Кампанія особистої помсти Путіна Сполученим Штатам - The Washington Post

Хакерська атака під час виборів у США може бути пов'язана з публікацією "Панамських документів", які розкрили секретні банківські рахунки близьких друзів Путіна.

У кафе в декількох кварталах від старої штаб-квартири КДБ на Луб'янській площі журналіст-розслідувач Андрій Солдатов намагається пояснити похмурий світ російської розвідки, який зараз перебуває у центрі уваги кримінального розслідування США через злам кампанії 2016 року.

Про це пише Девід Ігнатіус у статті "Кампанія особистої помсти Путіна Сполученим Штатам", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Великі події в сучасній Росії часто є результатом широкої стратегії, стверджує Солдатов, а швидше "тактичними кроками", які відображають особисті інтереси Володимира Путіна і його всесильної "президентської адміністрації".

Солдатов вважає, що фактор Путіна має вирішальне значення для розуміння питань розслідування хакерської атаки. У Путіна є особиста неприязнь до Гілларі Клінтон, і російська розвідка збирала інформацію про неї від кінця літа 2015 року. Але на новий рівень операцію могла перенести публікація в квітні 2016 року так званих Панамських документів, які розкрили секретні банківські рахунки деяких близьких друзів і помічників Путіна.

"Це була особиста атака, - каже Солдатов. - Не можна писати про родину або близьких друзів Путіна". Він вважає, що російський лідер "хотів щось зробити, провчити".

Путін засудив Панамські документи, назвавши їх навмисною спробою Америки зганьбити його. "За цим стоять чиновники та державні агентства в Сполучених Штатах", - заявив він у квітні 2016 року. "Вони звикли до монополії на міжнародній арені і не хочуть поступатися дорогою комусь ще... Робляться спроби послабити нас зсередини, зробити більш поступливими і змусити підкорятися їхнім правилам".

Тоді представник Держдепартаменту Марк Тонер заперечував, що Сполучені Штати "якимось чином причетні до фактичного витоку цих документів". Однак, він підтвердив, що американське Агентство з міжнародного розвитку підтримувало "Проект з розслідування корупції та організованої злочинності", одну з медіа-організацій, що беруть участь у дослідженні панамських документів. Для росіян це було достатнім доказом.

Для Путіна, колишнього офіцера КДБ, на інформаційній арені не буває нічого випадкового. На агресивній сесії минулої п'ятниці на Петербурзькому міжнародному економічному форумі він різко відповів Мегин Келлі з NBC: "Щодо незалежних джерел, у цьому світі немає нічого незалежного". Коли вона наполягала на російських "цифрових відбитках" під час зламу Національного комітету Демократичної партії, він вибухнув: "Які відбитки? Відбитки копит? Рогів?"

Напередодні Путін сказав, що "патріотично налаштовані" російські хакери могли за своєю ініціативою бути залучені в операцію. Але до п'ятниці він повністю це заперечував, висловивши припущення, що все це могло організувати ЦРУ. "IP-адреси можна просто підробити... Сьогодні в світі є такі ІТ-фахівці, і вони можуть усе влаштувати, а потім звинуватити в цьому кого завгодно", - сказав Путін.

Солдатов стверджує, що російська розвідка використовує мережу приватних хакерів, так само як ЦРУ і Агентство національної безпеки залучають приватних підрядників для розробки наступальної кіберзброї та "експлойтів нульового дня" для шкідливого ПЗ. "Хоча [російські] служби безпеки і розвідка володіють можливостями ведення кібервійни, більшість фактичних ударів надходять іншими каналами", - написав він у статті торік на своєму сайті Agentura.ru. Він навів приклад російської технологічної компанії, яку, імовірно, попросили допомогти організувати "конфіденційні" атаки типу "відмова в обслуговуванні".

Щоб дізнатися правду про те, що відбувалося під час кампанії 2016 року, потрібно багато місяців, і існує хмара дезінформації, підтримувана Путіним, президентом Трампом і ненаситним висвітленням у засобах масової інформації. Приміром, Солдатов зазначає, що знамените досьє, складене колишнім британським шпигуном Крістофером Стілом, включало "недоступні для перевірки" деталі та певну "плутанину" в фактах. Але в січні в статті для The Guardian Солдатов написав, що це також "гарне відображення того, як все працює в Кремлі, – безлад на рівні прийняття рішень і дедалі частіше – аутсорсинг операцій".

В очах росіян вся інформація – потенційна дезінформація, а секрети приховані від громадськості. Минулої п'ятниці Путін лаяв Келлі: "Незасекреченна версія означає, що версії немає". Росіяни вважають заяви американських ЗМІ про незалежність фальшивкою, і, на їхню думку, їхні власні пропагандистські канали можуть на рівних конкурувати з глобальними медіа-компаніями.

Наприклад, у агентства Sputnik була власна студія на Петербурзькому форумі. Директор національної розвідки у доповіді від 6 січня назвав Sputnik частиною "державної пропагандистської машини Росії", але в його брошурах рекламують медіа-групу, що публікує 2 000 новин на день російською, арабською, китайською, іспанською та англійською мовами.

Поки триває розслідування російських хакерських атак, ми не повинні втрачати перспективу: Росія не демонічна, всемогутня сутність. Це складна, все більш сучасна країна. Але це також рідкісна нація, під керуванням колишнього розвідника, який бачить світ через вельми специфічну призму.

Нагадаємо, нещодавно комітет з етики Мін'юсту США схвалив спецпрокурора Роберта Мюллера для розслідування справи про втручання РФ в американські вибори.

Вже екс-радник президента США з національної безпеки Майкл Флінн і адвокат Дональда Трампа Майкл Коен отримали повістки від Комітету з розвідки палати представників США у справі про розслідування втручання РФ у виборах.

Розслідування триває вже досить давно. На початку грудня 2016 року в ЦРУ заявили, що Росія навмисно здійснювала кібератаки під час виборчої гонки, щоб допомогти Дональду Трампу виграти вибори, а не для того, щоб підірвати довіру до виборчого процесу країни. У розвідці встановили особистості тих, хто був тісно пов'язаний з російським урядом та зливав WikiLeaks тисячі повідомлень демократів, включаючи пошту голови передвиборної кампанії Гілларі Клінтон.

Президент Барак Обама раніше пообіцяв вжити заходів проти Росії через її втручання у виборчу кампанію в США, а згодом і реалізував ці плани: з США видворили 35 російських дипломатів і ввели нові санкції.

Залиште свій коментар