Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Якщо б Онищенко мав записи Порошенка, то уривок він би продемонстрував

Депутат зауважив, що держохорона напевно має засоби, щоб відстежити записуючі засоби у людей, які проходять до кабінету президента.

Нардеп-утікач Олександр Онищенко, якого підозрюють в організації схеми з відмивання грошей на продажі українського газу через держпідприємство "Укргазвидобування", на початку грудня заявив, що має компромат на президента Петра Порошенка та його оточення.

6 грудня він опублікував перший аудіозапис із анонсованим компроматом - розмову з депутатом Олесем Довгим, який, за твердженням Онищенка, виступав посередником в переговорах між ним і Петром Порошенком вже після від'їзду нардепа з України.

Народний депутат Олесь Довгий підтвердив, що зустрічався із Онищенкомв Генуї та Лондоні. Він заявив, що розмовляв із Онищенком як колега по депутатській групі "Воля народу". Згодом нардеп-утікач попросив в нього допомоги. При цьому, підтверджувати аудіозапис, опублікований Онищенком, Довгий не став.

Позафракційний депутат Віктор Чумак, колишній претендент на посаду голови НАБУ, розповів в інтерв'ю кореспонденту ТСН.Тиждень Сергію Швецю, як має тримати наразі розслідування справ проти Онищенка, а також висловив сумніви у тому, що нардеп дійсно має записи зустрічей з Порошенком. Більше про розслідування справ Онищенка дивіться у сюжеті ТСН.Тиждень у неділю о 19:30.

- Які ваші враження від того, що взагалі з'явилася інформація про записи у кабінеті президента?

- Найбільше мені у цьому питанні не подобається те, що стандарти політики залишаються старими. Оці збирання голосів по залу, надання якихось преференцій, збирання груп за якісь переваги чи можливо навіть гроші - це той стандарт, який існував в українській політиці вже 25 років. Я думаю, що ми повинні від нього відмовитися вже давно.

Саме це спотворює всю українську політику протягом останніх років. І те, що це не змінилося і в поведінці тих людей, які сьогодні при владі, говорить про те, що нам потрібне повне оновлення управлінських кадрів, політиків тощо.

Якщо це зберігатиметься, країна просто буде все більше опускатися на дно. І причому дна цього не буде. Воно буде пробиватися з кожним разом все нижче і нижче.

Відео НАБУ запрошує Онищенка свідчити у справі підкупу нардепів

- І все ж таки, виявляється, що Петра Порошенка записують так само, як записували і Леоніда Кучму? Які висновки тут можна зробити з точки зору безпеки?

- Я не думаю, що там є записи як раз таки Петра Порошенка. Мені здається, що на "записах Петра Порошенка" робиться певний шантаж. Людина, яка достатньо одіозна, робить певний шантаж. Ось те, що є записи інших осіб, то воно так і є. Він це продемонстрував, і Олесь Довгий це підтвердив. Але ж там зовсім інша техніка запису. Там запис було проведено за допомогою англійських детективів, відео, аудіозапис, тобто підкріплено фактажем. Якщо б там були записи Петра Порошенка, то хоча б уривок цього запису був би продемонстрований. Тому мені здається, що цим записом з Довгим була продемонстрована наявність кейсів із записами, але що там у тих кейсах, хто є дійовими особами, ми поки не знаємо.

Крім того, я думаю, що ви праві – на сьогоднішній день у спецслужб, у ДСО є достатньо засобів, щоб визначити, чи є у людини записуюче обладнання. В тому числі той годинник, який міг бути із записуючим обладнанням, можна ідентифікувати тим обладнанням, яке є у служби охорони. Тож тут у мене є сумніви [у тому, що записи із Порошенком існують]. Але те, що робиться шантаж з точки зору того, що суспільство вірить, що записи можуть бути, з огляду на ту конфігурацію, як проводиться в Україні влада, - це для мене є найбільш сумним.

- За фактом заяви народного депутата Олександра Онищенка НАБУ порушило кримінальну справу. Керівництво поки що не говорить про слідчі дії. З вашого досвіду, які зараз мають проводитися у цій справі слідчі дії?

- НАБУ не могло не відреагувати. Тому що це була заява офіційної особи, народного депутата про те, що ним роздавалися гроші певним народним депутатам для того, щоб відбулося результативне голосування. Тобто є політична корупція у прямій формі, і він про це сказав. Сказати, що ми на це не звертаємо уваги, не можна. Треба порушувати кримінальне провадження за фактом неправомірної вигоди, яка надавалася третім особам за певні дії. Питання в іншому - що вони можуть зробити? Їм потрібен Онищенко як джерело цієї інформації. Вони повинні зробити запити слідчого суді, провести певні дії. Онищенко вже перебуває у розшуку по іншій справі. Тепер це буде ще одна справа. І треба буде ще додати цю справу, щоб створити можливість для екстрадиції Онищенка. Тим більше те, що він заявив, є набагато більш суттєвим, тому що це його пряма заява і це може лягти в основу екстрадиції. Це він собі нашкодив однозначно.

Є інше питання, інший фігурант - Довгий, який за великим рахунком проводив спілкування з ним і, хоча і опосередковано, підтверджує те, що говорить Онищенко. Тож уже є один фігурант, якого треба допитувати однозначно, чи отримував він ці гроші, чи був він посередником, чи робив якісь кроки із цього питання і чи взагалі були такі факти.

Тому першочергові дії у них (у НАБУ, - ред.) вже є. Вони порушили це провадження. Цікаво, що я саме у ці дні був на антикорупційній конференції з Артемом Ситником ( головою НАБУ, - ред.), і ми поверталися з ним разом і прослуховували цей запис у Франкфуртському аеропорті. Ми перекинулись кількома словами. І провадження вже точно є, які треба відкривати, і певні фігуранти вже теж намалювалися.

- Тут же є конфлікт. З одного боку Онищенко має бути допитаний як свідок по цій справі, водночас він оголошений у розшук по іншій справі. Який сенс тоді йому зустрічатися зі слідчими органами України, якщо його можуть на місці затримати за іншу справу?

- Він зараз знаходиться у Великобританії. Ситуація така, що він поданий у розшук. Само собою, що Великобританія так просто не видає. Вона видає на підставі рішень британського суду. Тому його заяви про те, що були такі факти, коли він надавав кошти третім особам, - це він вже не свідок, а особа, яка вчиняла злочин.

- Я правильно розумію, що його не можуть затримати у "газовій справі", допитуючи у справі цих хабарів?

- Якщо він буде в Україні, то можуть.

- А якщо ні?

- А якщо не буде в Україні, то ситуація така, що нашим немає сенсу туди їхати. Тут треба дочекатися рішення суду щодо екстрадиції Онищенка. Для того, щоб дочекатися, треба наполягати, треба прискорювати це рішення. Але є англійські процедури, і тут ситуація така, що дуже сильно не прискориш. Проте цей факт може лягти в підґрунтя судового рішення, щоб Онищенко було повернуто в Україну. Чому взагалі виникає запитання - повертати чи не повертати - у судових органів демократичних країн? Вони дивляться, чи це є політичне переслідування чи неполітичне, чи відноситься він до опозиції, чи ні. Але коли людина сама зізнається, що вона роздавала гроші, то це вже зізнання у скоєнні злочину.

- Яку перспективу у цій справі бачите без екстрадиції Онищенка?

- Якщо з'являться інші фігуранти... Тобто якщо Онищенко там в Лондоні скаже, наприклад, "Я давав гроші одному депутату, другому, третьому, п'ятому", і з'являться їхні прізвища, тоді без сумніву справа буде продовжена. Провадження вже відкрите, тому у НАБУ є повноваження їх допитати як свідків. Зрозуміло, що Онищенко має бути тут, щоб по-перше, відповісти по "газовій справі", а по-друге, відповісти по цій справі з хабарями.

- Наскільки може затягнутися таке розслідування?

- Говорити про дуже швидкі розслідування будь-яких кримінальних справ - це досить романтично. Тому що будь-яка кримінальна справа, якщо вона не очевидна і людину не схоплено на місці злочину, має певні терміни розслідування. Мінімум це три місяці, і потім воно може бути продовжено. Але говорити про розслідування таких достатньо латентних справ, де є звинувачення у корупції без свідків, без свідчень, без документів, без технічних записів, без доказів - дуже важко доводити до кінця, розслідувати, знаходити відповідні юридичні факти, щоб вони були встановлені в суді. Тому сподіватися на те, що вона буде дуже швидко розслідувана, я би не став.

Залиште свій коментар

Вибір редакції