Через мігрантів-нелегалів Україна недоотримує 2 млрд дол. щорічно

Через мігрантів-нелегалів Україна недоотримує 2 млрд дол. щорічно

У країні понад 4 млн. мігрантів, які мають різний статус перебування / Фото: Сегодня

Приплив нелегалів з пострадянського простору скоротився на 22%, зате імміграція з африканських та азіатських країн зросла на 10%.

Кількість офіційно працевлаштованих іноземних мігрантів в Україні через складність процедури мізерна і становить, за даними Держцентру зайнятості, лише 7,3 тисячі людей. І хоча з 2002 року цифра зросла майже вдвічі, це крапля в морі нелегальної трудової міграції, пише "Корреспондент".

За підрахунками Сергія Олійника, голови Всеукраїнської профспілки працівників-мігрантів, кількість проживаючих в Україні іноземців - 2,5 млн осіб. А віце-прем'єр Сергій Тігіпко називає ще більш значну цифру: у країні понад 4 млн мігрантів, які мають різний статус перебування.

Неврахована робоча сила - це недоотримані бюджетом України податки, констатують аналітики. За їхніми словами, бюджет щороку недоотримує не менше 2 млрд дол. До того ж, права приїжджих, які працюють неофіційно, роботодавці враховують не завжди.

За даними Держприкордонслужби, за останній рік приплив нелегалів з пострадянського простору скоротився на 22%, зате імміграція з африканських та азіатських країн зросла на 10% - в першу чергу за рахунок громадян із Сомалі, Афганістану та Еритреї. На сьогоднішній день тільки африканське земляцтво в Україні офіційно налічує 20 тис. осіб, і входять до нього не тільки студенти.

"Вони, як правило, живуть в некомфортних умовах, і серед них високий рівень захворюваності на СНІД і туберкульоз", - говорить про приїжджих глава Українського руху проти нелегальної міграції Ярослав Дунаєв.

У МВС в свою чергу зазначають, що мігрантські анклави можуть стати сприятливим ґрунтом для криміналу.

Читайте також: Україні необхідний точний облік мігрантів - експерт

Багато мігрантів з Африки нелегально працюють на великих речових ринках мегаполісів, куди їм допомагають влаштуватися їх земляки. Наприклад, чимало темношкірих мігрантів працюють на ринку Барабашово в Харкові, на базарах Троєщини, Оболоні, Святошина і Нивок в Києві, де вони торгують секонд-хендом.

Бідняки з країн третього світу намагаються триматися один одного, селяться великими групами і після такої оренди квартира вимагає капітального ремонту. "Знаю історію, коли в одній квартирі в Києві оселилося багато африканців. І деякі, щоб не стояти в черзі в туалет, справляли потребу в шафі", - розповів Дунаєв.

Не на користь іммігрантів свідчать і дані МВС, відзначає видання. Так, до останнього часу близько половини всіх квартирних крадіжок у Києві були справою рук вихідців з Грузії.

Між тим, для того, щоб офіційно влаштуватися в Україні навіть на найбільш некваліфіковану роботу, недостатньо просто перетнути кордон і зареєструватися в органах міліції. Крім доказу від роботодавця того, що іноземець повинен бути прийнятий на посаду, необхідно мати трудову візу, оформити ідентифікаційний номер платника податків, пред'явити свідоцтво про освіту, і, нарешті, мати тимчасовий дозвіл на проживання, що зводить шанс офіційно працевлаштуватися практично до нуля, принаймні, в найближчі півроку, поки будуть оформлятися документи. Причому не виключено, що після всього цього Держцентр зайнятості не відповість відмовою.

Щоб вивести трудових мігрантів з тіні, Олійник радить спростити дозвільну систему, в першу чергу для вихідців з колишнього СРСР. Зокрема, можна взяти на озброєння досвід Росії, де трудовим іммігрантам з ближнього зарубіжжя треба лише зареєструватися в паспортному столі і придбати патент на роботу вартістю 1 тис. руб. (250 грн.).

Читайте також: Українські заробітчани скоро почнуть масово повертатися додому - ЗМІ

У той же час, експерти попереджають - на тлі зростаючого безробіття необхідно в першу чергу поклопотатися про працевлаштування українських громадян, яким іноземці становлять все більшу конкуренцію. З іншого боку, експерти попереджають, що років через десять у зв'язку з падінням народжуваності і зростанням еміграції в Україні сформується дефіцит робочої сили.

Повʼязані теми:

Наступна публікація