Два вашингтонських сигнали для України

На саміті з ядерної безпеки Білий дім дав українській владі чіткі сигнали, які їй краще не ігнорувати.

Результати візиту Петра Порошенко у США потонули у низці першорядних і другорядних подій, надуманих перемог, неіснуючих зрад та дутих скандалів.

"Білий шум" від інформаційного сміття ледь не заглушив дійсно важливі для країни сигнали, що пролунали у бік України на саміті з ядерної безпеки у Вашингтоні.

Давайте спробуємо підбити підсумки і зрозуміти – що дав країні цей візит.

Перший і доволі сильний сигнал, на жаль, є доволі неприємним. Можна по-різному сприймати критичну статтю у NYT, назвати її "елементом гібридної війни", потім вибачитись і сказати, що "мене неправильно зрозуміли", але від того факту, що створювати видимість боротьби з корупцією та робити активні спроби уникнути урядової кризи українська влада почала просто напередодні візиту до США, відмахнутись важко.

Тож як би президентові не хотілось списати все "елементи гібридної війни", є очевидні речі: 1) Україні потрібна справжня боротьба з корупцією, а не видимість боротьби. 2) Парламентська і урядова криза сильно нервує партнерів України і дає привід Росії зайвий раз натякнути світові про "неспроможність" української влади відповідати за свої дії, жирно натякаючи на невиконання нею Мінських угод.

Отже, перший сигнал українській владі був таким: сформуєте адекватний Уряд, який буде готовий співпрацювати з МВФ – отримаєте транш на 1 мільярд доларів США.

Другий сигнал був приємнішим – українська тема та протидія російській агресії залишається однією з головних на порядку денному. На зустрічі Петра Порошенка з віце-президентом Джо Байденом, держсекретарем Джоном Керрі та уповноваженої Держдепартаменту з питань Європи та Євразії Вікторією Нуланд, було заявлено кілька важливих та принципових для України моментів.

По-перше, економічні санкції продовжаться до повного виконання Росією Мінських угод. У зв'язку з цим Надію Савченко має бути негайно звільнено, а до неї мають допустити українських лікарів.

По-друге, США долучиться до процесу переговорів у Мінську, а це означає, що в України з'явиться сильний та впливовий партнер у Мінських перемовинах.

По-третє, на Донбас обіцяють ввести міжнародну безпекову місію – про це окремо йшлось на зустрічі Петра Порошенко з генсеком ООН Бан Кі-муном (вам не здалося, саме так виглядає офіційне написання імені генсека). Формат цієї місії буде обговорений пізніше. Петро Порошенко зазначив, що йдеться про поліцейську озброєну місію ОБСЄ.

І, по-четверте, Україна завдяки рішенню, що ухвалив Конгрес США, отримає 335 мільйонів доларів на реформу війська та Нацгвардії.

Через низку цих важливих подій результати роботи української делегації на самому саміті з ядерної безпеки, залишились у тіні, але вони були не менш важливими.

На своєму, на жаль, негативному прикладі, Україна продемонструвала уразливість країни, яка наважилась на ядерне роззброєння – Будапештський меморандум, який гарантував Україні цілісність та недоторканість її кордонів, на справі виявився нічого не вартим папірцем. Росія прямо порушила свою обіцянку, а США та Велика Британія технічно не дотримались своєї частини зобов'язань. Це дає право Україні вимагати від цих країн захисту від російської агресії.

Одностороння відмова Росії від участі у саміті – також тривожний дзвоник для решти його учасників. Наміри Кремля розташувати ядерну зброю у окупованому нею Криму створюють небезпеку для усієї Європи і країн Близького Сходу. У той час, поки країни-учасниці саміту намагаються підвищити безпеку на ядерних об'єктах та позбутись високозбагаченого урану, Росія фактично повністю випала з цього процесу. Los Angeles Times оприлюднило статтю, де експерти говорять про занепад російської ядерної інфраструктури. У зв'язку з цим імовірність потрапляння ядерної зброї до рук терористів є дуже високою.

Україна ж у рамках угоди з США, за останні чотири роки позбулась понад 200 тон високозбагаченого урану. Президент Барак Обама у своїй промові зазначив, що завдяки цьому "Україна, незважаючи на два останніх складних роки, не стала більш небезпечною через наявність цих матеріалів".

Низькозбагачений уран до України наразі надходить з США, Казахстану та Росії. Задля того, аби відмовитись від поставок з Росії, 31 березня Україна уклала угоду з Австралією. Крім того, Швеція та Норвегія допоможуть Україні підвищити рівень безпеки на ядерних об'єктах.

Такими є підсумки – і вагомі підсумки – візиту української делегації на вашингтонський саміт з ядерної безпеки.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: