтримуване Еміратами керівництво у Східній Лівії і архіпелаг на Мальдівах в Індійському океані, чий президент все частіше здається прихильником саудівців, підтримали розрив у стосунках з Катаром.

ОАЕ, зокрема, прийшли в лють через триваючу підтримку Катаром ісламістів в Лівії і в інших місцях і, схоже, саме ОАЕ були ініціатором ізоляції Катару.

Але це не пояснює, чому така міра була зроблена саме зараз

Існує безліч теорій про те, чому ситуація дійшла до такої крайності. Дві окремі можливі хакерські атаки призвели до ескалації ворожнечі. Спершу було опубліковано заяву на офіційному сайті Катару, яка приписувала еміру коментарі з симпатією Ірану і шиїтського бойового угруповання Хезболла. Навіть після того, як Катар спростував повідомлення, і сказав, що це підступи хакерів, новинні мережі Саудівської Аравії і ОАЕ продовжували поширювати його як факт. Між тим, опубліковані електронні листи посланника Еміратів у Вашингтоні, схоже, показують давнє бажання його країни протистояти катарському впливу.

Деякі експерти вважають, що Мохаммед ібн Зайд, впливовий наслідний принц емірату Абу-Дабі, знайшов енергійного партнера в особі молодого віце-кронпринца Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана, який в останні роки наполегливо просував зовнішню політику Саудівської Аравії і наполягав на створенні регіонального анти-іранського альянсу.

У захопливому повідомленні Financial Times йдеться про те, що чиновники з Катару, по всій видимості, виплатили майже 1 млрд доларів як викуп за звільнення партії катарських соколов, викрадених під час полювання на півдні Іраку. За словами джерела, цитованого британською газетою, основна частина коштів, імовірно, виявилася у посадових осіб Ірану і пов'язаних з ними шиїтських ополченців – ці кошти стали останньою краплею для критиків Катару в Перській затоці.

Але важливим фактором також став президент Трамп, чий дружній візит в Ер-Ріяд у минулому місяці і схвалення планів Саудівської Аравії на Близькому Сході, схоже, підбадьорило офіційних осіб.

Саудівська Аравія і Емірати, каже Ендрю Боуен, запрошений колега з консервативного Американського інституту підприємництва, "визнали, що ключовим моментом після візиту Трампа має стати утихомирення Катару". За словами ведучого журналіста в ОАЕ, посадові особи в Абу-Дабі хочуть отримати величезні поступки від Дохи, у тому числі закриття катарських ЗМІ за кордоном і відмову від незалежної зовнішньої політики Катару.

Що поставлено на карту?

Важко визначити, що буде далі. Дві країни Ради співробітництва країн Перської затоки опинилися на роздоріжжі – Оман і Кувейт можуть спробувати визначити ступінь свого впливу, щоб досягти компромісу. Сполучені Штати можуть послідувати їхньому прикладу, хоча адміністрація Трампа практично не коментувала те, що відбувається в понеділок. Однак, можливо, їй доведеться, враховуючи, що велика база аль-Удейд на території Катару є основним майданчиком для проведення контртерористичних операцій США.

Крім підтримки США, Катар володіє значними фінансовими резервами, зберігає політичну підтримку турецького уряду і є ключовим енергетичним партнером для таких країн, як Росія і Китай. Саудівська Аравія і ОАЕ можуть зрозуміти, що ізолювати Катар досить складно.

"Вони думають, що можуть задушити Катар і змусити його капітулювати", - сказав Теодор Карасик, старший аналітик Gulf State Analytics, BuzzFeed News. "Це може викликати зворотну реакцію для них. Проблема номер один полягає в тому, що такий крок може змусити Катар шукати можливість укладення нових партнерських відносин у галузі безпеки з Туреччиною. Доха також може звернутися до Ірану".

"Я дійсно боюся, що вони можуть помилково оцінити позиції один одного, що може призвести до затягування вирішення цього конфлікту", - сказав Боуен Today's WorldView.

Цей спір також посилює складність розбіжностей на Близькому Сході, які оглядачі в Сполучених Штатах часто намагаються звести до простого двостороннього конфлікту між сунітським арабським блоком на чолі з Саудівською Аравією і шиїтським Іраном.

"Напруженість між Катаром і його сусідами показує, що старі геополітичні лінії більше не можуть пояснити Близький Схід", - пише Хассан.

Залишається побачити, як Трамп, який тріумфував на своєму грандіозному, щедрому прийомі в Ер-Ріяді, буде справлятися з цим викликом. Зрештою, Білий дім наполягав на тому, що президент "об'єднав весь мусульманський світ так, як цього не відбувалося вже багато років", як сказав один помічник Трампа минулого місяця. Події цього тижня покажуть, наскільки сміховинно помилковим було це твердження.

ВідеоКатар звинувачують у затісних стосунках з Іраном та низкою екстремістських угруповань

Залиште свій коментар