Історія з грифом "Секретно": Чистильник, або розжалуваний герой

Історія з грифом "Секретно": Чистильник, або розжалуваний герой

Володимир В’ятрович

Енкаведист-чистильник Сєров звинувачувався в присвоєнні значної суми грошей після організованого ним штурму "Рейхсбанку" і навіть у спробі залишити у себе бельгійську корону… і одразу отримав найвищу радянську нагороду.

ТСН.ua продовжує серію публікацій із циклу "Історія з грифом "Секретно".

Я чистильник, той, хто вирішує проблеми.
З фільму "Леон-кіллер".

"Очищення", "чистка" – терміни, які часто використовувала радянська влада, особливо в періоди масових репресій. Вони не мали нічого спільного із санітарним станом країни, адже чистили країну від "соціального бруду", тобто від людей, які заважали будувати світле майбутнє. Від чисток постраждали сотні тисяч або й мільйони.

Але були не лише жертви цих операцій, але й їх виконавці - чистильники. Часом після зміни політичної ситуації вони самі ставали жертвами чисток від рук наступної генерації. Саме завдяки такій операції проявив себе в історії Іван Олександрович Сєров, якого по праву можна назвати одним із головних радянських чистильників.     

Підходив до кінця 1938 рік, а з ним і апогей сталінських репресій, відомий під назвою Великий терор, а з ним і... життя головних виконавців цього терору. 14 листопада 1938 року Сталін підписав секретний циркуляр, яким наказував: "Провести ретельну перевірку всіх, узятих на облік працівників НКВД... Внаслідок цієї перевірки органи НКВД повинні бути очищені від усіх ворожих осіб, які шляхом обману потрапили в органи НКВД, від осіб, які не заслуговують політичної довіри".

Серед "ворожих осіб" – найвище керівництво НКВД (майже всі керівники республіканських наркомів та обласних управлінь) на чолі з шефом Єжовим. Їх місце зайняло нове покоління чекістів, яке, попри засудження попередників, дуже швидко перейняло їх методи.

Іван Сєров
В новий призов потрапив Іван Олександрович Сєров, кар’єра якого була справді блискучою. Народився він в рік першої російської революції у 1905 році в одному із сіл Вологодської губернії і навряд чи досяг би службових висот, як би не інша революція, більшовицька. Майбутній чекіст швидко проявив неабиякий політичний хист - у 18 років стає членом комсомолу, а відтак секретарем сільської ради, головою повітвиконкому. В 20 років стає курсантом військової школи, в 30 – начальником штабу дивізії.

В поколінні Сєрова можна знайти чимало зразків стрімких кар’єрних злетів, особливо військових. Проте більшість з них обривається страшною датою - 1937. Сєров уникнув небезпеки потрапити до когорти "ворогів народу", більш того, їх нещадне знищення дало йому шанс зробити чи не найбільший стрибок у власній кар’єрі. Він вливається в поріділі після чисток 1938 року лави чекістів і у вересні наступного року стає керівником НКВД Української РСР. Це сталося на другий день після початку Другої світової, в яку Радянський Союз вступив союзником Третього райху, за що отримав свою частину здобичі - терени Західної України та Західної Білорусі, а потім і країни Прибалтики.

До приєднання нових територій готувалися, ретельно збираючи інформацію про потенційних ворогів радянської влади - політиків, військових, громадських діячів, державних службовців чи незалежних інтелектуалів. Після 17 вересня 1939 року такі відомості використовували чекісти для розгортання в Західній Україні операції під не дуже оригінальною назвою "Очищення".

Це була перша масштабна чистка, яку організовував Іван Сєров, але далеко не остання. Вже через два тижні головний чекіст України доповідав керівництву про арешт 3914 осіб (не рахуючи військовополонених), до кінця жовтня 1939 року їх кількість зросла до 5972, в наступному 1940 році мова йшла про 44 тисячі в’язнів.

Аби вирішити проблему переповнених тюрем, Сєров звертався до керівництва НКВД СРСР з пропозицією про відправлення в табори ГУЛАГу 29000 в’язнів з України. Він був серед тих, хто вирішував долю ув'язнених вояків та офіцерів польської армії, майже 22 тисячі з яких були розстріляні в Україні, Білорусі та Росії.

Десятки тисяч заарештованих та вбитих стали лише підготовкою до наступного грандіозного етапу "очищення" західноукраїнських теренів. Протягом неповних двох років звідси депортовано сотні тисяч (за деякими підрахунками близько мільйона) мешканців - українців, поляків, євреїв.

Досвід Сєрова в організації таких операцій став у пригоді в Прибалтиці. Тож в квітні 1941 він береться за втілення в життя постанови ЦК Компартії "Про заходи щодо очищення Литовської, Латвійської і Естонської РСР від антирадянського, кримінального і соціально небезпечного елемента".

Поки Іван Сєров активно боровся із "внутрішніми ворогами" СРСР, країну атаковано зовнішніми - 22 червня колишні союзники німці почали реалізацію плану "Барбароса". Але навіть тоді актуальність боротьби із внутрішніми ворогами для радянської влади не зникла, а отже не зникала робота для чекістів, а особливо для таких досвідчених як Іван Сєров. Саме йому доручається робота із створення і командування сумнозвісними загорожувальними загонами ("заградотрядами") та винищувальними батальйонами. Під час війни він встиг повоювати і під Москвою, і в Криму, і на Кавказі. В два останніх регіони чекіст повернеться незабаром після відходу німців у звичній для себе ролі чистильника - саме Сєров був одним із організаторів масових депортацій в 1944 році народів Кавказу та Криму, обвинувачених радянською владою у співпраці з нацистськими окупантами. За це доблесний чекіст отримав високу нагороду - орден Суворова І ступеня.

Просуваючись на Захід разом із наступаючою Червоною армією, Іван Сєров знову опинився на Західній Україні. Ані його особисто, ані чекістів чи радянську владу в цілому тут не чекали як визволителів, пам’ятаючи жахи першої радянської окупації. Тому нову адміністрацію зустріли активним рухом опору, який не вщухав ще десять років після завершення війни. Лепту в боротьбу з українським визвольним рухом, звичайно, вніс і наш досвідчений чекіст: Сєров здійснював підготовку до депортації "бандпосібників та членів їх сімей".

Проте на Західній Україні він не затримався надовго, а рухався далі за Червоною армію. Іван Сєров брав участь в боротьбі із польським підпіллям Армії Крайової, в розбудові структур органів безпеки комуністичної Польщі як офіційний радник при Міністерстві публічної безпеки. І знову-таки, активна робота не лишилася без державного відзначення - борець з польським рухом за незалежність отримав найвищу польську військову нагороду "Віртуті мілітарі".

Сєров розбудовував структури безпеки в радянській зоні окупації Німеччини. Саме він заклав основи комуністичної спецслужби, яка згодом стала відомою як "Штазі".

Проте в Німеччині він займався не тільки державними справами, але й особистими. За численними свідченнями, чекіст був чи не найактивнішим серед представників радянської армії та адміністрації, які активно збагачувалися в переможеній Німеччині. Сєров, між іншим, звинувачувався в присвоєнні значної суми грошей після організованого ним штурму "Рейхсбанку" і навіть у спробі залишити у себе бельгійську корону.

Проте це не завадило йому отримати найвищу радянську нагороду – 29 травня 1945 року Указом Президії Верховної Ради СРСР Сєрову Івану Олександровичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка". І навіть серйозні внутрішньополітичні заворушення, які струсонули радянську верхівку після смерті Сталіна, не зачепили Сєрова. Він вчасно підтримав знайомого йому ще з 1939 Нікіту Хрущова у його боротьбі проти колишнього шефа Лаврентія Берії. Останньому поразка коштувала життя, а Івану Олександровичу підтримка переможця обернулася отриманням найвищого військового звання - генерал армії. Не зважаючи на відсутність війни новоспечений генерал армії зумів окропити своє звання в свіжій крові, цього разу придушуючи Будапештське повстання 1956 року.

Проте з вершини є лише один шлях - вниз. І вже незабаром Сєров переконався в цьому. Цього разу йому не допомогли навіть неабиякий політичний досвід та вміння підлаштовуватися під ситуацію. У 1957 році, піддавшись новим віянням "відлиги" він звертався до Генпрокурора СРСР з пропозицією про проведення реабілітації жертв сталінізму, проте рекомендував обмежитися виключно 1937-1938 роками. Адже з 1939 наступала черга його жертв.

У 1958 Сєров зміщений з посади керівника КГБ на менш впливову посаду керівника Головного розвідувального управління. Але це був лише початок - у 1962 після викриття полковника ГРУ Пеньковського, який працював на західні розвідки, Сєров втратив і цю посаду. Далі одна за другою з нього почали "облітати" нагороди та звання - першим позбавлено (заслуженого за депортації) ордена Суворова, далі - ордена Леніна і звання Героя Радянського Союзу, згодом понизили на три ступеня до звання генерал-майора і врешті в 1965 - він виключений з партії.

Сподівання Івана Олександровича, що й цього разу якось утрясеться і він знову повернеться на вершини влади, не виправдалися. Його намагання реабілітуватися перед новими керівниками країни Брєжнєвим, Андроповим, Горбачовим не дали жодних результатів. Помер Сєров 1 липня 1990 року, не дочекавшись ані поновного визнання своїх заслуг перед радянської владою, ані суду за участь в її злочинах після падіння СРСР.

P.S. Ще однієї нагороди розжалуваний герой був позбавлений вже після смерті - Указом Президента Польщі Лєха Валенси Івана Сєрова в 1995 році позбавили найвищої польської військової нагороди "Віртуті мілітарі".

___________________________________________________________________________________

Читайте також:

Історія з грифом "Секретно": Бочка для Мотрі, або Історія однієї зради

Дві спроби самогубства, а після того … зрада понад 600 підпільників. Як сталося так, що керівник ОУН Буковини "всипала" чекістам стількох своїх побратимів?

Повʼязані теми:

Наступна публікація