Сем

З улюбленими поетами, як із коханими жінками – любов не обов'язково буває взаємною, але присутність їхня є формотворчою.

Час від часу просять порадити щось до читання. Тепер ось знаю що відповісти: "Читайте Семенка – він принаймні незрозумілий".

З улюбленими поетами, як із коханими жінками – любов до них не обов'язково буває взаємною, але присутність їхня в твоєму житті є постійною та формотворчою. Ти тягаєш у серці їхні рядки, виймаєш із пам'яті, мов із портмоне, яскраві уривки їхніх римованих речень, наштовхуєшся в повітрі на їхні приховані цитати. Головне, що вони тобі ніколи не набридають. Набридають ті, яких не любиш. А ці – просто живуть разом із тобою, формуючи твоє ставлення до життя. Себто, до поезії.

Колись давно, сто років тому, мені до рук уперше трапила книга віршів українського футуриста Михайля Семенка. Видана знакового 1985 року, з передмовою Бажана, з ретельно відібраними віршами (все-таки 1985 рік) вона змінила моє життя. Досі переконую самого себе, що в кращий бік.

Чи варто говорити й писати тут, що це була поезія цілком відмінна від тієї, яку доводилось вивчати в шкільній програмі? Чи міг, скажімо, в радянській шкільній програмі бути прекрасний рядок про те, що "В серці моєму розкладалась диня"? Яка диня, яке серце? Поезія в шкільній програмі була сірою, мов бруківка. І тут раптом – прекрасний і недоречний Сем, який розламує мову, мов ту таки диню, насолоджуючись при цьому процесом ламання й перетворення.

Після його віршів до української поезії не можна було ставитись так, як ставився раніше. Оскільки виявлялось, що українська поезія – це не обов'язково щось безнадійно-печальне й нестерпно-неживе, раптом виявлялось, що вона може бути іронічною, і навіть більше – самоіронічною. З цим легким і надзвичайно чутливим поетом хотілося мати справу, його вбивчо-самопародійні рядки хотілося знати напам'ять:

І після днів безстидної слави
ви почуєте мої октави
поставлю самовар
і буду пити чай.

З того часу я й жив із цими віршами, ніби з лікарняними виписками – навіть, коли не перечитував, усе одно знав, у якій шухляді вони лежать. Навіть дисертацію про цього ні на кого не подібного поета написав. Навіть захистив її – цю дисертацію. Не те, щоби хвалюсь, просто намагаюсь пояснити міру залежності. Мені і в книгарнях по-справжньому завжди бракувало його книжок. Адже після тієї – далекого 1985 року видання – збірки довгий час так нічого й не було. І ні з ким було поділитись утіхою, і нікому не можна було порадити прочитати ці ламані й перекручені рядки.

Після його віршів до української поезії не можна було ставитись так, як ставився раніше
Потому з'явилось "академічне" смолоскипівське видання, віршів у якому було не так багато, тож потреба "живого Сема" на полицях українських книгарень і далі лишалась актуальною. І ось нарешті сталось – видавництво "Темпора" зробила фантастичний подарунок усім, хто шанує магічне й неповторне семенківське "осте сте бі бо бу" (тим, хто не шанує, подарунок, ясна річ, сумнівний). Повна збірка поезій Михайля Семенка в чотирьох томах! Радість бібліофіла, втіха колекціонера, гордість філолога! Щастя від того, що ти можеш дістати з полиці вірші, які раніше доводилось замовляти в архівах та бібліотеках, відчуття того, що сталося щось дуже важливе.

І в цьому випадку хочеться звернутись передусім до того – юного, наївного й недосвідченого – читача, якому ще належить відкрити для себе Сема, який ще не читав цих дивовижно знущальних поез і поем:

Любий друже! Ти навіть не уявляєш, наскільки пластичною (теж, до речі, семенківське слово) й невротичною може бути українська поезія! Ти навіть припустити не можеш, що може зробити з нею людина зі здоровим почуттям гумору та міцними нервами. Тобі навіть на думку не приходить, наскільки українська поезія може відрізнятись від усього того, що українською поезією називають. Тож чимскоріше відкривай для себе це дивне й таке актуальне перевидання – і хай живе поезія!

Чи, як писав був сам Семенко:

ХАЙЛЬ СЕМЕ НКОМИ
ИХАЙЛЬ КОХАЙЛЬ АЛЬСЕ КОМИХ
ИХАЙ МЕСЕН МИХСЕ ОХАЙ
МХ ЙЛЬ КМС МНК МИХ МИХ

Краще і не скажеш, якщо чесно.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар