Церковне свято 9 серпня: день Пантелеймона-Цілителя

Церковне свято 9 серпня: день Пантелеймона-Цілителя

Фото: https://azbyka.ru/

Сьогодні краще не навантажувати себе роботою.

9 серпня православна церква вшановує пам'ять Святого великомученика і цілителя Пантелеймона. 

Історія свята

Пантелеймон народився в Нікомедії (сьогоднішнє м. Ізміт, Туреччина) в сім'ї знатного поганина і отримав ім'я Пантолеон. Його мати свята Еввула була християнкою і виховувала сина в своїй вірі, але померла. Коли Пантолеон був в підлітковому віці, його батько віддав сина в язичницьку школу, а потім доручив знаменитому лікарю Єфросину для вивчення Пантолеоном лікарського мистецтва. Незабаром про нього почув римський імператор Максиміан, який побажав бачити Пантолеона при своєму дворі.

Проживав у Нікомедії пресвітер Єрмолай, який зауважив Пантелеона і почав розповідати йому про християнство. Згідно з житієм, Пантолеон увірував в Ісуса Христа після того, як, побачивши дитину, що померла від укусу змії, він по молитві до Ісуса Христа воскресив її. Після цього він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і отримав ім'я Пантелеймон.

Ставши безвідплатним лікарем, Пантелеймон позбавив багатьох лікарів доходів, і на нього надійшов донос імператору Максиміану, що Пантелеімон відвідує в тюрмі християн і лікує їх ім'ям Христа. Імператор викликав Пантелеймона і просив спростувати донос. Святий запропонував імператору викликати одного невиліковного хворого і влаштувати випробування. Хто зцілить його: він або язичницькі жерці — віра того і повинна бути правдивою. Згідно з житієм, язичницькі жерці не змогли зцілити хворого, а Пантелеймон силою молитви дарував розслабленому зцілення. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміан озлобився на Пантелеймона і наказав катувати його, а потім кинути з важким каменем в море. Але Пантелеймон залишився неушкоджений, тоді його піддали новим мукам.

Частинки мощів святого знаходяться в багатьох містах. У православній церкві Пантелеймон шанується як покровитель воїнів, а також як цілителя.

Народні прикмети

У його свято знахарі ходили за травами, рвали їх з особливими змовами і обрядами. Водночас цей день вважався нещасливим. Говорили: "Хто на Палія працює, у того гроза спалить хліб".

Одне з прізвиськ Пантелеймона (Качановий, або Кочаннік) пов'язано з тим, що в цей час починають завиватися капустяні вилки. Тому було заведено діставати з комор капусту, що залишилася з минулого врожаю, і пекти пиріжки з листкового тіста. Випічкою пригощали дітей, а також жебраків і мандрівників. 

  • Комахи літають близько над землею - бути теплу і сонцю;
  • Кури копаються в сіні - до дощу;
  • Риба добре клює - погода найближчим часом сильно зіпсується;
  • Якщо відправитися 9 серпня у подорож, вона складеться вдало.

Що заборонено робити 9 серпня

  • 9 серпня не можна навантажувати себе будь-якою роботою. Народ вірить, що в цього дня вона не принесе нічого хорошого. Однак зовсім байдикувати теж не варто, можна зайнятися прибиранням будинку або інтелектуальною працею.
  • Цього дня не можна проходити повз людей, які потребують допомоги. Св. Пантелеймон кожен раз допомагав людям, тому їх не варто ігнорувати.

Читайте також: День ангела 9 серпня: кого сьогодні вітати з іменинами

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація