Фізики встановили світовий рекорд температури на адронному колайдері

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Фізики встановили світовий рекорд температури на адронному колайдері

Модель зіткнення важких іонів / CERN

Вони отримали так звану кварк-глюонну плазму, температура якої була близько 5,5 трильйонів градусів Цельсія.

Фізики з Європейського центру ядерних досліджень CERN, що працюють на Великому адронному колайдері (LHC), встановили грандіозний температурний рекорд.

В процесі зіткнення іонів свинцю на швидкості, близькій до швидкості світла, вони отримали так звану кварк-глюонну плазму, температура якої була близько 5,5 трильйонів градусів Цельсія.

Зазначимо, науковці в ході експерименту отримали найгарячішу субстанція, будь-коли створену людиною.

Відповідно до існуючої теорії утворення Всесвіту, в перші мікросекунди після Великого вибуху вся вона складалася зі схожої на суп плазми, в якій кварки - основні будівельні блоки матерії - перебували у вільному стані і не були пов'язані в атоми.

У 2005 році вперше вдалося відтворити цю субстанцію в Брукхейвенській національній лабораторії (BNL) в США.

Там же в 2008 була отримана кварк-глюонна плазма температурою 4 трильйони градусів. І ось на конференції "Кваркова матерія-2012" (Quark Matter 2012) група вчених CERN оголосила про те, що старий рекорд перевершений на 38%.

Експерименти з плазмою проводяться в рамках колаборації ALICE. Вони покликані вивчити властивості кварк-глюонної плазми за допомогою високоточних датчиків. Ці роботи внесуть величезний внесок у розуміння раннього Всесвіту.

"Перші натяки на рекорд з'явилися ще в 2010 році, - говорить учасник досліджень Юрген Шукрафт (Jürgen Schukraft). - Але потрібно два роки на те, щоб виміряти всі параметри".

Вчені обіцяють повідомити точні результати вимірювань через кілька тижнів, але не сумніваються, що вони не будуть нижчими за попередні. 

Наступна публікація