Чернівці. Поезія

Чернівці ідеальне місто для звучання поезії, — і добре, що в самих Чернівцях це розуміють.

Заняття літературою має ще й ту перевагу, що дозволяє тобі мимоволі займатись туризмом. Фестивалі, книжкові ярмарки, презентації — письменники, мов комівояжери, мандрують світом, переїздять із міста до міста в марних спробах запропонувати цьому світові щось вкрай необхідне, щось таке, без чого він, світ, просто загнеться. Скажімо, черговий збірник поезії, або чергову антологію. Світ зазвичай опирається, проте письменників це не надто спиняє — любов до літератури, як правило, не тримається на чомусь раціональному. Її складно пояснити. Тим більше — виправдати.

Але, повертаючись до туризму, слід визнати, що письменницька праця (якщо під нею розуміти не лише написання текстів, а ще й співіснування з читацькою аудиторією) дає можливість багато чого побачити й відчути. За всіма аудиторіями й творчими зустрічами стоять міста, які ти відкриваєш для себе, мов книги з бібліотечної полиці. Деякі книги при цьому відкладаєш, із тим, щоби вже ніколи до них не повернутись, деякі навпаки — супроводжують тебе роками, поступово формуючи твій життєвий досвід, стаючи важливою його складовою.

Скажімо, Чернівці. Вперше трапилось приїхати сюди взимку 96-го. Це була інша країна, інше місто. Холодні будинки, темні вікна, замети на вулицях. Але тоді, як і щоразу потому, Чернівці видавались містом поетів, містом поезії. Можливо тому, що спілкуватись щоразу траплялось саме з поетами. Або з читачами. Але так чи інакше все зводилось до читання віршів, до літератури. Страшенно суб'єктивний спосіб пізнання дійсності й пізнання географії. Але й страшенно приємний. Із того приїзду пригадується печальний і ліричний Василь Кожелянко, бурхливий Сергій Пантюк, весела компанія молодих поетів, які читають вірші фантастичній публіці. Публіка сидить у шубах і пальтах, і від цього видається ще більш фантастичною. В таке місто не можна не закохатися.

Ну, і ось уже вісім років у Чернівцях відбувається "Меридіан Черновіц" — міжнародний поетичний фестиваль, що традиційно збирає десятки поетів, які приїздять до цього міста — хто вперше, хто ні — роблячи його, це місто, частиною своєї літературної біографії. У мене до цього фестивалю особливо тепле ставлення. Власне, чому? Власне, через Чернівці. Як на мене, це дивовижно органічне поєднання поезії та ландшафту, голосів та будинків. Поезія в цьому випадку надзвичайно природно звучить на вулицях та площах, в парках та, перепрошую, на цвинтарях.

У мене до цього фестивалю особливо тепле ставлення. Власне, чому? Власне, через Чернівці

Чернівці загалом справляють враження міста, збудованого для поетичних читань. Таке враження, що сто років тому хтось легко й безтурботно фантазував на тему поезії, будуючи церкви, театри та синагоги. Дивовижним чином усі ці архітектурні спроби не розчинились у часі, не розламались історією, все це дивовижним чином збереглось і спрацювало, переплітаючи голоси давні й молоді, змішуючи інтонації, підкреслюючи поетичні розміри. Чернівці ідеальне місто для звучання поезії, і добре, що в самих Чернівцях це розуміють. І добре, що поети це розуміють, щороку повертаючись сюди, аби вкотре радісно одне одного вітати, слухати й читати.

Поети загалом люблять збиратися разом. Зрештою, як і комівояжери. Їм необхідне це спільне перебування в одному просторі, за одним столом, перед однією аудиторією. Їм необхідний цей літературний туризм, зміна міст, повернення на знайомі вокзали. Все це лише на перший погляд не має безпосереднього стосунку до літератури. Насправді, література й твориться з подібних подорожей та повернень. З місць і міст, які ми відкриваємо для себе, обживаємо їх, вписуємо себе в їхній простір.

Зранку на веранді, на порожніх столиках, лежить роса. Хоча сонце прогріває довколишню зелень. Рання осінь обеззброює своєю зникомістю, своєю щемкістю. По обіді вулиці по-літньому спекотні, хоча надвечір уже відчувається невблаганне дихання осені, відчувається, як прогріте повітря остигає, як воно змінюється, як уповільнюється. В такому повітрі добре читати вірші. В Чернівцях так і роблять.

Присоединяйтесь также к группе ТСН.Блоги на facebook и следите за обновлениями раздела!

Залиште свій коментар