Астрономи виявили галактику із темної матерії

Дата публікації
Перегляди
4210
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Астрономи виявили галактику із темної матерії

Система двох галактик JVAS B1938+666, у яких виявили супутницю з темної матерії

Вчені припускають, що видимі галактики повинні бути оточені великою кількістю дрібних супутників, які з тих чи інших причин не змогли сформувати зірок і складаються з темної матерії.

Астрономи виявили галактику з темної матерії. Для пошуку невидимої галактики вчені скористалися так званої лінзою Ейнштейна - методом, який дозволяє знаходити об'єкти за їх гравітаційним впливом на оточення.

Існування темної матерії було визначено в 1930-і роки шведським астрономом Фріцем Цвіккі для пояснення нестачі у Всесвіті маси - видимих ​​галактик "не вистачало" для того, щоб небесні тіла вели себе так, як спостерігають астрономи. У назві цієї субстанції відображена її основна особливість: темна матерія бере участь в гравітаційній взаємодії і не бере участь в електромагнітній (тобто її не можна спостерігати візуально).

Кількісно у Всесвіті набагато більше темної матерії, ніж "звичайної". Не так давно астрономи висунули гіпотезу, що одним з типів об'єктів, що складаються з цієї невидимої субстанції, є карликові галактики-супутники великих зоряних скупчень.

Вважається, що "повноцінні" галактики на зразок Чумацького Шляху формуються, притягуючи і поглинаючи своїх мініатюрних сусідів. З цього припущення випливає, що такі великі зоряні утворення повинні бути оточені великою кількістю дрібних супутників (у випадку Чумацького Шляху приблизну кількість оцінюють в 10 тисяч).

Проте насправді астрономам вдалося виявити в безпосередній близькості від Галактики тільки близько 30 "сусідок". Вчені припустили, що галактики, які залишилися, з тих чи інших причин не змогли сформувати зірок і складаються з темної матерії.

Автори нової роботи вирішили знайти таку невидиму супутницю системи JVAS B1938+666, що складається з двох галактик, які знаходяться на одній прямій одна з одною, якщо спостерігати їх з Землі. Таке розташування дозволяє використовувати метод гравітаційного лінзування, або лінзу Ейнштейна.

Гравітація масивних об'єктів на кшталт галактик помітно відхиляє прямі світла, що йде від більш віддалених об'єктів, і параметри цього відхилення залежать від маси "лінзи", яка відхиляє.

Спостерігаючи за допомогою телескопа Keck II на Гавайських островах систему JVAS B1938+666, астрономи з'ясували, що ця система відхиляє шляхи проходження світла не так, як передбачає теорія. Відповідно, вчені зробили висновок про існування в системи супутника з темної матерії.

Це вже друга галактика, що складається з темної матерії, відома фахівцям. Перша була в 18 разів масивніше нинішньої, і була занадто велика для того, щоб бути галактикою-супутником.

Робота авторів представлена ​​в журналі Nature, а її короткий опис наведений в прес-релізі Массачусетського технологічного інституту (MIT).

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Дата публікації
Перегляди
4210
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація