Де осідають гроші МВФ. НБУ та експерти розкрили доларові маршрути

Дата публікації
Перегляди
6512
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Де осідають гроші МВФ. НБУ та експерти розкрили доларові маршрути

Фото: analitica.com

Україна вперше за довгу і складну історію стосунків з МВФ виконує взяті на себе зобов'язання.

Фото: Getty Images
Минулого тижня у ЗМІ з'явилася інформація про те, що МВФ схвалив виділення Україні чергового траншу фінансової допомоги у розмірі 1,7 млрд доларів, хоча остаточне рішення Рада директорів Фонду має ухвалити лише завтра, 31 липня.

Але українське керівництво налаштоване оптимістично щодо цього питання. Нещодавно президент Петро Порошенко підтвердив цю інформацію, а міністр фінансів Наталія Яресько розповіла, куди будуть спрямовані ці гроші - у резерви Національного банку України. 

"Співпраця з МВФ передбачає направлення чергового траншу на поповнення золотовалютних резервів НБУ, що закріплено нещодавно відправленим листом до МВФ за підписами президента, міністра фінансів та голови НБУ. Направлення коштів до золотовалютних резервів дозволить забезпечити комфорт для внутрішнього валютного ринку та зовнішніх інвесторів і міжнародних організацій. Чим більший обсяг резервів, тим більша впевненість банкірів, бізнесу, міжнародного товариства у стабільності нашої валюти", - пояснили у прес-службі Нацбанку.

Такі заяви не можуть не тішити, зважаючи на те, що Україна з МВФ мають тривалу і доволі неприємну історію стосунків. МВФ неодноразово виділяв нам кошти, але оскільки Україна не виконувала своїх зобов'язань, програми допомоги закривалися. Крім того, у функціонерів МВФ завжди виникали запитання щодо використання грошей Фонду у корумпованій країні. Якщо з коштами, якими поповнювали золотовалютні резерви країни, було все прозоро, то прослідкувати суми, які спрямовувалися на покриття дефіциту бюджету, було складніше.

Яценюк розповів скільки грошей очікує Україна від міжнародних партнерів

Яценюк розповів скільки грошей очікує Україна від міжнародних партнерів

До речі, половина минулого траншу МВФ, який складав $ 5 млрд, була направлена саме на покриття дефіциту. Тим не менш, зараз МВФ налаштований щодо нас позитивно. Цього разу Україна не відмовляється від своїх зобов'язань, приймає відповідні закони, сплачує кредиторам за євробондами, домовляється з ними щодо реструктуризації боргу тощо. 

В експертному середовищі також вважають надання Фондом чергового траншу вирішеною справою. "Я абсолютно переконаний, що черговий транш МВФ відбудеться. Не буде ніяких затримок. Я вважаю, що на сьогоднішній день немає ніяких ні технічних, ні політичних підстав для того, щоб сумніватися у наданні траншу з боку МВФ Україні", - заявив Анатолій Баронін, директор аналітичного центру Da Vinci AG.

ТСН.ua також поцікавився в економістів, на що Україна може витратити допомогу МВФ та як можна прослідкувати траєкторію руху цієї грошової маси.

Фото: Ціна держави
Дмитро Боярчук, директор аналітичного центру CASE-Україна:

- Я думаю, що проблем із траншем не буде. І менеджмент МВФ, і Крістін Лагард постійно підтверджують це. І навіть Європейський союз вже дав, можна сказати авансом, кошти. А вони, як правило, платежі прив'язують до позитивних рішень МВФ. Тобто є стільки непрямих вказівок на те, що рішення буде позитивним, що я навіть не можу собі уявити, що може статися, щоб було по-іншому.

Фактично всі ці кошти йдуть у резерв, але частина йде у Нацбанк, а частина - на рахунку Мінфіну. Справа в тому, що у нас вся валюта на державних рахунках вважається резервом. Їх скоріш за все будуть витрачати для погашення боргів.

З приводу курсу гривні, то тут Україною було чітко взято зобов'язання плаваючого обмінного курсу. І якщо МВФ побачить, що золотовалютні резерви витрачаються на підтримку валютного курсу, це буде кінець нашої співпраці з ним.

Фото: УНІАН
Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова:

- Переговори з МВФ проходили успішно. Так само проходять і переговори щодо реструктуризації боргу, до яких долучився МВФ. Це вказує на те, що найвірогідніше МВФ дійсно прийме позитивне рішення стосовно України.

Крім того, не варто забувати і про певний політичний момент. Сьогодні Україна користується політичною підтримкою провідних міжнародних фінансових інститутів, провідних країн світу, які є найбільшими акціонерами МВФ. Тому я думаю, що можна бути дійсно впевненими у позитивному рішенні МВФ.

Взагалі програми МВФ переважно спрямовані на підтримку так званого платіжного балансу [співвідношення між сумою грошових надходжень, отриманих країною з-за кордону, та сумою здійснених нею платежів за кордон]. Тобто це кошти, які йдуть безпосередньо на підтримку зовнішньоторговельного сектору, насамперед сплату критичного імпорту [енергоресурсів]. Також ресурси йдуть на допомогу країні у виплаті зовнішніх зобов'язань і на проведення інтервенцій, на підтримку валютного курсу. Це основні напрями, куди спрямовують кошти МВФ. Отримувачем зазвичай є Центральний банк країни. Це не лише в Україні, так відбувається у всьому світі.

Іноді у деякий програмах певна частка траншів може спрямовуватися безпосередньо до уряду, на покриття дефіциту бюджету. Наприклад, половина попереднього траншу у $ 5 млрд була спрямована до НБУ, а решта - до уряду. Це можна перевірити по рахунках Центрального банку, який управляє рахунками уряду і казначейства. Зокрема, я думаю, тільки-но прийде $ 1,7 млрд, які ми очікуємо, це зразу знайде відбиття на рахунках Центрального банку, зокрема у частині резервів. Бо такі кошти спрямуються у резерви, а далі уже керівництво Центрального банку, можливо в узгодженні з урядом, вирішують щодо подальших спрямувань. Але основна частина йде саме на підтримку платіжного балансу і валютної складової. Це нормальна ситуація і в принципі на рахунках банку це відслідковується.

Я думаю, що так і потрібно. Адже зараз золотовалютні резерви не такі вже й великі - близько 10 млрд. Хоча ми нібито отримали підтвердження, що нам дасть гроші Європейський інвестиційний банк, уряд Японії, Європейський союз, але $ 10 млрд це все таки мало. Це приблизно два місяці імпорту.

З іншого боку залишаються великі ризики, пов'язані із слабкою гривнею і з тим, що економіка поки що не є належним чином збалансованою. Тому я думаю, що не зашкодить продовжувати наповнення валютних резервних, особливо якщо врахувати те, що восени нас чекають знову ж таки великі боргові виплати (наприкінці вересня за євробондами треба виплатити $ 500 млн і наприкінці жовтня ще близько $ 600 млн). Я вже не кажу про грудневі російські. Тобто зараз основні кошти будуть спрямовуватися на те, щоб зробити певний запас коштів, щоб у випадку, якщо з тих чи інших причин реструктуризація буде затримуватися, Україна не допустила дефолту.

Мінімальні обсяги які вказуються для золотовалютних резервів - це три місяці імпорту. Але це лише один з показників. Адекватний рівень резервів дуже сильно залежить і від монетарних показників, і від тих самих боргів. Зараз сукупні короткострокові борги залишаються високими. Тому зараз не можна сказати, який обсяг резервів для нас буде достатнім. Я думаю, якщо ми вийдемо на кінець року на рівень $ 15 млрд - це буде непоганий показник. Але це звичайно оптимістичний сценарій.

Фото: fameflynet.com
Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:

- За правилами МВФ, гроші, як правило, виділяються на поповнення золотовалютних резервів країн, що зазнають проблем із фінансовою стабільністю. Але бувають деякі виключення, і Україна востаннє за чинною програмою Extended Fund Facility (програма розширеного кредитування) якраз отримала у першому транші гроші, які йшли не тільки в золотовалютний резерв, але ще й зараховувалися на рахунки Мінфіну, тобто використовувалися для покриття дефіциту системи держфінансів. Це було необхідно зробити, тому що в України був високий дефіцит бюджету, який не можна було покрити за рахунок приватних запозичень на зовнішніх ринках капіталу. У минулому році він становив близько 12% ВВП (це дефіцит і бюджету, і "Нафтогазу", і пенсійного фонду). І починаючи цю програму, Україна взяла на себе зобов'язання знижувати цей дефіцит.

Потрібно сказати, що від двох попередніх програм співпраці з Фондом, коли частина грошей йшла на покриття дефіциту бюджету України, у МВФ залишився вкрай негативний досвід. Так, за програмою, розпочатою у 2008 році, Україна повинна була зменшити дефіцит НАК "Нафтогазу", оскільки сама взяла на себе зобов'язання підняти тарифи на газ. Але цього не було зроблено, Україна не отримала наступні транші від Фонду і програма була заблокована. Пізніше точно за таким же сценарієм була розпочата і закрита інша програма. Вся сіль тут у тому, що Україна була таким гемблером, картковим шулером. Вона підписувалася на певні зобов'язання, потім їх не виконувала, але у проміжку між цими подіями на міжнародних фінансових ринках починала циркулювати інформація про те, що вона ось-ось піде на цей непопулярний крок, і, скориставшись моментом, Україна заміняла фінансування від Фонду на запозичення на міжнародному ринку капіталу. Тобто замість того, щоб брати гроші під 3% річних у МВФ, Україна позичала на зовнішніх ринках – без особливих зобов'язань, але вже під 7-8%.

Ця погана історія змушує Фонд завжди бути насторожі з Україною. Крім того, у минулі рази серед акціонерів Фонду виникало запитання, наскільки ефективно використовуються гроші, спрямовані на погашення дефіциту держбюджету. Адже коли ти позичаєш країні з високим рівнем корупції, то ризикуєш тим, що ці кошти проходитимуть через якісь корупційні канали, бо гроші надходять у загальну скарбничку, в українську казну, звідки простежити їх використання вже неможливо. Точно також надійшла в казну половина першого траншу за новою програмою, але принаймні цього разу це була лише частина грошей.

І зараз є досить висока ймовірність того, що Україна отримає наступний транш від МВФ. По-перше, фактично вперше за тривалий час Україна продовжує слідувати основним взятим на себе зобов'язанням. Так, Фонд зазначає, що реформи можуть йти повільно, але він не може не визнати, що Україна діє по траєкторії зниження дефіциту держфінансів і намагається вийти на більш стійкий фінансовий стан. По-друге, впевненості МВФ додає те, що зараз Україна більше не може грати в шулера і виходити на зовнішні ринки запозичення капіталу - їй там просто ніхто не позичить.

Наскільки я розумію, гроші з другого траншу мають повністю піти на поповнення золотовалютних резервів. Вони використовуються для згладжування курсових коливань (у випадках курсової волатильності, коли, наприклад, курс різко йде з поточної позначки на 30% вгору). Крім того, напередодні опалювального сезону за валютою на міжбанківський валютний ринок вийде НАК "Нафтогаз". Тому не можна стверджувати, що ця валюта завжди залишатиметься в Україні. Вона буде також частково використана на погашення інших боргів, які у нас є. Не варто забувати, що у нас ще заплановані великі платежі на вересень-жовтень.

Скидається на те, що цього разу співпраця України з МВФ буде успішною. Останні заяви директора-розпорядника МВФ Крістін Лагард свідчать про те, що Фонд твердо налаштований на подальшу підтримку України. Навіть у разі введення українським урядом мораторію на виплату зовнішніх боргів, у МВФ готові задіяти спеціальну програму Lending-into-Arrears Policy, яка дозволить і далі кредитувати Україну.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Держбюджет-2020
Дата публікації
Перегляди
6512
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація