Україна може позбутися свого великого герба

Україна може позбутися свого великого герба

Великий герб версії 2009 року. / Фото: censor.net.ua

Кравчук вважає, що затверджувати великий герб вже пізно.

З Конституції України можуть вилучити згадку про великий державний герб, який за період незалежності так і не змогли затвердити.

Коли в 1996 році ухвалювали Конституцію і в 20-й статті розписували державні символи, то розділили державний герб на дві частини – великий та малий, повідомляє BBC.

При цьому великий герб описали поверхнево: його обов'язковими елементами мають бути малий герб та символ Війська Запорізького. Точне його зображення мала ухвалити Верховна Рада двома третинами голосів.

Символ єдності Сходу і Заходу

Колишній віце-прем'єр-міністр Микола Жулинський на початку двотисячних років очолював комісію з розробки великого герба.

"Комісія схвалила ескіз герба: передбачалося поєднати Україну символічними образами галицького лева та запорозького козака. Великий герб має бути символом об'єднаної України", - розповів Жулинський.

У 2009 році уряд затвердив ескіз великого державного герба, однак парламент не схвалив його.

"Великий державний герб не був затверджений виключно через особисті амбіції політиків. Кожному хочеться, щоб його ім'я було поруч з рішенням, а фахівців слухати не бажають", - розповів експерт з геральдики, автор одного з проектів великого герба Олексій Руденко.

Історики стверджують, що думати про великий герб після 20 з гаком років незалежності - недоречно, мовляв Україна вже має свій герб - тризуб.

Цю думку частково поділяє і Леонід Кравчук, перший президент України.

"Було б дуже добре ще тоді узаконити великий герб. Проте цього не сталося, час втрачено", - зауважує Кравчук.

Символ імперіалізму

З точки зору геральдики, великий державний герб Україні не властивий - великий герб зазвичай з'являється тоді, коли в державу входять кілька самобутніх територій зі своїми традиційними символами. Великі герби мають країни з монархічним устроєм та традиціями. В таких державах як Російська чи Австро-Угорська імперії з новими територіальними надбаннями змінювалися титули монарха й великий герб.

При цьому, Німеччина та Росія мають по одному гербу, хоч і є федеративними державами.

"Нинішній український герб апелює до ідеї соборності. Тризуб був затверджений ще у 1918 році, він несе ідею об'єднання українських земель, апелюючи до спадку Київської Русі. Для України великий герб як такий не потрібен", - підсумовує Андрій Гречило, співавтор малого державного герба.

Золотий тризуб на синьому щиті – це малий герб, який є символом княжої держави Володимира Великого. Його затвердили постановою парламенту ще 19 лютого 1992 року.

Нагадаємо, що севастопольця засудили на рік за відірвану табличку з гербом України.

Повʼязані теми:

Наступна публікація