Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
1825 днів бойових дій на Сході: ТСН підрахувала втрати у війні

1825 днів бойових дій на Сході: ТСН підрахувала втрати у війні

Зараз кількість загиблих на сході перетнула позначку в 13 тисяч.

Українці за 5 років бойових дій на Сході країни почали забувати з чого все починалося, йдеться в ТСН.Тиджень.

Фактично АТО почалося  8 квітня –  виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов напередодні вперше оголосив, що проти тих, хто взяв в руки зброю на сході України, будуть застосовані антитерористичні заходи.  Тоді в Харкові триває мітинг проросійських активістів під обласною адміністрацією, а сепаратисти напали на автобус з міліцією. В Луганську сепаратисти замінували будівлю СБУ, утримуючи 60 заручників. Сепаратисти в захопленій Донецькій адміністрації проголосили себе легітимною владою.

Те, що було далі, знають всі - захоплення Слов’янська, Краматорська та Дружківки. Перші бої. Хвилі мобілізації. Добровольці та волонтери. Полонені та поранені. Хронічний  посттравматичний синдром. Стрибаюча щодня лінія фронту.  Збитий переповнений десантниками «ІЛ» і «Боїнг» з трьома сотнями невинних цивільних пасажирів.  Позаду дві серії мінських угод спричинених двома найкривавішими і найболючішими котлами в Іловайську та Дебальцеві. 

А ще легенди і герої двох  аеропортів в Донецьку та Луганську.  Щоправда героїзм має інший бік - його причина часто помилки генералів.  Ми вже й призабули їх імена - 4 міністри оборони Тенюх , Коваль, Гелетей і Полторак. А ще чотири головнокомандуючі - таке звання у начальників генштабу Замана,  Ільїн, Куцин та Муженко.

Втрати України в цій війні досі не пораховано офіційно. Держава повідомляє лише про втрату 7% території та 13% населення, яке на цій території проживало. За даними міністерства з питань окупованих територій кількість внутрішніх біженців – тимчасово переміщених осіб – трохи не дотягує до мільйона 400 тисяч. Та навіть  це більше однієї Естонії.

Міжнародні організації говорять про близько 2 мільйонів біженців, більше 40 тисяч зруйнованих житлових будинків,  шкіл чи лікарень. Нема точних цифр і по зниклих безвісти – якщо офіційна статистика говорить про більш ніж 400 зниклих, то міжнародний комітет «Червоного хреста» говорить про майже вчетверо більшу цифру.

5 довгих років. 1825 днів по 24 години в кожному.  Майже в кожен із цих незкінченних  днів на маленькій території війни гинуло кілька людей, а бувало кілька десятків, чи, навіть, кілька сотень. Зараз кількість загиблих на сході перетнула позначку в 13 тисяч. Від 4 до 5 тисяч з них, за різними цифрами,  українські військові. Україна модернізувала та вдвічі збільшила армію - до 255 тисяч. Отримала американські «Джевеліни» та налагодила випуск власних ракет. Та через 5 років війни ми і далі отримуємо похоронки і тіла. Щотижня вписуємо у безповоротні втрати жіночі і чоловічі імена.  На жаль,  армія досі не знає, як правильно повідомляти страшні звістки сім’ям загиблих – хоча чітка процедура сповіщення родичів існує у більшості воюючих країн.

Відео За 5 років від початку АТО хвиля патріотизму та волонтерства змінилася апатією та втомою

Держава посприяла цьому повною відсутністю мобілізаційних проектів та реальних реформ. На шостому році війни кожен українець мав би набути військовий досвід на навчаннях підрозділів територіальної оборони. А сама держава повинна була стати злагодженим як годинник механізмом, де кожен з нас знає свою роль, якщо почує постріли та сигнали тривоги. Проте замість цього влада за останні роки перетворила війну на Донбасі на політичне гасло.  

За 5 років від початку АТО хвиля патріотизму та волонтерства змінилася апатією та втомою

Та найболючіше не це. Хвиля патріотизму та волонтерства перших років конфлікту змінилася апатією та втомою. Держава посприяла цьому – повною відсутністю мобілізаційних проектів та відсутністю реальних реформ. «Важко мобілізовувати людей, щоб сказати їм – завтра буде так як сьогодні. Їм треба сказати, що завтра ми змінимо, нам потрібна ваша допомога і ваші зусилля. Якщо б це трапилось, то рівень мобілізації та втручання був би набагато глибше», - переконаний військовий оглядач Юрій Бутусов.

На шостому році війни кожен нестарий українець мав би набути військовий досвід на навчаннях підрозділів територіальної оборони. А сама держава повинна була стати злагодженим як годинник,  механізмом, де кожен з нас знає свою роль, якщо почує постріли та сигнали тривоги. Проте замість цього влада за останні роки перетворила війну на Донбасі на політичне гасло. «Заморожений конфлікт – він буде постійно тліти і буде розповсюджуватись далі і далі. Якби я бачив рішення силове, або хоча б якесь рішення питання, я був би там зараз. Але ще у 15 році я зрозумів, що вирішувати питання будуть не силовим шляхом. Всіма силами будуть миритися сторони. Поступово будуть розформовуватись часті добробатів», - каже ветеран АТО Сергій Міщенко.

За ці довгі 5 років війна в Україні – війною остаточно так і не визнана. Нам пояснюють, що інакше важко отримувати міжнародні кредити та допомогу, коли в країні йде війна, а не якась там антитерористична операція чи, як в останній рік, Операція об’єднаних сил. Хоч прямо перед виборами ми нарешті дізналися , що таке воєнний стан.  Мали дізнатися, бо він як і війна виявися обмежений : територіально -  кількома областями і часом - одним місяцем. Нічого крім політичних підозр введений воєнний стан не викликав. Морякам, яких захопили росіяни за спробу пройти в Азовське море він не допоміг. І у війну за назвою не перетворився. Лишається -   триваюча невійна, яку важко, чи неможливо завершити. «Зараз війна виглядає нескінченою. Військова міць  РФ третя в світі, вона завжди буде більше, ніж військова міць держави, де 45 мільйонів людей. Навіть, якщо ми будемо мати потужні види озброєння, то це виключно на якийсь час», - доводить військовий історик Михайло Жирохов.

Тим часом, у нас вже практично забрали Азовське море. Блокада портів завдала неймовірних збитків промисловості регіону, а минулого року міжнародні експерти назвали приблизну цифру – 100 мільярдів доларів. Саме стільки коштував 5 річний конфлікт українським громадянам. Хоча біль, горе та ненависть у ці підрахунки ніхто не вніс.

Залиште свій коментар

Вибір редакції