Фундамент успішної економіки. Що робити, щоб відродити українське село

Хто і як нині допомагає селянам жити краще?

На початку минулого століття на території України люди здебільшого мешкали у селах. У 1926 році цей показник склав 81,5%. Але поступово зростала чисельність міського населення. Перший перепис, що проводився в Україні, показав, що співвідношення змінилося. У містах проживало 67,2% громадян. Станом на 2018 рік ця цифра зросла до 69%.

Сьогодні локомотивом української економіки називають сільське господарство, частка якого у ВВП України сягає майже 18%. Усвідомлюючи це, сільгоспвиробники активно беруться за відродження сільських територій, інвестуючи в їхній розвиток.  Хто і як допомагає селянам жити краще?


Внесок агрохолдингів у розвиток інфраструктури

Не секрет, що в кожної великої агрокомпанії, виробничі об’єкти якої розташовані в сільській місцевості, є певна програма відродження села, згідно з якою в населених пунктах проводяться "мікрореформи" щодо покращення освіти та освітнього простору, розвитку інфраструктури, медицини тощо.

"Завдання полягає не лише в тому, щоб забезпечити робочі місця для місцевих жителів, а й гідні умови життя своїм співробітникам. Тому в рамках стратегії компанія активно реалізовує практики, спрямовані на забезпечення населених пунктів у сільській місцевості об’єктами соціальної інфраструктури та рівного доступу мешканців сільської місцевості до медичних і освітніх послуг", — зазначають в агропромхолдингу "Астарта-Київ".

У компанії навіть склали Карти сталого розвитку для регіонів присутності, які дають змогу виявити області та проекти, що найбільш потребують підтримки.

Село майбутнього  — це село, у якому живуть проактивні люди, які є рушієм прогресу. Розвиток починається з кожної окремої людини, з особистого внеску, зі створення власного бізнесу, який не лише приноситиме прибутки, а й працюватиме для людей
Вікторія Нагірняк, керівник напряму "Корпоративна соціальна відповідальність МХП"

Важливим напрямом корпоративної соціальної відповідальності агрохолдингу МХП є співпраця з громадами в регіонах своєї присутності. Основними пріоритетами такої діяльності є покращення інфраструктури, зниження рівня безробіття і залучення молоді до розвитку села, підвищення якості й доступності медицини та освіти. У минулому році на підтримку сільської місцевості компанія спрямувала 110 млн грн. Наймасштабнішими стали саме інфраструктурні проекти.

Особливо важливим напрямом діяльності холдингу в 2018 році виявилися ініціативи, спрямовані на підтримку медичної реформи. Для її втілення села практично не готові через брак приміщень, обладнання та кваліфікованих лікарів.

Для цього МХП значні суми коштів інвестував у ремонт ФАПів, придбання сучасного обладнання, матеріалів та засобів для надання первинної медичної допомоги, виїзду вузькоспеціалізованих лікарів у села (програма "Лікар для села", — ред.) а також на підвищення кваліфікаційного рівня медичних працівників через участь у програмі, ініційованій Міністерством охорони здоров’я.

Іншим шляхом пішли в агрохолдингу "Мрія". Тут, окрім підтримки пайовиків, започаткували та активно розвивають кооперативний рух. "Щороку "Мрія" виділяє більш як 20 млн грн благодійної допомоги на підтримку й розвиток сіл, де працює компанія. Ці кошти спрямовують на ремонт дитячих садків, шкіл, будівництво і ремонт церков, освітлення вулиць та інші соціально важливі проекти.

Разом з тим, ми робимо внесок у розвиток України — на це спрямовано проект на підтримку кооперативного руху. За підтримки "Мрії" вже створено 27 кооперативів різного спрямування — зі збору і переробки молока, обробітку ґрунту, вирощування овочів та ягід, виготовлення круп і борошна", — розповідає генеральний директор компанії Саймон Чернявський.

З кожним кооперативним об’єднанням агрохолдинг працює індивідуально: допомагає технічно, юридично, фінансово. Торік компанія почала підтримувати напрям бджільництва. 

Стимули для мікропідприємництва

Агрокомпанії не лише докладають зусиль для розвитку власного бізнесу, а й дають можливість селянам започаткувати власну справу на селі. Агрохолдинг МХП три роки поспіль проводить конкурс для активних селян "Село: Кроки до розвитку". Цей проект отримав нагороду в Конкурсі кейсів з корпоративної соціальної відповідальності за внесок у розвиток міст та спільнот у 2017 році. 

Він дає можливість вийти дрібному бізнесу з тіні, отримати вигоди не лише для себе, а й для громади, а також фінансову незалежність. За три роки було роздано 128 грантів. Проект стартував у 2016 році із суми гранту в розмірі 40 тис. грн і був реалізований у трьох районах Черкаської області. Торік до участі в конкурсі долучилися 11 районів двох областей. У цьому році отримати грант на втілення власного проекту мали змогу жителі сіл 22 районів із п’яти регіонів, а сума зросла до 50 тис. грн.

"Основна ціль проекту — розвиток бізнес-ініціатив у сільській місцевості. Ми не хочемо, аби люди покидали села. Тому намагаємося допомогти їм розвиватись, масштабувати власний бізнес та створювати новий, оптимально використовуючи місцеві ресурси та потенціал краю", — зазначає Ксенія Прожогіна, директор департаменту управління персоналом і комунікацій МХП.  

Грантами стимулюють селян і в агрохолдингу HarvEast. Конкурс міні-грантів "Моє село — зробимо кращим разом" у 2018 році проводили втретє. Як зазначають в компанії, із 40 проектів журі вибрало три, які й отримають фінансування на їх реалізацію. Це реконструкція і переобладнання спортзалу, відновлення стадіону та обладнання сучасного класу в одній із сільських шкіл. Окрім корпоративних програм підтримки, долучаються до розвитку сіл й міжнародні донори.

Державна підтримка села

Село — невід’ємна частина успішної економіки України як аграрної держави. Саме тому підтримка жителів сільської місцевості та сприяння розвитку сіл для агрокомпаній  є пріоритетом. Задля того, щоб відродити колишній потенціал села, ініціатив представників великого бізнесу замало — необхідна державна підтримка та чітко визначена стратегія розвитку.

Основна ціль проекту — розвиток бізнес-ініціатив у сільській місцевості. Ми не хочемо, аби люди покидали села. Тому намагаємося допомогти їм розвиватись, масштабувати власний бізнес та створювати новий
Ксенія Прожогіна, директор департаменту управління персоналом і комунікацій МХП

Кілька масштабних програм уже працюють в Україні як для виробників рослинницької продукції, так і для тваринників. Нагадаємо, що в 2018 році на підтримку сільськогосподарських товаровиробників держава виділила 6,3 млрд грн. При цьому відсоток використання за деякими програмами залишається невеликим.

Проте абсолютні цифри використання агродотацій не є показником ефективності державних програм підтримки сільського господарства, зазначає двічі міністр аграрної політики (1992-1995 рр. та 1997-2000 рр.), герой України Юрій Карасик. За його словами, критерієм ефективності держпідтримки є тривалий результат, який вимірюється не в грошах, а в стабільному зростанні макропоказників у галузях, у які спрямували кошти.

"Звичайно, можна з легкістю роздати 6,3 млрд грн і навіть набагато більше, просто в руки, за сам факт існування сільгосптоваровиробника. Але такий підхід не забезпечить стійких позитивних зрушень в АПК. Це означає просто спалити гроші", — зазначає він.

Село майбутнього

Розвинене і багате село — надійний фундамент успішної економіки і сталого зростання ВВП. Від того, наскільки буде використовуватись його потенціал та від раціональності використання природних надбань української природи залежить наше майбутнє, зокрема європейське. Аналогічної думки дотримуються і в МХП.

"Село майбутнього  — це село, у якому живуть проактивні люди, які є рушієм прогресу. Розвиток починається з кожної окремої людини, з особистого внеску, зі створення власного бізнесу, який не лише приноситиме прибутки, а й працюватиме для людей. Кожен населений пункт має свою особливість, свій унікальний потенціал і повинен навчитись використовувати його і наявні ресурси, приваблюючи в такий спосіб інвесторів, виробників та іноземних донорів", — зауважила керівник напряму "Корпоративна соціальна відповідальність МХП" Вікторія Нагірняк.

Багато вже зроблено, але прогалин вистачає. Тож, необхідний цілий комплекс заходів, спільні зусилля бізнесу, держави і окремих людей, аби забезпечити Україні гідне майбутнє. Багатство природних ресурсів, бажання жити краще і працелюбність українців обов’язково має спрацювати і вивести державу у світові лідери за всіма показниками.

Залиште свій коментар

Вибір редакції