Як Трамп під час вечері з лідером Китаю передав послання Асаду - Der Spiegel

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Поки невідомо, які глобальні наслідки будуть мати рішення Трампа обстріляти авіабазу в Сирії.

Вечеря, десерт, Томагавк: В приватному клубі Мар-а-Лаго президент Дональд Трамп приймав лідера Китаю Сі Цзіньпіна. До кінця зустрічі стало зрозуміло, які варіанти були доступні президенту США для атаки у Сирії.

Про це пише Марк Пітцке у статті "Послання Трампа Асаду", опублікованій на сайті видання Der Spiegel.

Те, що цей вечір пройде не так, як було заплановано, стало зрозуміло ще в самому початку. Поки літак президента ще ледве долав сильний шторм на шляху до Флориди, Дональд Трамп ненадовго зайшов до ложі преси.

Відразу посипалися запитання – але вони стосувалися не фактичного приводу цієї зустрічі, саміту Трампа з його колегою з Китаю Сі Цзіньпіном в Палм-Біч, всіх цікавила Сирія і її диктатор Башар аль-Асад. Скільки він буде залишатися на посаді після атаки із застосуванням отруйного газу?

Трамп мить коливається. "Те, що сталося в Сирії, є ганьбою для людства", - каже він. "Він там, він контролює майже все, і я думаю, що щось має статися".

Через кілька годин справді щось сталося. З Середземного моря США випустили 59 ракет по військовій базі в Сирії. Перші новини наздогнали американців, коли Трамп саме закінчив свою вечерю із Сі Цзіньпіном. Коли прибрали десерт, CNN вже демонстрував фотографії і відеозаписи атаки.

Незабаром після цього Трамп з'явився перед журналістами, все ще в одязі для вечері. Він сидів у центрі столу, зі своїм найближчим оточенням – дочкою Іванкою Трамп, начальником штабу Райнсом Прібусом і головним ідеологом Стівеном Бенноном, який нещодавно був знижений на посаді.

"Сьогодні ввечері я віддав наказ про цілеспрямований військовий удар в Сирії, яка здійснила атаку із застосуванням хімічної зброї", - читав Трамп наспіх складене повідомлення з суфлера. "Запобігання розповсюдженню і використанню смертоносної хімічної зброї відноситься до життєво важливих інтересів національної безпеки Сполучених Штатів".

ВідеоЗа наказом Трампа у бік Сирії полетіло 59 ракет "Томагавк"

"Жодна дитина божа не повинна коли-небудь переживати такий жах"

Деталей Трамп не повідомив. Замість цього він згадував сирійських жертв атаки, так само, як вчора в Рожевому саду Білого дому, він використовував майже ті ж, мабуть, точно обрані, фрази співчуття: "Безпорадні чоловіки, жінки і діти, це була повільна й жорстока смерть. Жодна дитина божа не повинна коли-небудь переживати такий жах". Потім він попрощався, трохи ніяково: "Надобраніч, хай Бог благословить Америку і весь світ".

Вечеря, десерт, Томагавк: Це дивне шоу з балачок і смерті, після якого Трамп здійснив свою погрозу зі спекотної Флориди. На відміну від свого попередника, Барака Обами, який засудив напади із застосуванням отруйного газу в 2013 році, назвавши це перетином "червоної лінії", але нічого не зробив. Тоді, як бізнесмен, Трамп був проти війни. Можливо, його метаморфоза сталася під впливом раптового тягаря на найвищій посаді, вона була очевидна вже у середу в Білому домі, коли він емоційно відреагував на недавній жах в Сирії.

Протягом 24 годин емоційна реакція перетворилася у військову, а Трамп – у командира. Збіг чи цинізм: як це було організовано, стало з'ясовуватися вночі, у Флориді і Пентагоні, де високопоставлені представники уряду повідомляли репортерам про хід подій. У всякому разі, тих подій, про які вони хотіли повідомити.

Фотогалерея З'явилися супутникові знімки розбомбленої "Томагавками" сирійської авіабази (7 фото)

Три військових варіанти на вибір

Перед обідом в Мар-а-Лаго, міністр оборони Джим Меттіс запропонував Трампу три спланованих воєнних варіанти. Гнів і рішучість Трампа значно зросли після появи нових доказів атаки із застосуванням отруйного газу в Сирії, він зважив ризики "дії і бездіяльності", - сказав радник з національної безпеки США Герберт МакМастер у Флориді. Після в загальній складності трьох засідань Ради Безпеки, а також "комплексних обговорень", Трамп, нарешті, вибрав "обмежений" варіант: цільові повітряні удари по сирійських винищувачах і інфраструктурі, за винятком об'єктів, де зберігається хімічна зброя. Атака була "посланням для Асада".

Найактуальніше питання: яка роль Росії? Перед ударом не було ніяких політичних угод з російським урядом, сказав держсекретар Рекс Тіллерсон в Палм-Біч. "Не було ніяких контактів з Москвою". Однак російських військових попереджали, тому що вони перебували на сирійській військовій базі. "Військові планувальники взяли запобіжні заходи, щоб звести до мінімуму ризик для російських і сирійських співробітників на аеродромі", - додав прес-секретар Пентагону Джефф Девіс.

Тіллерсон, який буде у Москві у вівторок, використовував нічний брифінг у Флориді, щоб зробити те, чого досі уникав Трамп. Він піддав Росію різкій критиці. Або вона заодно з Асадом, або вона некомпетентна: "У будь-якому випадку Росія не впоралася з відповідальністю".

Друге питання: де Конгрес? Ще у 2013 році Трамп вимагав, щоб Обама отримав схвалення депутатів перед ударом. Але сам Трамп цього не зробив. Тим не менш, сенаторів і представників поставили до відома.

Одним з перших висловив свою думку республіканець Марко Рубіо. Він високо оцінив "сміливість і мужність наших чоловіків і жінок у військовій формі". Його колеги Джон Маккейн і Ліндсі Грем, не найвідданіші шанувальники Трампа, похвалили такий крок як "важливе послання" і зажадали більшого. Ренд Пол, з іншого боку, засуджував атаку: "На США адже не нападали".

ВідеоУ Москві заявляють, що обстріл Сирії в США здійснили від вигаданим приводом

Уряд говорить про одиничний удар у відповідь

Виникає третє питання: що далі? Тепер почнеться новий етап війни? Білий дім наполягає на тому, що це був одиничний удар відплати, який був прямим наслідком нещодавньої атаки з отруйним газом. Таким чином, Трамп хотів показати силу також і іншим деспотам, особливо в Північній Кореї та в Ірані.

Тим не менш, не все так просто. Сам Тіллерсон вказує на "хаотичну ситуацію на місцях в Сирії", - ситуацію, в якій хірургічна атака США, швидше за все, мало що змінить. Крім того, залишається неясним, які глобальні наслідки будуть у цього кроку.

"Ми дуже ретельно все погодили з нашими міжнародними партнерами, ми постійно підтримували зв'язок", - говорить Тіллерсон. "Переважна більшість наших союзників в регіоні і на Близькому Сході були згодні". Але хочеться почути це від них.

Наприклад, від Китаю, однієї з п'яти держав з правом вето в Раді Безпеки ООН, з якою варто було порадитися. Але це президент Сі Цзіньпін може пояснити господареві Мар-а-Лаго за сніданком.

ВідеоУ Європі побоюються подальшої ескалації між Америкою та Росією

Залиште свій коментар

Вибір редакції