Росія хоче спровокувати Україну на війну перед самітом G20 - Financial Times

У Кремлі розуміють, що розв'язані сепаратистами бойові дії не підуть на користь Росії. Агресором намагаються виставити Україну.

На сході України гримлять артилерійські обстріли, і кожен вечір міжнародні спостерігачі фіксують десятки вибухів снарядів. Угода про припинення вогню між Києвом і підтримуваними Росією сепаратистами знаходиться на межі зриву.

Про це пишуть Сем Джоунс і Роман Олеарчик у статті "Росія піднімає ставки в Україні перед самітом G20", опублікованій на сайті газети The Financial Times.

Ознаки загострення бойових дій з'явилися у липні, Україна і її західні союзники спостерігають за все більш тривожним розвитком подій: нарощуванням регулярних російських військ в Криму і вздовж спільного кордону з Україною.

"Активізується підготовка до збройного конфлікту між Росією і Україною, і з нею швидко зростає ймовірність відкритої війни", - написав у доповіді минулого четверга Інститут з вивчення війни (ISW), мозковий центр США. В понеділок така ймовірність наблизилася ще на крок. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров пообіцяв, що стосовно Києва будуть вжиті "комплексні заходи" як помста за те, що Росія назвала спробою теракту з боку Міністерства оборони України.

ВідеоЗахід не вірить, що так звана "диверсія у Криму" справа рук українців

"Це дуже, дуже чіткі сигнали з Росії, які кажуть, що вони готові до ескалації і розширення меж, - говорить Кетлін Вайнбергер, експерт по Росії та Україні в ISW. - Ми бачимо повідомлення про великі військові конвої, які направляються в сепаратистські райони, російські війська відправляють до кордону, і ще більше морської техніки – в Чорне море, в тому числі, деякі з їхніх найбільш сучасних підводних човнів, які оснащені досить потужними крилатими ракетами для наземних цілей".

"Але про багато чого ще й досі невідомо. Росія відверто демонструє нам загрозливі 20%, а 80% її діяльності нам незрозумілі", - додала Вайнбергер.

Ця неоднозначність тільки на руку Росії, зазначає Кейтлін Вайнбергер. На відміну від фактичного вторгнення.

Такі висновки розділяють багато експертів з оборони та розвідки як в Україні, так і на Заході.

"Я не очікую повномасштабного військового вторгнення на даний момент, оскільки втрати на стороні Путіна будуть великими, і перемога буде далеко не абсолютною, - каже генерал-лейтенант Ігор Романенко, колишній заступник глави українського генерального штабу. - Він [намагається] змусити світових лідерів піти на поступки, починаючи з ослаблення санкцій і тиску на Україну, щоб вона уклала Мінську угоду в його інтерпретації".

ВідеоРосія не планує військовий наступ на Україну, проте може дати таку команду сепаратистам

Пріоритет для Росії – це вибори на Донбасі, а не укладення угоди про припинення вогню, оскільки цей крок, ймовірно, надовго встановить напівавтономію в регіоні і катастрофічно послабить спроможність Києва протистояти Москві в політичному плані.

Цей план затягували протягом декількох місяців. "[Путін] незадоволений ситуацією, - каже генерал-лейтенант Романенко. - Він бачить, що чим довше тягнеться час, тим гірше це впливає на його довгострокові плани в Україні і Росії... Тож тепер він намагається змінити ситуацію згідно зі своїми власними інтересами".

За його словами, нарощування військового потенціалу Росією, ймовірно, служить сигналом перед самітом G20 4 вересня, коли Володимир Путін, президент Росії, неминуче зустрінеться з Ангелою Меркель, канцлером Німеччини, і Франсуа Олландом, президентом Франції, щоб обговорити українське питання.

Росія посилює і знижує напруженість в регіоні – як вже було в минулому – напередодні ще одного раунду дипломатичних переговорів, говорить один високопоставлений європейський службовець розвідки. Мета брязкання зброєю полягає в тому, щоб дати нове тлумачення Мінським угодам, яке буде відображати інтереси Росії, каже чиновник.

Хоча така мета може виключати можливість відкритого захоплення території, вона не усуває ймовірності серйозного воєнного конфлікту – насправді чимало аналітиків розвідки вважають, що багато чого залежить від військових дій.

"Я думаю, ми побачимо контрольовану ескалацію вздовж всієї лінії зіткнення – більш інтенсивні артилерійські обстріли і набагато більше насильства і бойових дій, - говорить Алекс Кокчаров, аналітик ризиків неплатоспроможності держав в IHS Markit. - У політичному плані, якщо сепаратисти захоплять більшу територію, це погано позначиться на позиції Росії на переговорах. Але якщо вдасться спровокувати Україну на військові дії, при цьому нічого не роблячи, це може зіграти Росії на руку... вони хочуть представити Київ як ненадійного партнера і послабити його підтримку на Заході".

Кількість жертв - вже на найвищому рівні з серпня минулого року. Ймовірно, вона продовжить рости. Можливо, Росія спробує залучити свої засоби ППО, або вона може оголосити безполітну зону, щоб залучити Київ до бойових дій.

25-річчя незалежності України 24 серпня, можливо, стане потужним і символічним моментом, коли знову можуть спалахнути бойові дії, говорить Кокчаров. Це дало б Путіну 10 днів до G20, достатнього часу, щоб поставити Захід у скрутне становище, каже він.

Втома європейських країн через Україну вже на межі. Путін може посперечатися, що ескалація насильства – і спровокована, люта українська відповідь – може змусити їх вийти за рамки і змінити Мінську угоду на його користь.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: