Ізраїль за тиждень: від Стіни плачу до гей-параду

Частина 3. Про оперний фестиваль у Масаді і Мертве море.

Люблю я оперу. Люблю так сильно, що три роки тому святкувати день народження почала у Театрі опери і балету. У нас із гостями була окрема ложа, ми пили сухе ігристе протягом усього дійства і обговорювали лібрето навіть після завершення антракту.

Завдяки "Ла Скала" я полюбила Мілан. Бо потрапила не лише на оперу, але і на її репетицію, закриту для сторонніх очей.

У розміреному Відні я мрію провести пенсію, аби лиш ходити на виставки в Альбертіну, пити каву на терасі у "Моцарті" і слухати оперу щоп'ятниці.

Потрапити на Оперний фестиваль під відкритим небом - це була моя мрія із категорії "обов'язково до виконання, але не заплановано, коли". За кілька кілометрів від Мертвого моря, серед руїн легендарного міста Масада, мрія неочікувано здійснилася.

Руїни фортеці Масада, Ізраїль / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Фoртeця  Мacaдa –  cимвoл мужності і гoрдоcтi iзрaїльcькoгo нaрoду. Вона так велично височіє над берегами Мeртвoгo мoря, що відчуваєш себе маленькою комашкою на її фоні. А коли згадуєш трагічну історію оборони Масади, то ніяк не можеш побороти холод, який іде по спині...60-70-ті роки нашої ери. Єврейське повстання переросло в Іудейську війну. Єрусалим – взятий римськими легіонами. Масада – останній притулок повстанців. Серед її захисників – не більше тисячі осіб, серед яких жінки і діти. Наскільки вперто повстанці обороняють фортецю, настільки вперто римляни її штурмують. І коли повстанці розуміють, що от-от не витримають нападу загарбників, вони ідуть на кардинальне жорстоке рішення. Воїни вбивають всіх захисників фортеці, включно з жінками та дітьми. І жеребом обирають того, хто наприкінці вбиває себе. Коли римський легіон проникає на територію Масади, то не знаходить там жодної живої душі. Воїни обирають смерть замість полону і рабства.

Руїни фортеці Масада, Ізраїль / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Недарма Масада – героїчний символ для всього Ізраїлю. Недарма ізраїльські солдати саме на території цієї фортеці складають присягу на вірність державі. Я кілька годин ходила між руїнами палацу царя Ірода, роздивлялася фрагменти мозаїк, дивувалася комплексу ванн та лазень, які досі збереглися.

Руїни фортеці Масада, Ізраїль / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Гаряче сонце припікало, відсутність дерев позбавляла і натяку на затінок, але покидати фортецю не хотілося. Її енергетика зачаровувала і малювала в уяві сцени трагічної  оборони.

Руїни фортеці Масада, Ізраїль / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Такою я пізнала Масаду вдень. Увечері ж вона постала у зовсім іншому вигляді.

Поміж руїнами будують гримерки, сюди привозять костюми і тут проводять репетиції / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Уже п'ятий рік на території фортеці проходить Оперний фестиваль. Поміж руїнами будують гримерки, сюди привозять костюми і тут проводять репетиції. На Масаді виростає величезна сцена із декораціями. Навколо неї – глядацька зала на шість з половиною тисяч місць. І раз на рік під відкритим небом легендарна земля здригаєтьсяпід ізраїльськими зірками від потужних оперних тенорів та баритонів. Оперний фестиваль у Масаді – один із найпрестижніших у світі.

Раз на рік під відкритим небом, під ізраїльськими зірками легендарна земля здригається від потужних оперних тенорів та баритонів / Фото: Фото: Євген Рафаловський

Я одягнула little black dress, яке вимоглива Коко точно б схвалила. І спустилася в лобі готелю. Людей - ніде яблуку впасти. Під час оперного фестивалю забронювати номер у готелі поблизу Мертвого моря – непроста задача. Їх бронюють завчасно. І це "завчасно" вимірюється не тижнями чи місяцями, а роками. Найбільші шанувальники опери заселяються на "особливих" умовах: ті ж самі кімнати з року в рік. За додаткову плату і відповідний соціальний статус номери для VIP-клієнтів спеціально притримують.

Ці оперні дні в Ізраїлі - особливі. Унікальний випадок, коли Мертве море втрачає свій авторитет / Фото: Фото: Євген Рафаловський

Півгодини в авто – і я перед вечірньою Масадою. Непізнаваною. Містичною. Розкішною. Тисячі поціновувачів опери у красивих костюмах, вишукана музика, неспішні розмови. Фортеця задекорована під площу в Римі: тут - фонтани, там - замок Сан-Анджело, ліворуч - Іспанські сходи, навпроти - Колізей. До початку опери "Тоска" Джакомо Пучіні лишалося півгодини, а я уже – божеволіла від захвату.

Ці оперні дні в Ізраїлі - особливі. Унікальний випадок, коли Мертве море втрачає свій авторитет. SPA-процедури і обгортання грязями, сидіння на воді та лежання на пляжі - це все відходить на другий план. Опера тріумфує. Бо ті, хто приїхав її послухати, сприймають Мертве море не як основну місцеву знаменитість, а  як додатковий бонус. Фестиваль на стільки поглинає їхні думки, що про лікувальні властивості солей та грязей вона згадують на наступний ранок. У кращому випадку. І я тепер розумію, чому.

Мирослава Ульяніна із солістом опери "Тоска" Пучіні / Фото: Фото: Мирослава Ульяніна

Більш розкішного місця для прослуховування опери, ніж фортеця Масада, - немає. Жоден театр не зрівняється з майданчиком під зоряним небом. Жодні технічні спецефекти не зрівняються з природніми.  Бо коли ти сидиш у найнижчому місці планети, біля узбережжя Мертвого моря, відчуваєш подих прохолодного вітру і слухаєш "Тоску" Пучіні, - все інше стає дріб'язковим і неважливим. Є лише ти, Масада і мистецтво. І третього зайвого у цій комбінації немає.

P.S. Подорож організована за сприяння Міністерства туризму Ізраїлю.

Першу і другу частини подорожі до Ізраїлю читайте тут і тут

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Наступна публікація