Експерт: Підвищення облікової ставки - правильний крок НБУ для зниження інфляції

Експерт: Підвищення облікової ставки - правильний крок НБУ для зниження інфляції

Фото: УНІАН

Нещодавнє підвищення облікової ставки Національним банком України є позитивним кроком, вважає викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан.

Свої аргументи на користь рішення національного регулятора він навів у блозі на НВ.

Перш за все, Компан відзначає сміливість керівництва Нацбанку, який не став робити вигляд, що проблеми інфляції не існує. Це, на його погляд, «досягнення, особливо в країні, де багато проблем готові замовчувати на догоду політичній доцільності».

Економіст вказує також на сталий серед економік, що розвиваються, тренд підвищення процентних ставок.

«Ми — ринок, що розвивається, маленький, слабенький, який повністю залежить від того, що відбувається в світі. А весь світ, що розвивається, піднімає процентні ставки, не роздумуючи і не сумніваючись, ба більше, щотижня процес набирає обертів, адже всі бояться проґавити момент, коли інфляція вийде з-під контролю», - пише експерт.

Серед країн, які вже почали піднімати ставки, економіст називає Чехію, Угорщину, Мексику, Бразилію, Росію. А Китай, Індія і ПАР вже близькі до того, щоб почати підвищення.

Він також наводить дані JPMorgan, згідно з якими 18 найбільших ринків, що розвиваються, повинні будуть провести протягом найближчих 12 місяців 73 стандартних підвищення ставки по 0,25% і понад 100 підвищень - протягом наступних двох років.

Ця теза підтверджується і заявою голови Нацбанку Кирила Шевченка, який, коментуючи підвищення ставки до 8%, сказав, що до другого кварталу 2022 року очікується ще кілька підвищень до досягнення рівня 8,5%. Це, за розрахунками НБУ, дозволить знизити інфляцію до прогнозного і контрольованого рівня в межах 5%.

Якби НБУ не діяв настільки рішуче і незалежно, як і годиться національному регулятору, то, впевнений Компан, існував би ризик повторення негативного досвіду Туреччини, де під тиском президента облікову ставку замість збільшення збираються знизити на 1%, незважаючи на те, що в червні інфляція в Туреччині склала 17,5%.

«Залишається сподіватися, що зміни дійсно можливі, і НБУ на правильному шляху. Побажаємо йому і собі удачі, в боротьбі з інфляцією і не тільки», - резюмував експерт.

Нагадаємо, нещодавно ЗМІ писали, що за рік керівництва Кирилом Шевченком НБУ валютний ринок став більш цивілізованим і прозорим.

Наступна публікація