Золото, кальцій та ще понад десяток елементів. З чого насправді складається iPhone

З яких матеріалів Apple виготовляє свої iPhone

iPhone – один з найпопулярніших смартфонів. Apple презентувала його найпершу модель у 2007 році, і відтоді продала понад 1,2 мільярда екземлярів. До речі, зовсім скоро відбудеться презентація iPhone XS та iPhone XS Plus, текстову онлайн-трансляцію якої можна буде читати на ТСН.ua.

Сенсорний дисплей, акуратний металевий корпус, на якому зображене фірмове яблуко, та жодних кнопок – дизайн найпопулярнішого продукту від Apple вже давно усі знають. Проте що знаходиться усередині трендового гаджета? Достеменна інформація, відома лише, напевно, невеликій частині працівників "яблучної" компанії.

Що приховано під корпусом смартфона

iPhone – технологічно складний виріб. Він складається з великої кількості мікросхем, процесору,  батареї тощо. А усе це, в свою чергу, - з хімічних елементів. Найбільш очевидною, звичайно, є наявність заліза. Проте ним справа не обмежується.

Склад гаджета від Apple набагато складніший, ніж здається на перший погляд. Якщо взяти, до прикладу, одну з попередніх моделей смартфона – iPhone 6 з об’ємом пам’яті 16 Гігабайт, що важить 129 грамів, і проаналізувати її на хімічний склад, можна знайти багато цікавого, пише видання Motherboard.

Більшу частину телефона складають алюміній та залізо – 38,5 % від загальної маси iPhone. Ще 17, 1 % припадає на мідь, кобальт, хром та нікель. Літій (що використовується, зокрема, для виробництва акумуляторів телефонів), становить 0, 67 % від загальної маси iPhone. Значну частку становлять також вуглець (15, 4 %) та кремній (6, 3 відсотка).

склад iPhone інфографіка
ТСН.ua

У телефоні наявні навіть мікроорганізми – проте їхня кількість недостатньо велика, щоб він був токсичним.

Більша частина iPhone 6 є досить дешевою: 24% відсотки маси становить алюміній. Це дуже легкий метал, його вартість -  лише один долар за фунт (0,454 кг).

До складу смартфона входять також кисень, водень та вуглець. Вони наявні у різноманітних сплавах, що використовуються у телефоні. Так, наприклад, оксид олова слугує провідником для сенсорного екрану, оксид алюмінію входить до складу корпусу телефона, а оксид кремнію використовують у «мозку» iPhone -  мікрочіпі. Батарея виготовлена з літію, кобальту та алюмінію. У мікрофоні телефона наявний нікель.

ВідеоНа що ладні українці за новенький iPhone

Дорогоцінні метали також використовуються у виробництві "яблучних" телефонів, проте їх дуже мало - iPhone 6 містить усього 0,015 г золота, 0,66 г олова та 0,025 г танталу. Більше того, по мірі того, як смартфони еволюціонують, кількість золота у їхньому складі стає усе незначнішою – бо процесори зменшуються та покращуються. Тож, ймовірно, новіші моделі Apple майже зовсім його не містять.

"Ми не виявили жодного дорогоцінного металу у великій кількості, кожен коштує, можливо, долар або два ", - зазначив Девід Мічад, дослідник з компанії 911 Metallurgist, що аналізував iPhone 6 на наявність у ньому різних хімічних елементів .

"Нікель коштує дев'ять доларів за фунт, а у смартфоні використовують усього два грами", - додав він. 

iPhone та iPhone X. Що змінилося за десять років. Інфографіка
ТСН.ua

Звідки походять матеріали для iPhone

Усі складники iPhone, дорогоцінні чи ні, спочатку мають видобути з породи шахтарі. Згодом з них потрібно виготовити сплави, або ж  навпаки, розплавити їх, щоб отримати пластик. Apple не деталізує, звідки вона отримує необхідні для виробництва корисні копалини, але у різні роки висувалося багато припущень.  

Алюміній

Алюміній – найпоширеніший метал на землі. Він був невід’ємною частиною попередніх моделей iPhone, та саме з нього, за чутками, зроблять новий "бюджетний" смартфон. Джерелом алюмінію є боксити. І хоча видобуток цього металу не надто небезпечний для робітників, що мають спеціальний захисний одяг, проте він становить загрозу навколишньому середовищу, адже спустошує природний ландшафт. Для того, щоб отримати одну тонну алюмінію, потрібно чотири тони бокситу, що призводить до  значної кількості відходів.

Кобальт

Значна частина кобальту, що раніше входив до складу батареї iPhone, походила з Демократичної Республіки Конго. У 2016 році працівники газети Washington Post дізналися, що частина працівників на тамтешніх шахтах працює цілодобово, з аматорським приладдям та без захисного одягу. Видобуток практично не регулювався, а серед шахтарів були як дорослі, так і діти. Після появи цієї новини,  Apple пообіцяла провести розслідування умов праці, та додала кобальт до списку матеріалів, які потребують аудиту.

Кілька місяців потому, коли Sky News зафіксувало на відео, як діти видобувають кобальт у Конго, Apple припинила купувати цей метал в усіх неофіційних родовищ регіону.

Тантал

Цей матеріал тривалий час походив здебільшого з ДРК, де повстанці та армія змушували дітей та рабів працювати у шахтах, а потім спонсорували коштами, отриманими за видобуті матеріали, свої насильницькі дії. Проте у 2014 році Apple заявила, що її постачальники танталу є «не викликають сумнівів». 

Рідкісні матеріали

Значна кількість продуктів Apple виготовляється з рідкісних матеріалів на кшталт церію (наприклад, розчин для полірування сенсорних екранів та кольорове скло), проте видобуток таких копалин є складним та може становити токсичну загрозу. Більшість з них походить з Внутрішньої Монголії, автономного району на півночі Китаю. Там побічні продукти від їхнього видобутку навіть утворили озеро – настільки сірого кольору та сповнене токсичними відходами, що видання BBC назвало його "найгіршим місцем на землі".

Еволюція iPhone. Інфографіка

В цілому, для створення одного iPhone вагою 129 грамів, необхідно приблизно 34 кілограми породи. Вартість рідкісних металів у iPhone становить близько 1 долара. Причому 56 % цієї суми припадає на золото. Іншими словами, виготовлення невеликої кількості рідкісних мікросхем iPhone потребує неабияких зусиль з видобутку та переробки.

Нагадаємо, у середу, 12 вересня, у театрі Стіва Джобса в Каліфорнії відбудеться щорічна презентація Apple, на якій компанія, як очікується, покаже iPhone XS, iPhone XS plus та інші новинки. ТСН.ua вестиме текстову онлайн-трансляцію

Залиште свій коментар

Вибір редакції