Зі спільного підручника з історії України та Росії викинули Голодомор і УПА

У спільному підручнику не буде також згадок про Хмельницького, Мазепу і колективізацію.

Українські і російські історики, які працювали в міждержавній робочій групі, створили методичний посібник для вчителів, з якого виключені всі події, здатні викликати якісь розбіжності - у ньому немає ні Богдана Хмельницького, ні Івана Мазепи, ні ОУН-УПА.

Книга стала результатом двох років спроб виробити спільний погляд на історію України та Росії. Найбільш дискусійні моменти планується описати в наступному випуску видання, пише "Комерсант-Україна".

Видання називається "Україна та Росія на перехрестях історії". Перший модуль присвячений внеску Києво-Могилянської академії в культуру обох країн. У другому модулі - "Культура древньої Русі IX-XII століть" - розповідається про фольклор і звичаї древніх слов'ян. Автори - співробітники Інституту загальної історії РАН та Інституту історії НАН - повідомляють, що культура того часу "поєднувала в собі елементи різних цивілізацій", і перераховують архітектурно-історичні, літературні та релігійні пам'ятники Києва, Чернігова, Смоленська, Суздаля, Новгорода та Пскова.

Третій модуль присвячений соціально-політичному життю російського дворянства та української шляхти в XV-XVII століттях. Автори розділу підкреслюють схожі риси пануючих станів українського і російського суспільства, описують взаємини усередині станів, устрій судової та торгової систем.

Четвертий модуль описує реалії другої половини ХХ століття. Наприклад, розповідається про спроби вирішити житлову проблему за допомогою будівництва хрущовок. У розділі згадується про роль кінематографа, дефіцит продуктів, про прагнення громадян отримувати альтернативну інформацію, слухаючи радіостанції ВВС, "Голос Америки" і "Свобода", але не досліджуються причини розпаду СРСР.

Як пояснив голова робочої групи з російського боку, директор Інституту загальної історії РАН Олександр Чубарьян, допомога "демонструє конструктивну співпрацю між країнами": "Ми вибрали близько 20 розділів, де є збіг точок зору, взяли найбільш цікаві сюжети і оформили їх у вигляді окремих модулів. Ми випустили їх однією книгою, а українці будуть видавати кожен модуль окремо".

Про спірні моменти автори вирішили взагалі не згадувати. У книзі повністю відсутній період з 1600 по 1946 рік, нічого не розповідається про діяльність Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, існування України у складі Російської імперії, громадянську війну, голодомор, Велику Вітчизняну війну та ОУН-УПА. За словами пана Чубарьяна, події, що викликають найбільші дискусії, будуть описані у другій частині, яка почне готуватися в 2013 році, а в російські підручники історії будуть внесені корективи з урахуванням положень нового посібника.

Залиште свій коментар

Наступна публікація