Чому запалав Афганістан

Дата публікації
Перегляди
1569
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чому запалав Афганістан

Фото: УНІАН

"Сірий кардинал" "Талібану" вийшов з тіні – головне питання в тому, наскільки далеко він захоче зайти.

Останнім часом з буремного Афганістану надходять особливо тривожні новини – терористи "Талібану" захопили місто Кундуз, адміністративний центр однойменної провінції.

Чому ж таліби активізувалися саме зараз?

Певний час тому між урядом Афганістану та керівництвом "Талібану" за посередництва Пакистану почалися переговори. Мова йшла про перехід від збройної боротьби до дипломатичних засобів врегулювання конфлікту.

Переговори не приносили ніяких певних результатів, але не припинялись. Аж поки влітку не помер лідер "Талібану" мулла Омар. Його смерть спричинила появу нових викликів всередині самого руху. Головний з яких – утвердження нового лідера.

Головним претендентом є такий собі Ахтар Мохаммад Мансур, який був заступником мулли Омара. Власне, Мансур одразу взяв бика за роги, заявивши про себе як про спадкоємця Омара і нового очільника "Талібану". Мансур за життя мулли Омара був таким собі "сірим кардиналом" - перебував у тіні, але фактично одноосібно керував талібами. Також, за деякими даними, Мансур володіє телефонною компанією у Пакистані, а також непогано сидить на наркотрафіку.

Зрозуміло, що в ситуації "Талібан" вже не може продовжувати переговори, оскільки новому очільнику руху Мансуру треба продемонструвати, що він здатен на якісь серйозні заходи, аби початок його правління асоціювався з успіхами руху, в тому числі бойовими. Тому переговори мали поступитись місцем військовим перемогам.

Цим і була спричинена активізація талібів та захоплення Кундуза. І хоча за допомогою американців урядовим військам вдалося звільнити місто, сам факт цієї події є показовим і водночас насторожуючим – востаннє таліби захоплювали будь-який населений пункт 14 років тому.

Успіх в Кундузі, хоч і швидкоминучий, значно посилює позицію Мансура серед талібів. Однак чи буде цього достатньо для того, щоб припинити внутрішню дискусію в самому "Талібані" і утвердитись остаточно як новому лідеру, чи від нього вимагатимуть якихось нових наступів та перемог – важко прогнозувати. Так само важко сказати, яким буде рух за Мансура.

Востаннє таліби захоплювали будь-який населений пункт 14 років тому

З одного боку, він і так вже керував талібами, він не є вискочкою, яка з'явилась нізвідкіля, окрім того, має неабиякі статки. Тому навряд чи Мансур зацікавлений в розхитуванні ситуації. Радше він нічого не змінюватиме, і таліби діятимуть в тому ж форматі, що і за мулли Омара. З іншого боку, внутрішній тиск на нового лідера може навпаки збільшитись, що змусить Мансура діяти більш радикально і масштабно.

Проте хоч амбіції захопити весь Афганістан, може, у Мансура десь і є в глибині душі, але очевидно, що на сьогоднішній день у нього немає для цього ресурсів – навіть якби він захотів. Таліби професійні терористи, а не військові.

Хоча заяви, які робить Мансур зараз, доволі таки радикальні. Він заявляє, що "Талібан" продовжуватиме жорстку боротьбу з урядом. Проте більш ймовірним видається інший сценарій, за якого через певний час Мансур зміцнить свої позиції у "Талібані", і вони знову повернуться до переговорного процесу з урядом і пакистанцями. Новий лідер талібів – з додатковими балами, заробленими за захоплення Кундуза.

Це завжди складний період – передача влади від одного лідера іншому, тим більше коли мова йде про терористичний рух, що вже доволі "sophisticated", що має величезні капітали, як і його лідери, які до того ж ще й контролюють цілі галузі, наркотрафіки і т.д.

Однак більшу загрозу для Афганістану та Близького і Середнього Сходу може становити не захоплення Кундуза чи зміна лідера "Талібану", а те, що це – ще один фактор дестабілізації регіону, який останнім часом і так неабияк розхитав ІДІЛ. Крім того, враховуючи, що зона впливу талібів на півночі Афганістану, їм може запропонувати "співпрацю" ІДІЛ – якщо останній вирішить взятися за розширення території халіфату на територію Центральної Азії (Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан). В лавах ІДІЛу є чимало вихідців з Центральної Азії, і таліби можуть стати тієї часткою, яка, умовно кажучи, може зв'язати Центральну Азію з ІДІЛом ідеологічно і інституційно. А це вже наступ на російські інтереси і загрозу безпосередньо Росії. Яка, про що нам доводиться пам'ятати повсякчас – межує з Україною.

У сучасному світі більше немає проблем, які можуть когось не зачепити – і нам не варто про це забувати.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1569
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація