Чому МВФ продовжує фінансувати Україну

Україна виконує найголовніші вимоги Фонду. Все інше – менш важливе.

3 квітня Рада директорів МВФ дійшла висновку, що уряд України виконав лише п'ять із чотирнадцяти передбачених реформ. Попри це, Україна отримала транш у мільярд доларів із 17,5 мільярдів у рамках фінансової підтримки програми реформ. Чи було рішення про надання Україні четвертого траншу суто політичним? І чому МВФ висуває стільки вимог, коли він повинен займатися лише макроекономікою?

Перш ніж відповісти на ці питання, важливо розібратися, чим займається МВФ, а чим ні.

Жодна міжнародна організація не може змагатися з МВФ в оперативності та ефективності. Фонд має набагато більше коштів, ніж у будь-яка інша організація, і його фінансування зростає з кожним новим викликом. Працівники МВФ більш кваліфіковані і високооплачувані, ніж в інших організаціях. Фонд має чітку місію і завдяки суворій ієрархії функціонує, як армія.

Директор-розпорядник або перший заступник віддає розпорядження, і місія МВФ відправляється на нове місце протягом декількох днів. Навіть у найскладніших умовах угода може бути укладена протягом двох тижнів, а ще через два – виконавча рада МВФ ухвалює відповідне рішення. Наступного дня виплачуються мільярди доларів без жодних ухвал з боку уряду чи парламенту.

МВФ може діяти таким чином, тому що має обмежений мандат. Він повинен підтримувати макроекономічну стабільність, тобто утримувати країни від дефолту і стримувати інфляцію – вимагати обмеження дефіциту бюджету, жорстку грошово-кредитну і реалістичну валютну політику. Натомість МВФ може пропонувати великі і своєчасні виплати кредитів для зміцнення виснажених резервів центрального банку.

11 березня 2015 року, коли Рада директорів МВФ ухвалила програму стабілізації для України у розмірі 17,5 мільярдів доларів, які мають виплатити протягом чотирьох років, Фонд вирішив передати 5 мільярдів негайно. Гроші перерахували вже наступного дня, подвоївши скромні валютні запаси України.

Ніхто, крім МВФ, не зміг би цього зробити. Якби уряд якоїсь країни і спробував, йому довелося б пройти через тривалий і складний процес у парламенті, поки Україна все глибше занурювалася б у фінансову кризу.

Чому МВФ надав Україні четвертий транш, попри те, що уряд втілив менше половини вимог Фонду щодо структурних реформ? Річ у тім, що Україна виконала надзвичайно важливі макроекономічні умови, зокрема, збалансувала бюджет. Очікувалося, що дефіцит бюджету буде на рівні 3,7% від ВВП, але він зупинився лише на 2,3%, що значно перевищувало очікувані показники. Інфляція була трохи меншою, ніж вимагалося, хоча зовнішній – дещо більшим. У жорстких зовнішніх умовах стабілізувався і курс валют.

Питання, чи ставить МВФ перед країнами занадто багато структурних вимог, виглядає цілком виправданим. Це якраз і  викликало найбільше скарг в Індонезії та Південній Кореї під час азійської фінансової кризи в 1997-1998 роках. Але МВФ не може ігнорувати думку міжнародної та української громадськості про необхідність більш рішучої боротьби з корупцією в Україні та роботи над відновленням соціальної справедливості. Формальне виправдання для МВФ – необхідність досягти макроекономічних цілей.

Протягом останнього періоду двома найважливішими умовами були націоналізація недокапіталізованого "ПриватБанку" і запуск системи електронного декларування для 100 тисяч українських чиновників. Обидві умови виконані, а те, що не було реалізовано, – менш важливе.

Для отримання чергового траншу Україна має здійснити не менше 16 структурних реформ, але дві з них основні – ухвалення пенсійної реформи до кінця квітня та законопроекту про продаж земель сільськогосподарського призначення – до кінця травня. Якщо ці умови будуть виконані, МВФ  вже у червні може затвердити п'ятий транш.

Чи корисна для України співпраця з МВФ? Беззаперечно, так. Завдяки кредитам МВФ, за останні два роки українські валютні запаси зросли з 5 мільярдів до 16,7 мільярдів доларів, що дозволило стабілізувати обмінний і стримати інфляцію. Тепер в України є всі передумови для відчутного економічного зростання.

Текст оригіналу читайте на the Atlantic Council

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар