Україна і Росія створять 2 газові СП з винятковими правами "Газпрому" - ЗМІ

Дата публікації
Перегляди
2285
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Україна і Росія створять 2 газові СП з винятковими правами "Газпрому" - ЗМІ

Україна створить два спільні з "Газпромом" підприємства у пропорції 50 на 50 / Фото: Радіо Свобода

Можлива угода передбачає повну юридичну недоторканність створюваних СП.

Україна та Росія домовилися про створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств у пропорції 50 на 50. Про це пише ZN.UA, посилаючись на власні джерела. 

Як повідомляється, перше спільне (газотранспортне) підприємство має включати безпосередньо магістральні (транзитні) газопроводи та підземні сховища газу України. Українська частина переговорної групи була проти включення на цьому етапі українських ПСГ до складу газотранзитного СП, зазначає видання.

Перше СП також буде наділене монопольним правом здійснювати транзит газу територією України до Європи. Закріплення цього виключного права чітко прописане в проекті газової угоди і, відповідно, унеможливлює участь у транзиті імпортного газу будь-якої іншої, третьої, сторони (чи компанії). За виключенням дочірніх підприємств самого газотранзитного СП, заснування яких завбачливо передбачене проектантами цієї угоди.

Також до СП перейдуть також функції диспетчерського управління магістральними газопроводами та ПСГ України.
Друге СП (газорозподільне) планується створити з "Газпромом" на базі внутрішніх газорозподільних мереж України, повідомляє видання.

Воно зазначає, що у проекті документа чітко не сказано, де саме мають бути зареєстровані перше і друге СП. Але не виключається, що "батьківщиною" українсько-російського газотранзитного СП можуть обрати іншу, крім України та РФ, країну.

Також повідомляється, що можлива угода передбачає повну юридичну недоторканність створюваних СП. Таким чином на них не поширюватимуться можливі зміни податкового законодавства України, антимонопольне законодавство, а відтак, і вимоги АМКУ (який теоретично мусить узяти під контроль кожного суб’єкта, який зазіхає на більш як 25—30% будь-якого ринку товарів і послуг в Україні), будь-які тарифні зміни.

Видання також звертає увагу на вимогу до української сторони не втручатися у визначення розміру прибутку (рентабельності) обох СП.

Можна сказати, що встановлення цін на транспортування і розподіл газу в Україні, а також встановлення цін на газ для різних категорій вітчизняних споживачів, які раніше належали до сфери відповідальності НКРЕ, тепер виконуватимуть керівні органи двох створюваних підприємств, зазначає ZN.UA.

Окремо відзначено, що вплив парламенту, уряду або Міненерговугільпрому на діяльність, зокрема фінансову, створюваних газових СП практично унеможливлений. "Газпром" та його структури одержують повний правовий захист на території України, включаючи недоторканність їхньої власності та неможливість її примусового вилучення.

Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомили, шо прем'єр Микола Азаров доручив готувати "найжорсткіший варіант" держбюджету з ціною на газ не менш як 400 доларів за тисячу кубометрів.

Читайте також:

Українська труба зношена і потребує інвестицій – експерт

"Нафтогаз" вперше розрахувався з "Газпромом" рублями

Україна проміняла "трубу" на газ по 250 доларів - експерти

Наступна публікація