Постачання турбін Siemens в Крим показали прогалину в санкціях ЄС

"Театральна риторика не підтверджується контролем",- сказав Тому Кітінг з дослідницького центру RUSI в Лондоні.

Постачання турбін німецького концерну Siemens у Крим показує, що контроль ЄС за виконанням санкцій обмежений, оскільки в блоці не існує наглядового відомства, сказали чиновники та експерти.

Про це пише Reuters.

Санкції ЄС стали найбільш жорсткою відповіддю блоку на анексію Росією Криму і підтримку бойовиків на сході України. Однак виконання санкцій залишилося на розсуд кожної держави ЄС окремо, і обмежувальні заходи не торкнулися російських філій західних компаній, що ускладнює доказ порушень.

"За виконання і дотримання обмежувальних заходів ЄС відповідають окремі країни",- сказав прес-секретар Єврокомісії, коментуючи угоду з Siemens.

Німецький концерн Siemens повідомив, що щонайменше дві турбіни "проти волі" компанії були поставлені з Росії для проекту в Криму, який перебуває під дією європейських санкцій. Після цього влада Німеччини повідомила, що уважно вивчає питання про те, як дві газові турбіни Siemens опинилися в Криму і зажадали у компанії негайно прояснити ситуацію.

Обсяг експорту ЄС до Росії впав на 40 відсотків у період від 2013 до 2016 року до 72 мільярдів євро (,09 мільярда), згідно з даними Eurostat. Прямі інвестиції 28 країн ЄС в Росії скоротилися на 18 відсотків до 162 мільярдів євро від 2013 до 2015 року.

ВідеоReuters показав скандальні турбіни Siemens у Криму

"Репутаційна шкода через можливе порушення санкцій може бути величезною",- сказала адвокат Майя Лестер, автор сайту про європейські санкції. ЄС заборонив компаніям єврозони вести більшість видів бізнесу з Кримом, заморозив активи і закрив в'їзд в ЄС росіянам, причетним до кризи в Україні, а також обмежив інвестиції ЄС в російський оборонний і енергетичний сектори. Фінансування російських банків також тепер строго обмежене.

На відміну від США, де за виконанням торгово-економічних санкцій строго стежить Управління контролю іноземних активів у складі міністерства фінансів США, в ЄС немає такого механізму. Хоча інститути ЄС у Брюсселі відіграють основну роль в юридичному оформленні режиму санкцій і притягнення дипломатичної підтримки, кілька десятків експертів, які допомагають у розробці заходів, не мають ресурсів для контролю за їх виконанням.

"Театральна риторика не підтверджується контролем",- сказав Тому Кітінг з дослідницького центру RUSI в Лондоні.

"Вони стали символічними", - зазначив експерт, сказавши, що поки не вистачає заходів для запобігання обходу санкцій європейськими та російськими компаніями.

Розслідування Reuters у вересні 2016 року показало, що, щонайменше, два європейських ритейлера, Ашан і Metro, активно працюють у Криму через російські філії, перевозячи товари на поромі і використовуючи порт, який потрапляє під дію санкцій ЄС.

Нагадаємо, на початку липня Reuters повідомило, що Росія ввезла турбіни для електроенергії німецької компанії Siemens в окупований Крим, незважаючи на європейські санкції.

У німецької компанії на цю інформацію відповіли так: "У нас немає переконливих доказів можливої доставки наших турбін в Крим. Однак ми серйозно ставимося до подібних чуток і створили спеціальну групу, яка розпочне перевіряти факти".

Залиште свій коментар