Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
В’ятрович хоче переглянути дати заснування низки українських міст

Інститут національної пам’яті розробить законопроект про деколонізацію.

Інститут національної пам’яті ініціює перегляд дат заснування міст Дніпро і Павлоград, повідомив "Радіо Свобода" керівник організації Володимир В’ятрович.

За словами В’ятровича, не можна вважати датою заснування Дніпра – Катеринослава з часів правління російської імператриці Катерини ІІ – 1776 рік. Історики вважають, що місто старше на 252 роки. Дніпро з’явилося на місці поселення Стара Самара.

Дату заснування міста Павлоград Дніпропетровської області також виводять від часів імператриці. 1784 року  вона віддала наказ назвати поселення на честь свого сина Павла. За даними істориків, 1770 року запорожець Матвій Хижняк збудував на цьому місці зимівник. Від нього згодом з’явилася слобода Матвіївка.

"Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні, й ті приклади, які я наводжу, – це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно названі міста – Павлоград і Дніпро – це лише приклади. Ще приклад – Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець 18-го століття. Але це лише поверхневий рівень, який ми будемо поглиблювати в ході дискусії з участю істориків, експертів, людей, які мають певний досвід щодо того, як відбувалася деколонізація в інших країнах", – розповів Володимир В’ятрович.

Передатацію міст запланували в межах деколонізації України. Вона передбачає позбавлення в публічному просторі слідів російського імперського минулого. Відповідний документ розробить Інститут національної пам’яті.

"Мова йде не про все, пов’язане з періодом, коли Україна входила до складу імперій. Мова йде про ті знаки імперій, які пов’язані зі становленням цих імперій, зі знищенням української спільноти. До прикладу, про політичне, військове керівництво імперій, яке увічнене на українській території. Але поки це лише наші пропозиції, які ще потребують доповнення і, очевидно, критики", –додає В’ятрович.

Нагадаємо, у травні 2015 року в Україні почалася декомунізація – процес позбавлення від радянської ідеології. Внаслідок цього у країні перейменували деякі населені пункти, назви вулиць, демонтували пам’ятники. Нові назви отримали більше 50 тисяч вулиць і майже тисяча населених пунктів.

Торік у листопаді нардепи підтримали перейменування Кіровоградської області на Кропивницьку. Голосування за перейменування Дніпропетровської на Січеславську провалили. Президент Петро Порошенко вніс у Верховну Раду законопроект про перейменування області на Дніпровську.

ВідеоПрезидент повторно подав до парламенту законопроект про декомунізацію Дніпропетровщини

Не Дніпропетровська і не Січеславська, а Дніпровська. Раніше депутати провалили голосування за перейменування області, яку пропонували назвати Січеславською. Щоправда, тоді спромоглися надати нову назву Кіровоградській області - назвали її Кропивницькою. А відповідний законопроект скерували до Конституційного суду. 

Президент повторно подав до парламенту законопроект про декомунізацію Дніпропетровщини

Залиште свій коментар

Вибір редакції