Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Генпрокуратура постійно намагається нас вщипнути

Інтерв'ю голови НАБУ за підсумком двох років на посаді.

Два роки на посаді голови Національного антикорупційного бюро Артем Ситник чує постійні звинувачення у тому, що результатів роботи НАБУ не видно. У інтерв'ю кореспонденту ТСН Дар'ї Счастливій очільник Бюро розповів, чому розраховують на західних партнерів у процесі створення Антикорупційного суду, які стосунки має з ГПУ та САП, на яких стадіях перебувають резонансні справи та чому не вважає обурливою зарплату у 300 тисяч гривень для суддів Конституційного суду.

- Ви сидите в кабінеті такого буржуазного стилю, як вам працювати в такому приміщенні "а-ля Пшонка"?

- Не дуже комфортно. Найближчим часом все це буде змінено на звичайні офісні меблі. Бо зараз вимушена ситуація – все це вже було до нашого приходу, а з закупівлею меблів є дуже великі обмеження. Зараз закупили меблі для детективів, а ці меблі повернемо власнику, бо фактично вони НАБУ не належать.

- Ви вже два роки отримуєте досить високу заробітну плату – 100 тисяч гривень. Як змінилося ваше життя за цей час? У що ви вдягнені, скільки коштує?

- Костюм десь вісім тисяч гривень коштує. Взуття – Fellini. Годинник не ношу. Але в мене є один годинник – подарований у 2004 році, як кращому слідчому у прокуратурі. В іншому, ви знаєте, придбав авто – корейське, KIA Sportage.

- Що ви тепер можете собі дозволити з того, чого не могли дозволити раніше?

- Нажаль, практично нічого, оскільки робота відбирає майже весь вільний час. Тому ті хобі, які могли б бути, закинуті.

- А які в вас були хобі?

- На рибалку з'їздити, на більярді пограти. Зараз цього немає.

- Як змінилось ваше життя після того, як ви очолили НАБУ?

- Сивого волосся набагато більше стало, нажаль. Більше за останні два роки з'явилось, ніж за все життя перед цим.

- Ви плануєте залишатися на посаді голови НАБУ?

- Взагалі, так.

- У вас є якісь політичні амбіції?

- Ні, немає. Я взагалі не впевнений, що в нашій державі є політика. Це достатньо брудна справа, у нас геть немає правил політики.

- Судді Конституційного суду хочуть зарплатню у 300 тисяч гривень. Ви собі не думаєте, може змінити професію?

- А ви вважаєте, це багато чи мало?

- А як ви вважаєте, це мало?

- Подивіться європейські стандарти, і вам все стане зрозуміло. Конституційний суд вирішує питання стратегічного характеру. Я не готовий сказати, що це оптимальний розмір зарплати, але розмір зарплати має зменшувати корупційні ризики. Повірте, є судді, для яких 300 тисяч зарплати – це замало. Наприклад, зарплата детектива складає близько 40 тисяч гривень на місяць. На купівлю житла цього не вистачить, на шикарний особняк ти тут не заробиш, але цього вистачить на саме необхідне, тобто у НАБУ ти не розбагатієш.

- Ви хочете шикарний особняк?

- В мене ніколи не було тяги до розкошів. І я не бачу таких співробітників, які мають до цього тягу, бо вони не проходять конкурс. Чесно скажу, на конкурсі люди віком 30+ не могли чітко пояснити свої статки. Тому, якщо ми говоримо про зарплату, то вона має бути така, щоб людина могла дозволити саме необхідне, бути середнім класом. Зарплата детектива – це стабільна можливість взяти, наприклад кредит. Кожної п'ятниці мені дають дані по НАБУ з управління внутрішнього контролю, хто з наших працівників придбав якесь рухоме-нерухоме майно, і ми все це аналізуємо.

- З СБУ вам дають дані? Бо електронні декларації вони не подають.

- Вони наче подають, але не публічно, в особливому режимі. Зараз ми розробили відповідний запит, і чекаємо на відповідь, чи вони заповнили декларації.

- Онищенко у своїх плівках називає антикорупційні органи в розмові з депутатами "льоліками" та "боліками", які наче нічого не можуть робити…

- Це все від злоби. Фактично загнали Онищенка "за Можайський край". Бо раніше представити ситуацію, щоб діючий олігарх, який сидить в парламенті, голосує в унісон з владою, має надприбутки від корупційних схем, і щоб раніше його хтось міг до нього доторкнутися – я такого не пам'ятаю за період незалежної України.

- Але він зараз на волі, а не в Україні в тюрмі.

- Законодавство українське побудовано так, що наші обранці народні мають імунітет, яким дуже вдало користуються.

- Фактично Онищенко винен державі три мільярди гривень. Чи можлива така ситуація, що він їх поверне і повернеться сам спокійно до України?

- Якщо він поверне три мільярди, то це буде такий прецедент, якого точно ніколи не було. Питання стоїть у тому, чи достатньо цього, аби піти на угоду з цим підозрюваним. Це вже питання до прокурора, бо НАБУ не має права підписувати таку угоду. Але на мою думку, цього недостатньо, аби піти з ним на угоду. Це було б, з одного боку, проривом, з іншого боку, не до кінця справедливе рішення.

- Чому Інтерпол його досі не оголосив у розшук?

- Інтерпол нині – дуже закрита структура. Всі, кого ми оголошували у розшук по лінії Інтерполу, вони всі оголошені. А з Онищенком ця процедура триває з серпня 2016 року. Ми не можемо навіть дізнатися статус виконання наших запитів. Якщо ми говоримо про матір Онищенка Кадирову, її там було затримано, звільнено під заставу, і зараз по ній вже починається екстрадиційна процедура. По самому Онищенку, нажаль, затримання ще не відбулось.

- Хабарі пропонують вам?

- Ні. Я взагалі перебуваю у такій невеличкій ізоляції, мало хто ходить, хоче зі мною говорити, іноді бояться просто приходити. Іноді, навіть коли запрошував, мені говорили – дайте мені якусь повістку, щоб я мав якийсь документ на руках.

- Багато журналістів роблять висновки про статки чиновників, аналізуючи Інстаграми їхніх дітей. НАБУ аналізує це?

- У нас запланована презентація програми, яка буде аналізувати особу в тому числі аналізуючи дані в соцмережах про неї. Завдяки такій програмі на такий аналіз витрачатиметься всього кілька годин.

- Чи не виникає у вас думки, що всі наші антикорупційні органи – це певна ширма, а насправді нічого не робиться?

- В мене не виникає.

- А те, що за три роки нікого не посадили? Можливо, все вирішується в інших місцях?

- Нажаль, це постійно необхідно пояснювати, НАБУ не саде. НАБУ затримує та заарештовує. Вироки ухвалює суд. Зараз Антикорупційна прокуратура почала публікувати дані, в якому стані перебувають справи в судах. Бо так далі неможливо працювати. Ми працюємо, працюємо, затримуємо, отримуємо погрози…

- А вам погрожували?

- Звичайно були погрози.

- І хто вам погрожував?

- Не скажу.

- А що казали?

- "Привіт" передавали.

- Справа Насірова, що буде далі? Тому що, його звільнили з посади і тиша.

- Ні, його не звільнили ще з посади.

- Ви доведете все це до суду?

- Звичайно доведемо. Мій колега Антикорупційний прокурор заявляв про те, що справа буде направлена до суду і фактично там були певні дискусії про оголошення цієї підозри, але запобіжний захід вже обрано. Рекорд внесеної застави вже побито. І вся позиція захисту заключається в тому, що захист перенесений у facebook. Бо в цьому кабінеті, нажаль, пан Насіров чітких відповідей на жодне з запитань не дав.

- Насіров погрожував судитися з вами в суді з прав людини?

- І не тільки він. Це мене зовсім не лякає, тому що, нам всі погрожують Європейськими судами, але нажаль, коли доходить до конструктивної розмови, там, дай відповіді на конкретні запитання, які мають детективи і прокурор, то конкретних відповідей ми там не бачимо. Ми бачимо, що там 10 адвокатів, які будують захист в суді на стані здоров'я, а жодного документа про стан здоров'я…

- Ми можемо думати, що зараз адвокати навмисно затягуватимуть справу, що вона роками буде тривати?

- Коли справа закінчується, і попадає в суд, то починається ось це наше "судилище", іншими словами не можна назвати. Якщо по справі проводити одне засідання три місяці, то вона буде розглядатися роками. І звичайно виникне питання, а навіщо тоді ваша робота така потрібна, якщо ви когось зловили і заарештували, а потім ця справа лежить роками.

- І що робити?

- Зараз найважливіший виклик для України - це формування нової судової системи і антикорупційного суду. Ми почали про це говорити з травня місяця, коли зрозуміли, що суди просто не слухають наші справи. Ось не слухають і все. Наприклад справа, по Пасічнику. Елементарна справа, там немає що в принципі розглядати. Ось вже рік лежить. Другий раз повернули обвинувальний акт. Справа відносно прокурора Генеральної прокуратури, який дав хабар члену конкурсної комісії за працевлаштування. Елементарнійша справа, там є запис відео та декілька свідків. Це проста справа. А якщо ми говоримо, про складні справи, про великі підприємства - це той актив України який можна приватизувати, отримати величезні кошти в бюджет, отримати наповнення в подальшому після приватизації в якості податків з цих підприємств. Зараз всі кошти цих підприємств не просто крадуться, а крадуться через дірки і виводяться в офшори. І фактично, вкрадені кошти не залишаються в Україні.

Ми все робимо, але коли ми проводимо розслідування і заарештовуємо підозрюваних майно, і хто б що не казав, НАБУ перший орган, який арештував майна рухомого і нерухомого, готівки, банківських рахунків на 4 млрд грн. До цього ніхто такої кількості майна не арештовував.

Якщо бути обережним оптимістом, то судова реформа затягнеться десь на п'ять років. Ми виступаємо за створення Антикорупційного суду, бо це дає змогу не чекати цих п'ять років. Його реально створити до кінця 2017 року, оскільки проект закону вже є. Тоді затягувань і зволікань не буде.

- Хтось це блокує?

- В мене викликає здивування, коли питання стоїть надання можливості прослуховування НАБУ, коли питання стоїть про створення Антикорупційного суду, ці питання лежать роки в парламенті, і в мене немає чіткого розуміння, коли вони вирішаться. А от коли треба притягнути якогось аудитора, це вирішується за лічені хвилини. Мені здається, дехто у нашому парламенті, не бажають робити свою роботу. Проте тиск наших іноземних партнерів мав серйозне значення у вирішенні цих питань, можливо і цього разу спрацює.

- Чому Юрій Луценко позбавляв НАБУ доступу до єдиного реєстру справ?

- Я цього рішення не зрозумів тому, що доступ давав Віктор Шокін. Не просто дав, а було внесено відповідні зміни у положення цього реєстру. У нас є два доступи – один доступ, який мають наші детективи, які реєструють провадження. І є доступ аналітичний, тобто ми бачимо ситуацію по інших правоохоронних органах. Це все робиться в рамках прав НАБУ щодо доступу до державних реєстрів. І цей доступ був лише в мене та двох моїх заступників. Цього доступу ми були позбавлені.

- Чому?

- Як я зрозумів лист від генпрокурора, було досить своєрідне трактування норм закону про НАБУ в частині доступу. Але потім ми з Юрієм Віталійовичем переговорили, і я його, здається, переконав, що це було неправильне рішення. Доступ до реєстрів був поновлений, але тільки мені, заступникам – ні. Приведу приклад, чому це важливо. У справі Онищенка ми бачимо, що по одній з фіктивних фірм є провадження фіскальної служби Шевченківського району. Ми можемо подивитись за реєстром, де це провадження, і звідки ми його можемо витребувати, а це право в нас також є. Це фактично наші очі, і фактично за кожною справою ми витребуваємо справи. Коли нам закрили доступ, ми фактично нічого цього не могли, це гальмувало роботу. Але цей період був нетривалим, і вже все поновлено.

ВідеоГість у студії ТСН.Тижня – керівник НАБУ - розповів про перебіг найгучніших розслідувань

- Тепер у вас є справи, і ГПУ їх не забирає?

- ГПУ не має права забирати справи – це заборонено законом. Інша справа, коли вони починають справи нашої підслідності, фактично незаконно збирають докази, бо це не їхня підслідність, і потім нам передають. Це дуже велика проблема, бо це може стати підставою для закриття справи.

- У вас з Холодницьким конфлікт є?

- Якщо у нас буде конфлікт, то робота взагалі стане. Дискусії, звичайно є, іноді досить гарячі. У нас не ідеальні відносини, є певні непорозуміння, але, сподіваюсь, і Холодницький розуміє, і я розумію, що ми – складові одного цілого.

- Проблема виникає, коли Холодницький не підписує підозру, бо каже, що замало доказів?

- Дійсно, це основна проблема в наших дискусіях – оцінка достатності зібраних доказів. Іноді ці суперечки виходять і в публічну площину, іноді ми вважаємо, що доказів достатньо, а передаємо підозру – і вона не підписується.

- З якою підозрою так було, згадаєте?

- Наприклад, з головою ДФС. Підозру було тільки офіційно передано 8 лютого, а погоджено її було 2 березня. Але до цього були неофіційно обговорення цієї підозри, але результат є. коли мені задають питання, які в нас відносини, я кажу, давайте подивимось, що нами зроблено. Якщо говорити чесно, голову ДФС хто притягував? Голову ЦВК хто притягував?

- Охендовський отримав статус з обвинувачуваного на потерпілого?

- Він отримав статус потерпілого за провадженням, яке ГПУ відкрила. В нього статус підозрюваного, готується остаточна підозра, яка буде передана в Антикорупційну прокуратуру. Була проведена експертиза, було доведено, що його підписи на документах справжні, і готується остаточна підозра.

- А ще кілька прикладів?

- Чинний голова рахункової палати, фактично весь топ-менеджмент всіх найбільших держпідприємств: Запорізький титано-магнієвий комбінат – півмільярда інкриміновано, Об'єднана гірнично-хімічна команія – 300 мільйонів розкрадань, Одеський припортовий завод – 300 мільйонів розкрадань, Укргазвидобування та злочинна група Онищенка – три мільярди розкрадань. Тільки незалежні органи можуть робити такі розслідування. Але, виконавши свою роботу, ми бачимо, як вона просто осідає в судах – це наша головна проблема. Тому, якщо ми говоримо про відносини – іноді непрості відносини. Якщо ми говоримо про результати – хай генпрокурор скаже, чи є в нього такі кейси, чесно кажучи, поки що я такого не чув. Хоча й не порівнював нашу роботу з роботою ГПУ, хоча вони постійно намагаються нас вщипнути.

- Як ви укомплектовані?

- У нас є всі органи, які забезпечують нашу автономну діяльність: детективи, аналітики, спецназ, оперативно-технічне управління тощо. НАБУ укомплектоване на 90%. Зараз в нас максимальний штат 700 осіб, в строю – 560, завершується конкурс на 90 вакансій детективів, скоро їх заповнимо і будемо працювати на повну потужність. Але, без створення Антикорупційного суду це все в принципі не буде мати жодного значення, і будуть постійно виникати запитання про нашу ефективність.

В Україні стан корупції такий, що необхідний іспецпідрозділ, і броньований автомобіль, які в нас є. Моя мрія – щоб колись він був непотрібен. Бо в жодній європейській країні таких підрозділів немає, їм допомагає поліція. Ми в своїх розслідуванням можемо покладатися лише на себе.

Залиште свій коментар

Вибір редакції