Відчайдушні романтики: хто, як і чому святкує День студента 17 листопада

Дата публікації
Перегляди
555
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Відчайдушні романтики: хто, як і чому святкує День студента 17 листопада

Фото: Associated Press

Сьогодні українська і міжнародна спільнота святкує найвеселіше свято – День студента, хоча привід для встановлення свято був далеко не веселим.

Студенти - це рушійна сила будь-якого громадянського суспільства і суспільного протесту. Студенти енергійні і розумні - вони прекрасно усвідомлюють свої соціальні та політичні інтереси, вони прагнуть прогнути реальність під своє покоління, і вони мають на це право. Студенти - інноватори, модернізатори, архітектори майбутнього, а ВНЗ - це інкубатор майбутнього. Але найголовніше, студент - це потенційний господар. Майбутній господар у своїй країні, місті, будинку. 

Вони правлять світом

Уже в стародавні часи студенти організовували так звані симпосіі, під час яких влаштовували серйозні і веселі розмови. Прообрази університетів були, наприклад, в Олександрії, Афінах і Візантії. Таким чином, симпосіі були попередником комерс (офіційне свято, який відбувається в студентських об'єднаннях) або кнейпів (гулянок в студентських об'єднаннях Німеччини).

Перші студентські братства або корпорації з'явилися в німецьких університетах приблизно в XVIII столітті. Вони швидше були земляцтвами, ніж елітними клубами. Студенти об'єднувалися за територіальним принципом, а самі братства були ще не системою підготовки еліти, а скоріше клубом взаємовиручки. У тому ж столітті студентські товариства набули популярності в елітних навчальних закладах Британії.

Але найбільш повно ідея таємних студентських братств втілилася в США.

У невеликих американських містах аж до кінця ХХ століття чоловічі клуби, що складалися з найбільш шанованих і статусних жителів міста, неформальними способами вирішували міські проблеми і де-факто керували його життям. Студентські братства стали невід'ємною частиною студентського життя в США, навіть найвіддаленіший коледж важко уявити без хоча б однієї подібної організації.

Кожне братство має свою скарбницю, яка поповнюється за рахунок обов'язкових внесків учасників. Найелітніші суспільства мають річні бюджети понад 10 млн доларів. У деяких є своя нерухомість, наприклад кампуси, куди суворо заборонений вхід стороннім, а часом і викладачам. Кожне братство на кшталт древнього лицарського ордену: воно має свої кольори, герб, девіз, а в деяких випадках навіть уніформу.

Ймовірно, найзнаменитішим студентським братством в світі є "Череп і кістки", що з'явилося у престижному Єлі в 30-і роки XIX століття. Серед членів братства настільки велике число представників політичного та фінансового істеблішменту, що це породило чимало конспірологічних теорій про роль братства в американській і світовій політиці.

Серед "кістяних" - три президенти США (Вільям Тафт, Джордж Буш-старший і молодший), кілька міністрів і членів Верховного суду, безліч сенаторів, конгресменів, кілька губернаторів і керівників транснаціональних корпорацій. У 2004 році за крісло президента США боролися два члени "Черепа і кісток" - Буш-молодший і Джон Керрі.

"Книга і змія" – ще одне впливове Єльське товариство, що об'єднує в основному державних діячів. Глава ЦРУ Портер Госс, міністр оборони Леслі Еспін, міністр фінансів Ніколас Брейді, глава федеральної комісії із зв'язку Рід Гандт - всі вони були активними учасниками "Книги і змії".

У Британії найвпливовішим братством вважається Буллінгдон-клаб - закрите об'єднання Оксфордських студентів, яке ось уже два століття залишається заповідником самих родовитих аристократів і багатих спадкоємців.

Членами братства були сім монархів, не тільки британських, а й югославських, данських і сіамських, а також величезна кількість представників вищої британської аристократії і політиків. Буллінгдонцями були екс-прем'єр-міністр Девід Кемерон і нинішній прем'єр Британії Борис Джонсон.

Барикади, друзі, шум, гам

Студенти завжди були в авангарді суспільства. Це вони скидають основи світу, ставлять під сумнів мораль і традиції, першими виходять на барикади, бунти та протести проти несправедливості. Навіть саме свято День студента 17 листопада – насправді не свято, а день пам’яті празьких студентів. Історія цієї знаменної і сумної дати почалася 1939 року у Чехословаччині, яка на той час була окупована німцями. Студенти празьких університетів, незважаючи на окупацію, 23 жовтня вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал. Його похорон, який відбувся 15 листопада, дав поштовх до нових акцій протесту і сутичок з поліцією.

Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади. Майно університетів підлягало конфіскації.

17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в’язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено до Заксенгаузену. 

Фото: Associated Press

На своїх зборах 1941 року в Лондоні Міжнародна Рада Студентів ухвалила заяву, у якій день 17 листопада на згадку про події в Чехії було оголошено Міжнародним днем студентів.

Але історія повторюється двічі.  17 листопада 1989-го студенти в Празі знову вийшли на демонстрацію, приурочену до 50-ї річниці розправи нацистів над тими чеськими студентами, яких було страчено нацистами. І знову окупаційна влада, тільки тепер радянська, жорстко розігнала студентів. Дії чеської влади тоді спровокували хвилю протестів по всій Чехословаччині. Вони вилилися в "Оксамитову революцію", що призвела до падіння комуністичного режиму.

Як святкують День студента у світі

В різних країнах це свято святкують в різні дні, мають різні традиції і ритуали, але для всього світу це свято молодості, жаги до життя та великих звершень.

В США протягом більш ніж ста років кожного лютого в Гарвардському університеті відбуваються театралізовані святкування, названі "Hasty Pudding" на честь страви, яку від 1795 року приносили на збори студентського клубу. Це свято вважається одним з найбільш масштабних і веселих студентських карнавалів США з костюмованим парадом. В останньому і чоловічі, і жіночі ролі в ході виконують чоловіки, як це було прийнято тоді, коли Гарвард був винятково "хлопчачим" університетом.

Hasty Pudding. Фото: Associated Press

А у Фінляндії студентське свято Ваппу святкують 1 травня. Цього дня випускники вишів отримують студентські кашкети як символ переходу на новий рівень дорослого життя. За традицією святкування Ваппу починається напередодні - 30 квітня - з вітання президента країни. У Гельсінкі відбуваються студентські гуляння, які відкриваються церемонією покладання на голову статуї Хавіс Аманди - символу Гельсінкі - студентського кашкета. Честь покладання кашкета щороку переходить від одного вишу до іншого. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет, довжина кола якого 85 сантиметрів.

Греція, як і Україна, славить студентів саме 17 листопада, а свято називається Політехнео.  Для греків, як і для чехів, ця дата пов’язана з трагедією – це роковини грецьких студентських протестів 1973 року проти військової хунти "чорних полковників". Сотні студентів були заарештовані, 24 людей було вбито, понад тисячу поранено, хоча за офіційними даними жертв не було взагалі. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехніона проголосили мучениками. Цього дня  за традицією тисячі людей приносять вінки до могил і пам'ятників учасників тих подій. Студенти влаштовують мітинги і демонстрації, метою яких є захист демократичних прав і свобод.

Португальські студенти свій день святкують в травні і називають свято Кейма Свято починається опівночі гучним студентським співом серенад біля пам'ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають місцеві і приїжджі музичні групи. Кульмінація свята - хід студентів, який проходить через все місто. Кожен виш одягається у власну уніформу, всі учасники тримають в руках течки зі "своїми" стрічками і рухаються поряд з прикрашеною яскравими пап'є-маше вантажною машиною. У кузові сидять випускники, а першокурсники повзуть на колінах слідом бруківкою. На стадіоні проходить церковна служба, а потім урочисто спалюються стрічки кожного вишу.

У студентської молоді в Болгарії своє свято 8 грудня. Ця дата пов'язана з історією Софійського університету імені Климента Охридського. 1903 року, коли Софійський університет (СУ) був єдиним в Болгарії вищим навчальним закладом, академічна рада при СУ вирішила оголосити (20 листопада 1903 року) 8 грудня патронним святом університету. За церковним календарем саме тоді святкувався день святого Климента Охридського. Після 1944 року святкування студентського свята було перенесено на 17 листопада (Міжнародний день студентів). Але 1962 року з нагоди 80-річчя Софійського університету свято повернули на стару дату. Цього дня вищі навчальні заклади у всій Болгарії закриті, і студенти святкують своє свято в гучних компаніях.

В Україні немає якихось певних традицій на День студента. Сценарій святкування може бути різним. Свято тим і прекрасне, що кожен його святкувати по-своєму. Хтось організовує вечірку, а десь відбувається урочистий вечір. Та в умовах карантинних обмежень бажано уникати масового скупчення людей і перенести привітання в онлайн-режим.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
555
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація