Втома від України vs Втома від Росії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Захід не припинить дію санкцій проти Росії тільки тому, що Київ не достатньо швидко втілює реформи.

Європейський Союз та США уважно стежать за ситуацією в Україні й наразі повернення того, що в 2006 році назвали "Ukraine fatigue" ("втомою від України"), не видається малоймовірним.

Загальна позиція на Заході така: нині імпульс до змін в Україні є, проте в разі політичної нестабільності чи нових виборів він буде загрожений. Варто нагадати, що фінансові та політичні зусилля, вкладені в післямайданну Україну, сягнули безпрецедентного рівня, однак їх потрібно виправдати перед західним суспільством. Якщо Україна створюватиме картину з політичними міжусобицями, сповільненням реформ і переформатуванням корупції, підтримка, зрештою, повільно зменшуватиметься.

Проте потрібно відзначити дві речі. По-перше, відступ міністрів-технократів, які більше року пропрацювали на посадах, не є незвичним явищем. Вони не володіють достатньою  політичною владою, тому змушені постійно покладатися на президента та прем'єр-міністра. Тому їхнє розчарування – природна річ. По-друге, найгірше із погляду Заходу – нові вибори – не сталося. Уряди західних країн розуміють, що ситуація, з якою стикнулася Україна - війна, економічна криза та післяреволюційна політика – в цілому дуже складна. І  якщо Захід має бажання, щоб Україна впоралася із цими викликами, зберігши демократію та плюралізм, потрібно змиритися із тим, що протягом тривалого часу її політика буде спірною, деколи повільною та нестабільною. Однак усьому треба знати міру: якщо Захід визнає, що більшість української еліти не готова зробити пріоритетними інтереси країни, а, отже, провокує "виборчий камбек" колишнього режиму,  то особливу підтримку для України важко буде виправдати.

Однак це не стосується санкцій проти Росії, на чому часто спекулюють. Варто пам'ятати, зо Захід запровадив їх як реакцію на грубе порушення міжнародно-правових норм (анексія Криму) та на вторгнення/підтримку Москвою сепаратистів на Донбасі. Санкції не пов'язанні з реформами, які відбуваються в Україні, чи з чим-небудь іншим. Захід повністю втратить своє обличчя, якщо припинить дію санкцій тільки тому, що Київ не достатньо швидко втілює реформи або тому, що росіяни потрібні ще десь (наприклад, у Сирії). Зрештою, уряди європейських країн добре розуміють, навіть якщо під час прийняття рішення щодо подовження санкцій існують дискусії навколо пом'якшення підходів тощо. Проте коли поглянути на всі проблеми Євросоюзу та внутрішні протиріччя, консенсус між збереженням заснованого на міжнародному праві світового порядку та покаранням за такі його порушення як анексія та військове вторгнення, ще доволі міцний. Так, вплив Росії на багато європейських країн не варто недооцінювати, проте навіть такі затяті критики ЄС як Орбан (Віктор Орбан – прем'єр-міністр Угорщини, відомий проросійською позицією – ред.) все ще високо поціновують геополітичні переваги членства в ЄС та НАТО.

Так само західні компанії чи банки не стануть засобом, за допомогою якого Росія обійде санкції. Так, багато західних підприємців критично ставляться до подовжених санкцій і хотіли б повернутися до звичних бізнесових відносин із Росією. Особливо в Європейському Союзі, де бізнес із РФ створює багато робочих місць. Однак потрібно зауважити: якщо в Росії та Україні політика нерозривно пов'язана з бізнесом, то на Заході бізнес приймає незалежні від політики рішення та має безліч шляхів як обійти санкції, якщо така потреба виникне. Проте треба зважати на два наступні фактори. По-перше, багато європейських бізнесменів пристосувалися до санкцій і переорієнтувалися на інші ринки. По-друге, мені важко повірити, що Росії буде настільки легко знайти західні банки, які б погодилися надати їм багатомільйонні позички (це один зі шляхів обійти санкції – ред.). На Заході знають, що економічні проблеми Росії не так пов'язанні із санкціями, як із надзалежністю від нафти, відсутністю диверсифікації та надмірним втручанням держави. Надати велику суму Росії означає легітимізувати недоладну модель не зовсім мудрої інвестиції. Окрім того,  не варто недооцінювати довіру великого бізнесу до рішень, які приймають політичні лідери Заходу. Зокрема, у Німеччині багато підприємців демонструють підтримку твердому підходу Ангели Меркель: Росія, яка не зважає на міжнародне право, не може бути надійним партнером.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу

Залиште свій коментар

Вибір редакції