Узбекистан: хто буде правити після деспота?

Зараз неясно, чи буде сім'я Карімова грати яку-небудь роль у боротьбі за владу, якщо президент помре.

Президент Узбекистану Іслам Карімов серйозно хворий. З'явилися перші повідомлення про смерть диктатора. Але його донька заперечує ці чутки. За лаштунками вже почалася внутрішня боротьба за місце наступника.

Про це пише Фрідріх Шмідт у статті "Узбекистан: хто буде правити після деспота?", опублікованій на сайті газети Frankfurter Allgemeine.

Здоров'я Іслама Карімова, 78-річного деспота з Ташкента, досі було забороненою темою в Узбекистані. Але в неділю, вперше за всю історію Узбекистану, уряд і телебачення офіційно повідомили, що президент перебуває в лікарні. Для лікування буде потрібен "певний час", говорилося в заяві.

В понеділок його молодша дочка Лола Карімова-Тілляєва підтвердила чутки про те, що в суботу її батько переніс інсульт. Вона повідомила, що його стан стабільний, і попросила утримуватися від спекуляцій.

Але тепер неймовірно актуальним стало питання про наступника в Узбекистані, найбільш густонаселеній державі Центральної Азії (понад 31 мільйон жителів). Згідно з конституцією, повинен керувати справами Шавкат Мірзійоєв, прем'єр-міністр Карімова з 2003 року. Але в ізольованій державі ніколи не надавали особливого значення конституції.

З 1989 року в Ташкенті правив Карімов, тоді ще як лідер окремої радянської республіки. У 1991 році він проголосив незалежність, 25-річний ювілей якої Узбекистан, ймовірно, буде вперше святкувати без нього. Ставши президентом, Карімов заборонив усі опозиційні партії, придушив громадянське суспільство і вільні ЗМІ. У травні 2005 року в східному Андижані його війська вбили сотні мирних жителів. Правозахисники регулярно публікують повідомлення про тортури в країні.

ВідеоЩо приховує влада Узбекистану: в країні не повідомляють, чи насправді помер президент

Дочку під домашній арешт

Узбекистан і сусідні держави (Казахстан, Туркменістан і Таджикистан) давно служать прикладом того, наскільки ризикованою може бути концентрація влади і грошей в руках старіючих клептократів. Є побоювання, що деспотизм створює сприятливе середовище для радикальних ісламістів.

Населення Узбекистану молоде, погано навчене і швидко зростає, але без зв'язків у нього немає перспектив. Узбекистан багатий нафтою і газом, але ціни на сировинні товари впали. Грошові перекази трудових мігрантів, більшість з яких працює в Росії, становлять четверту частину економічного виробництва; крім того, вони також постраждали від кризи в Росії. Повідомлення про примусову працю на збиранні врожаю бавовни відлякали західних покупців.

Відповідаючи на критику, уряд традиційно звинувачує погану славу радикального ісламізму, щоб викликати співчуття Заходу. Німеччина витратила багато грошей, щоб до кінця 2015 року її літаки могли використовувати базу в Термезі на кордоні з Афганістаном. Тож Німеччина не висловлювала критики щодо порушень прав людини. 

Якийсь час його старшу дочку, Гульнару Карімову, хотіли бачити спадкоємицею. Вона стильна жінка, вчилася в Гарварді, виступала на боці західних зірок. Гульнару називали "принцесою", але потім вона впала в немилість. У західних країнах, а також на батьківщині її звинуватили в корупції, почалися розслідування. Під тиском Карімова почала розповідати про порушення, написала, що у її батькові продовжує жити "товариш Сталін".

Вона звинуватила свою матір Тетяну в тому, що та протегувала Тимуру Тілляєву, чоловікові своєї сестри Лоли. Разом з Рустамом Іноятовим, головою Служби національної безпеки, політичної поліції, дружина президента плела проти неї інтриги, скаржилася Гульнара Карімова. З 2014 року вона перебуває під домашнім арештом. Зараз неясно, чи буде сім'я Карімова грати яку-небудь роль у боротьбі за владу.

ВідеоХто очолить Узбекистан після Карімова: експерти не чекають радикальних змін у політиці держави

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: