Критичні дні у бойовиків і покращення для людей із окупованого Донбасу. Чим живе КПВВ "Новотроїцьке"

Критичні дні у бойовиків і покращення для людей із окупованого Донбасу. Чим живе КПВВ "Новотроїцьке"

ТСН

Бойовики пропускають людей тільки по понеділках і п’ятницях. Але навіть минулої п’ятниці не пропустили жінку, яка їхала ховати свого сина.

Їхати з Краматорська до КПВВ "Новотроїцьке" "вбитими" об’їзними дорогами до чотирьох годин. Це наразі єдиний пункт пропуску на Донеччині, який працює. На шляху три українські блокпости, де правоохоронці питають, куди їдемо, і перевіряють документи. Наш водій Дмитро розповідає, що раніше на легкових автівках дуже часто перетинав КПВВ. 

"Їздив на окуповану територію. Возив тяжких, яким треба було ампутувати ноги, руки. Гроші були непогані. Але коли втретє потрапив під "Гради", більше не їздив. Життя та здоров’я дорожчі", — каже Дмитро. 

Від самого ранку на КПВВ "Новотроїцьке" порожньо. Тільки озброєні українські прикордонники та собака "Сергіївна", яка щодня їздить з ними на КПВВ і назад на базу. Середа у бойовиків — непропускний день. Громадян України на підконтрольну нам територію вони пропускають тільки по понеділках і п’ятницях, і то за спеціальними списками, потрапити до яких дуже складно. 

Старша прикордонниця в наряді КПВВ "Новотроїцьке" Тамара розповіла ТСН.ua, що в середньому на день на в’їзд-виїзд проходить до 150 людей, але більше все-таки на виїзд, бо та сторона не всіх пускає. Для порівняння, до карантину це було до 12 тис. осіб і близько 5-6 тис. транспортних засобів.

"Вони здійснюють пропуск тільки в понеділок і п'ятницю, згідно зі списками, які їм надає їхній так званий штаб "ДНР". Ми пропускаємо всіх. Багато осіб їхали на похорони, лікування, до родичів без їхніх списків. Вони поверталися, та сторона їх не пропускає. Там у списки подаються як правило за три тижні. Критерії потрапляння до тих списків дуже різні. Основний, я так розумію, щоб була прописка. Під час подавання на списки люди розказували, що вказували причину в’їзду, адресу проживання та кількість грошей, які везуть. В п'ятницю (11 грудня. — Авт.) туди їхала жінка на похорон свого сина, який загинув, зі "свідоцтвом про смерть", яке надало "ДНР", і її не пустили навіть поховати сина", — розповіла Тамара. 

Ті, хто в’їжджає на підконтрольну Україні територію, мають встановити додаток "Дій вдома" і відсидіти два тижні на карантині, або пройти ПЛР-тест і отримати негативний результат. Тих же, у кого немає смартфона (або система Android старої версії), автобус забирає на примусову двотижневу обсервацію в село Гостре, Мар'їнського району. Якщо хочеш раніше — здаєш ПЛР-тест (у цьому допомагають представники ООН і Червоного Хреста) і можеш бути вільним. 

Ще влітку ті, кого бойовики не пропускали, ночували просто у пункті обігріву КПВВ. За чашкою чаю ходили до парамедиків у фургончик. Медики згадують, що було тут у них різне за ці роки. Навіть трагічні випадки, коли через серцеву недостатність люди помирали під час перетину пункту. Зараз критичних випадків менше, але дуже часто люди звертаються за невідкладною медичною допомогою через гіпертонію та проблеми з серцем. 

Раніше їхні та фургончики українських прикордонників стояли просто в полі. Поруч тільки кіоск із кавою та снеками (але нам не пощастило, він був зачинений), через дорогу біотуалети. Проте у середу, 16 грудня, рівно об 11:00 на КПВВ "Новотроїцьке" відкрили сучасний ЦНАП та відділення Ощадбанку. Запускати приїхали віцепрем’єр з питань реінтеграції Олексій Резніков, голова Донецької ВЦА Павло Кириленко, посли Польщі та Швеції в Україні (аналогічні нещодавно відкривали на КПВВ "Щастя", куди приїздили Володимир Зеленський і прем’єр Денис Шмигаль).

Також тут буде кімната матері та дитини, аптека та нормальні туалети. Від самого ранку комунальники до приїзду чиновників прибирали сміття та навіть встановили новорічну ялинку, яку ледь не знесло поривами вітру, тому довелося укріплювати.

ЦНАП на КПВВ "Новотроїцькому" працюватиме від 08:00 до 20:00 без вихідних (буде дві зміни по три адміністратори). Наразі в ЦНАПі люди тут зможуть отримати 102 адміністративних послуги: оформлення посвідчення багатодітної родини, бізнесу, нерухомості, українських паспортів для виїзду за кордон тощо. Але перелік обіцяють розширити, включаючи реєстрацію шлюбу. А раніше люди були вимушені їздити до Волновахи. 

"З досвіду нашого управління, найчастіше люди звертаються, щоб оформити паспорти, посвідчення багатодітної родини, зареєструвати нерухомість… Дуже велика кількість заявників із лінії зіткнення та непідконтрольної території. Також це реєстрація або припинення підприємства, або внесення змін до юридичної особи. Як правило, заявники змінюють місце реєстрації юридичних осіб з непідконтрольної території на підконтрольну", — сказала ТСН.ua начальниця управління з питань надання адміністративних послуг Волноваської РДА Анна Самсонова. 

За словами Олексія Резнікова, попри посилені карантинні обмеження від 8 до 24 січня, усі контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду продовжать працювати у штатному режимі. Проте підконтрольні Росії окупаційні режими блокують роботу КПВВ, що викликає різку критику людей, які наразі перебувають у заручниках окупантів.

"Україна послідовно працює для людей. Але ми бачимо, що ці кроки української влади дуже бентежать представників російських окупаційних адміністрацій. Ми засуджуємо блокування роботи КПВВ з боку РФ як на адмінмежі з Кримом, так і на Донеччині та Луганщині. Ми розуміємо, що люди й так перебувають у заручниках окупаційних режимів. Водночас, аби потрапити на підконтрольну територію, вони проходять усі кола пекла, адже окупаційні режими майже не пропускають людей, а якщо й пропускають, то вимагають стоси якихось папірців. Ситуація дуже складна, але ми зі свого боку зобов‘язані просто зробити все, щоб максимально забезпечити дотримання прав людей на отримання гідної медичної та соціальної допомоги на підконтрольній території", — заявив Олексій Резніков на КПВВ "Новотроїцькому".

Робота парламенту: депутати проголосували за "особливий статус" Донбасу

Робота парламенту: депутати проголосували за "особливий статус" Донбасу