Чому ЄС загрожує розвал

Ідея "Європи різних швидкостей", яку обговорюють її лідери,  може стати не рятівником, а фінальним акордом для ЄС.

Уже не вперше європейські лідери граються з ідеєю "Європи різних швидкостей", яка фактично означає можливість для деяких країн розвивати інтеграційну політику тоді, коли для інших, навпаки, призупинити її або ж пізніше доєднатися до першопрохідців. Насправді "Європа різних швидкостей" – це реальність складної і незграбної політичної системи ЄС: наприклад, лише 19 із 28 країн-членів відмовилися від своєї національної валюти на користь євро. Інші "різношвидкісні" домовленості такі, як "прозора співпраця" чи "розширена співпраця" вже забезпечують гнучкість у таких сферах, як соціальна інклюзивність, система охорони здоров'я чи закон про розлучення. Але чи може ще більша "різношвидкісність" стати ключем до розв'язання проблеми все більшого одеревіння розвитку ЄС і до уникнення того, що він "застопориться", як нещодавно зазначила Ангела Меркель? Тут потрібно звернути увагу на два аспекти: природу теперішньої кризи в Євросоюзі й особливості поглиблення інтеграції країнами ЄС на різній швидкості.

По-перше, ЄС нині стикається із неабияк дражливою дилемою. З одного боку, більшість політиків у Брюсселі й столицях країн ЄС погоджуються, що поглиблення інтеграції – це єдиний шлях, щоб вирішити міжнаціональні проблеми тероризму і міграції, нарешті забезпечити загальну макроекономічну структуру управління євро та перетворити Союз на реального гравця в міжнародній і оборонній політиці (особливо зважаючи на російську агресію і невизначеність США). З іншого – серед європейців зростає скептицизм як до поглиблення інтеграції, так і до ЄС як політичного суб'єкта.  Вони закидають Брюсселю брак демократичної легітимності (європейці прямо обирають лише Європейський парламент), неефективність вирішення  фінансової і міграційної криз і надмірне втручання у внутрішні справи країн. Цей скептицизм, значною мірою, став причиною брекзиту і підйомом правих популістських партій у Європі, які з усіх сил агітують проти ЄС.

Отже, будь-які кроки з поглиблення інтеграції, не важливо на одній швидкості чи на різних, потрібно старанно поєднувати зі збільшенням прозорості і демократичної підзвітності Союзу, а це важке завдання для політичної системи, яка репрезентує 500 мільйонів людей. Якщо інтеграцію продовжувати без врахування цих кроків, тоді ЄС стикнеться із навіть більшою небезпекою, ніж теракти і біженці. Євросоюз ризикує втратити легітимність і підтримку, що може спровокувати вихід й інших країн чи навіть потенційний розвал. Зважаючи на цей сценарій, президент Німеччини Йоахім Ґаук закликав до "паузи в інтеграції", попередивши, що люди можуть почуватися "переобтяженими" і врешті відкинути весь європейський проект.

По-друге, "різношвидкість" як обнадіює, так і створює серйозні труднощі для ЄС. Звичайно, особливо привабливою видається можливість врешті робити кроки на шляху до вирішення проблем Союзу, не потребуючи підтримки кожної з країн-членів – стати прикладом для інших і таким чином переконати їх згодом доєднатися. Проте, не випадково, що деякі центрально-європейські країни висловили стурбованість одразу після нещодавніх пропозицій "Європи різних швидкостей". Адже із цією ідеєю пов'язана небезпека того, що Союз розсиплеться на різні частини, що сформуються нові союзи між "відсталими" і зросте елітаризм. До того ж поглиблення інтеграції на різній швидкості у дуже чутливих сферах внутрішньої і безпекової політики не полегшить ситуацію: існує ризик створення різних безпекових зон всередині ЄС і загрози, а не зміцнення його геополітичної єдності.

Отже, європейським політикам варто зрозуміти, що поглиблення інтеграції, як і домовленості щодо "різної швидкості" цієї інтеграції, мають засновуватися на компромісах і бути добре продуманими. Щоб не розвалитися, будь-якій політичній спільноті за визначенням потрібно ядро прав і обов'язків, які поділяють усі її члени. Наразі ЄС стоїть перед серйозними викликами як його внутрішніх, так і зовнішніх ворогів, а отже, йому потрібно бути об'єднаним, як ніколи. У цій ситуації ідея "Європи різних швидкостей" може стати не рятівником, а фінальним акордом для ЄС.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар