Забудовників на гачок. Активісти та інвестори розповіли, як постраждали від будівельної афери під Києвом

Кілька років тому жителі Українки билися з тітушками, щоб вберегти вікові дуби від вирубування під забудову, а тепер інвестори б'ються із владою за право добудувати житловий комплекс, який "заморозив" проблемний забудовник.

Цієї осені прем'єр-міністра Володимир Гройсман анонсував фіскальні перевірки будівельних компаній у всій країні.

Ця ініціатива є особливо актуальною для українців, які нерідко страждають від афер несумлінних забудовників і від незаконного вирубування зелених насаджень під будмайданчики.

Нещодавно подібна історія сталася у місті Українка, розташованому за півгодини їзди від столичної автостанції Видубичі.

Невеличке містечко, що потопає посеред сосен між руслами двох річок – Дніпра та його притоки Стугни – давно стало ласим шматочком для забудовників. Воно й не дивно, що урбаністичний ландшафт міста зараз псують вже дві проблемні недобудови – красномовні "пам’ятники" хабарництву і шахрайству.

Перший недобуд – так званий "Колізей" – зустрічає мешканців і гостей міста просто на в'їзді до Українки.

Забудова в Українці, Колізей
ТСН.ua

Це спадщина Козирєва (Павло Козирєв - екс-регіонал, скандальний мер Українки, який обіймав цей пост від 2002 року, ред.). Ось одна стоїть недобудова. Далі набережна справжній "совок" на якій зараз знімають фільм про Чорнобиль, про 1986 рік. Уявіть, навіть декорацій особливих не треба. А на в’їзді у місто більше 10 років стоїть "Колізей", – розповіла місцева жителька Алевтина, яка разом з колишньою місцевою депутаткою Оленою Тепловою погодилася провести екскурсію містом журналісту ТСН.ua.

Алевтина разом з родиною переїхала до Українки кілька років тому, спокусившись на обіцянки життя в оточенні природи на березі річки Стугна. Проте, як з’ясувалось, ділянку з рештками соснового лісу місцева влада віддала під забудову. Там розташований міський пляж, де влітку відпочиває все місто. Тому зараз активісти б’ються у судах за те, щоб уберегти від знищення ліс і пляж.

А ось інший зелений острівець – дубовий гай на березі Дніпра, яку зрубали під будівництво житлового комплексу з голлівудською назвою Ukrainian Hills, активістам відбити не вдалось. Це сталось ще 2016 року.

Там були такі класні дуби. Ділянка з давніми дубами, – розповіла Олена Теплова, яка на той час тільки стала депутатом міськради й отримала доступ до документів, проектів рішень і побачила, що влада планує чергову забудову. – Я привозила сюди експерта з Ботанічного саду ім. Гришка Олександра Рака, який дав свій експертний висновок з науковим обґрунтуванням, що ці дуби представляють собою цінність. Найстаршому дубу було 300 років. Він рекомендував зберегти їх і створити на тій ділянці пам’ятку місцевого значення.

Забудова в Українці, дуби
ТСН.ua
Два дуби у сквері, відданому під забудову, на початку осені 2016 року

Олена нарікає, що влада могла б зберегти парк та влаштувати тут місце туристичного паломництва Шевченківськими місцями.

– За певними даними, тут був великий український поет Тарас Шевченко. У нього є повість "Прогулянка із задоволенням і не без моралі", де він серед іншого описує свою подорож Трипільським краєм. Він розповідає про гарний край, чудову природу. Зокрема, там є опис цього ландшафту. Можна було б зробити місцеву пам’ятку, водити сюди учнів, екскурсії, залучати туристів. Але місцева влада вирішила по-іншому, – нарікає Олена Теплова.

Як з'ясувалось, ця ділянка ще 7 грудня 2007 року була надана в оренду на п’ять років приватній будівельній фірмі "Будсервіс-ХХІ сторіччя", прописаній у Києві.

2013 року міськрада переуклала договір. І тоді з’явилася фірма "Академія сучасного будівництва "Біометрикс", також з київською пропискою, яка отримала цю землю.

Ще кілька років ситуація була без змін, аж у грудні 2015 року було розроблено детальний план території (ДПТ) на забудову цієї ділянки. Причому завдання на розробку цього плану виконком офіційно видав вже після самої розробки – воно датоване січнем 2016 року.

Саме тоді, завдяки депутатам з числа активістів Олені Тепловій та Олексію Шевченку, місцеві жителі дізналися про плани влади забудувати сквер.

У місцевої влади все своє – і забудовники, і місцеві ЗМІ. Проекти рішень раніше ніхто не оприлюднював, – зауважила Олена.

Той сквер був собі і був. Але коли дізналися, що його віддали під забудову, люди схаменулися і почали очищати парк, доглядати за ним. Як ще довести, що їм не все одно? – запитує Алевтіна.

 Варто зауважити, що ділянка для запланованого будівництва розташована просто на мальовничому березі Дніпра, звідки жителям майбутнього житлового комплексу відкривалися б чудові краєвиди.

Види тут шикарні. Я тому сюди й переїхала, – зізналася Олена, коли ми проходили повз набережну Дніпра, прямуючи до місця забудови.

Будівництво, забудова, Українка Ukrainian Hills_4
ТСН.ua
Бетонна набережна Дніпра в Українці

Олена розповідає, що ще до початку громадських слухань, призначених на лютий 2016 року, невідомі, ймовірно, представники забудовника, почали труїти дерева.

– Ці дуби спеціально вбивали. Їм шкодили. У корені одного дуба зробили дірку (показує пальцями приблизний розмір дірки у 2-3 см) і щось туди заливали. Це помітив експерт, який приїжджав заміряти дуби. Він пояснив, що так нищать дерева, – зазначила Олена.

– На нього чинили тиск. На експерта, – додала Алевтина.

– Так, йому погрожували, – підтвердила Олена. – Він приїздив ще до початку громадських слухань, подивився на дуби, заміряв, все вивчив і за тиждень надіслав звіт, зокрема і до місцевої ради. А місцева влада як викрутилася, знаєте? Вони сказали, що оскільки той експертний висновок було оформлено не на офіційному бланку Ботанічного саду Гришка, то це особиста думка того експерта і він з нею може... [йти куди подалі]. Потім до експерта приїздив той забудовник і ніби погрожував йому. Тому він сказав, що не братиме більше в цьому участі.

–  А потім забудовник привіз тітушню і за повної підтримки місцевої влади зрізали дуби, – не стримує емоцій Алевтина.

Забудова в Українці, пеньки
ТСН.ua

Мирна боротьба місцевих жителів була марною. Ні висловлення протесту під час громадських слухань, ані організація активного прибирання у сквері громадянами, аби продемонструвати небайдужість, не врятували парк.

Місцева влада проігнорувала результати громадських слухань та дозволила забудовнику розпочати будівництво, пояснивши це тим, що той має усі необхідні дозвільні документи.

Зазначимо, що у вересні 2017 року мер Українки Павло Козирєв подав у відставку. Зараз обов'язки мера виконує секретар міськради Катерина Проценко. Проте в.о. мера не налаштована на спілкування з журналістами. Застати її на місці не вдалося. Телефоном Проценко послалася на зайнятість, а потім перестала відповідати на дзвінки.

Фотогалерея Будівельна афера під Києвом. Забудовник привіз тітушок нищити сквер (10 фото)

На початку осені 2016 року робітники обнесли територію металевим парканом. Громадські активісти демонтували паркан, це призвело до сутичок.

– Тітушки почалися у жовтні 2016 року, коли почалося будівництво. Почалися зіткнення з місцевими мешканцями. Кілька разів точно було. Там чергувала наша місцева самооборона, охороняли ці дуби навіть вночі, – розповіла Олена.

В результаті протистоянь тітушки перемогли, 300-річні Шевченківські дуби було зрубано.

Інший житель Українки, журналіст Євген Цяпенко, який від самого початку висвітлює ситуацію із забудовою скверу, розповів телефоном, що представники забудовника "Біометрикс" обіцяли людям не зачіпати вікові дуби під час будівництва – принаймні два з них, бо третє дерево на той момент було вже знищено.

Проте в результаті ці обіцянки виявилися марними.

Зазнавши поразки у війні з великими грошима та інтересами місцевих еліт, активісти відступили.

Проте історія на цьому не завершилася. Житловий комплекс після усіх підготовчих робіт почали активно будувати тільки восени 2017 року. Станом на кінець січня звели три поверхи однієї секції, зібрали гроші більше ніж з 20 інвесторів, які придбали більше 40 квартир загальною сумою більше 20 млн гривень, і – заморозили будівництво.

Як розповів Євген Цяпенко, у цей час забудовник відверто грався з поверховістю будівлі та площею і, відповідно, кількістю квартир та грошей, які міг за це отримати.

Зараз на місці житлового комплексу комфорт-класу, мешканцям якого мав би відкриватися вигляд на Дніпро й порослі травою острови, лишився тільки мертвий бетонний каркас, а єдині звуки, що доносяться з будмайданчику, це сумне й холодне перестукування гаків на крані, що їх розгойдує вітер.

Фотогалерея Будівельна афера в Українці. Замість комфортабельного ЖК – бетонний каркас на три поверхи (6 фото)

Місцевий житель Дмитро Галяс один з тих інвесторів, які вклалися у будівництво. Наприкінці жовтня 2016 року Дмитро викупив зі стовідсотковою оплатою дві однокімнатні квартири –  для себе і батьків – на стадії будівництва першого поверху. За квадратні метри заплатив 530 тисяч гривень.

–  Щодо протестів місцевих жителів, –  каже Дмитро, –  то протести були не тільки тут, й на інших будівництвах... та практично на всіх. Я зважився на купівлю тут квартири, тому що забудовник співпрацював з Державним фондом молодіжного житла. Для того, щоб потрапити до цього Фонду, необхідний великий перелік документів, і вони ретельно перевіряють. Якась "шарашкіна контора" не могла б туди увійти...

Утім, під час будівництва у забудовника почалися проблеми, і 31 січня 2018 року будівництво взагалі зупинилося. Наразі номери забудовника не відповідають.

Своєю чергою у прес-службі Держмолодьжитла підтвердили, що Держмолодьжитло є управителем фонду фінансування будівництва (ФФБ) типу "А" за другою чергою будівництва ЖК Ukrainian Hills. Проте через проблеми, що виникли вже на початковому етапі будівництва, Фонд вивчає питання розірвання укладених угод із забудовником та припинення функціонування створеного ФФБ.

Єдиному інвестору, яка підписала угоду про купівлю квартири за молодіжним кредитом, вже повернули кошти та запропонували інше житло. 

"На сьогоднішній день у Держмолодьжитла відсутні чинні договори з установниками управління майном-довірителями ФФБ, які б інвестували кошти у будівництво другої черги об'єкта. Такий договір існував тільки з одним позичальником Фонду, який сьогодні є припиненим. При цьому забудовником були повернуті кошти в повному обсязі, а Держмолодьжитлом - проведено процедуру заміни об'єкта учаснику житлової програми пільгового кредитування (на сьогодні позичальник Фонду вже отримав житло у власність в іншому об'єкті)", - повідомили у прес-службі Держмолодьжитла у відповідь на запит ТСН.ua.

Іншим інвесторам у "Біометрикс", в якому було декілька засновників, пояснили, що вони постраждали через дії нового партнера Андрія Пренделаса, якого привів в компанію один із співзасновників Микола Гамієв. Зараз компанія має великі борги, через які не може продовжити будівництво.

Інвестори своєю чергою не здаються і планують організувати житлово-будівельний кооператив (ЖБК), щоб отримати можливість самостійно керувати будівництвом.

–  Зараз саме завершується строк договору оренди. Будемо просити у земельної комісії міськради, щоб на ЖБК передали землю і намагатимемося виходити з ситуації, що склалася. Можливо, "Біометрикс" будуватиме далі, –  каже Дмитро Галяс.

Це питання було розглянуто 2 жовтня на земельній комісії в Українській міськраді, проте чіткої відповіді й досі немає. Зокрема, голова земельної комісії Тетяна Кучер заявила про те, що необхідно провести зустріч, на якій будуть присутні представники компанії "ХХІ сторіччя" як орендаря землі (договір оренди спливає у грудні), "Біометриксу" як забудовника і представників ЖБК.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції