ГПУ можуть позбавити важливих повноважень і впливу президента

Дата публікації
Перегляди
1438
Поділитись:
WhatsApp
Viber
ГПУ можуть позбавити важливих повноважень і впливу президента

Генпрокуратуру України хочуть реформувати / Фото: Сегодня

Згідно з новим законом про прокуратуру, ГПУ може втратити контроль над слідчими, а президенту причину звільнення генпрокурора прийдеться доводити дисциплінарній комісії.

У новому законі "Про прокуратуру" пропонується позбавити прокуратуру контролю за слідством, обмежити чисельність прокурорів і знизити вплив президента на генерального прокурора.

Наразі цей закон знаходиться на розгляді у Венеціанській комісії (ВК), пише "КоммерсантЪ-Украина".

В адміністрації президента тим часом заявляють, що проект потрапив до ВК без їх відома, і обіцяють внести до Верховної ради альтернативний документ, шанси на прийняття якого значно вище, ніж у документа, який вивчається комісією.

Про те, що ВК розпочала роботу над черговим законопроектом, що надійшов з України, повідомив секретар комісії Томас Маркерт.

"Венеціанська комісія зараз вивчає проект закону про прокуратуру, підготовлений Національною комісією зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права (консультативно-дорадчий орган при президенті)", - заявив він.

Проект передбачає істотну зміну повноважень прокуратури. З переліку функцій цього органу зникло не лише проведення досудового слідства, але і будь-яка можливість впливу прокурора на слідчих. Пропонується залишити у віданні прокуратури лише підтримку держобвинувачення в суді, а також нагляд за законністю роботи органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання, слідство і виконання покарань у сфері кримінальної юстиції.

Повністю змінюється структура прокурорської системи. Крім Генеральної прокуратури (ГПУ), пропонується створити регіональні та окружні прокуратури - перші є аналогом обласних, другі покривають один або кілька районів. Однією з найбільш помітних новацій стало обмеження штату органів прокуратури. У Генпрокуратурі, згідно з проектом, можуть працювати не більше 50 прокурорів.

Проект вносить зміни і в процедуру призначення глави ГПУ. Сьогодні президент має право звільнити генпрокурора з будь-якої формальної причини. У разі прийняття закону президенту для підписання указу про відставку потрібно звинуватити його в порушенні присяги і довести цей факт в дисциплінарній комісії. У той же час право звільнити генпрокурора без аргументації з'являється у Верховної Ради - недовіра парламенту автоматично призводить до його відставки.

"Закон вийшов цікавий, ми затвердили його, але подальша його доля мені невідома. Сумніваюся, що президент подасть його в Раду в такому вигляді", - сказав член Нацкомісії зі зміцнення демократії, суддя Конституційного суду у відставці Микола Козюбра.

Його припущення підтвердилися: адміністрація президента (АП) дистанціювалася від розглянутого ВК документа.

"Офіційно проект закону "Про прокуратуру" до Венеціанської комісії не вирушав, про що ми в письмовому вигляді поінформували комісію. Текст, який знаходиться у ВК, був направлений туди з порушенням порядку, встановленого президентом", - заявив радник глави держави, керівник головного управління АП з питань судоустрою Андрій Портнов.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
1438
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація