9 січня в Історії

9 січня в Історії

кінотеатр

Як Катерині II прийшло на думку випустити паперові гроші, шо стало поштовхом до революції 1905 року та чому дітям небезпечно ходити до кінотеатру?  Відповіді на це шукайте в історії 9 січня.

  1349 рік - під час погромів у Базелі (Швейцарія) близько 700 євреїв спалені заживо у своїх оселях – місцеве населення вирішило, що саме євреї винні в епідемії бубонної чуми.

1599-й  - у Массельбурзі (Шотландія) створена найдавніша з офіційно зареєстрованих масонських лож.

У 1648 році Богдан Хмельницький обраний гетьманом України.

1769 року російська імператриця Катерина II видала Маніфест про заснування двох асигнаційних банків і випуск асигнацій, тобто паперових грошей. До цього її спонукало зростання військових витрат.

Спочатку асигнацій було випущено помірну кількість, вони користувалися прихильністю населення, яке оцінило їх зручність у порівнянні з важкою міддю, але потім паперові гроші почали друкувати у все більших обсягах.

У 1792 році – у місті Ясси (тоді турецькому, а нині румунському) між Росією і Туреччиною підписаний Ясський мирний договір, який завершив російсько-турецьку війну.

Відповідно до цього документа, за Росією закріплювалося все Північне Причорномор'я, включно з Кримом, і землі між Південним Бугом і Дністром; по Дністру встановлювався кордон. На Кавказі відновлено рубіж по річці Кубань. Туреччина відмовилася від претензій на Грузію.

1799 року в Англії вперше у світі введено податок на прибуток.

1905 рік - у Санкт-Петербурзі влада жорстоко розігнала мирну демонстрацію, учасники якої мали на меті вручити цареві "Петицію робітників і жителів Петербурга для подання Миколі II".

Розстріл велелюдного мітингу, який отримав назву "кривавої неділі", став одним із поштовхів до революції 1905 року.

В 1923-му іспанський винахідник Хуан Де Ла Сієрва здійснив перший політ на винайденому ним автожирі. З розвитком гелікоптери  роботи зі створення автожирів були згорнуті.

1927-й - у кінотеатрі Монреаля через паніку, викликану невеликим вибухом кінокамери, загинуло 78 людей, з них 77 – діти.

Згодом протягом багатьох років у Квебеку дітям до 16 років було заборонено відвідувати кінотеатри.

1951-го офіційно відкрита будівля штаб-квартири ООН у Нью-Йорку.

1968  рік– у Мехіко пішов сніг.  Сенсація, тобто снігопад, повторилася 10 й 11 січня.

У 2005 році - на президентських виборах у Палестинській автономії переміг колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас, який замінив покійного Ясіра Арафата.

Народилися:

У 1823-му - Фрідріх Есмарх, німецький хірург, один із піонерів асептики. Першим застосував еластичний бинт, наркозну маску, запропонував кружку Есмарха.

1859 року - Петро Кащенко, російський психіатр і громадський діяч, автор статей із психіатрії та організації психіатричної допомоги.

Організатор і голова першого в Росії центрального статистичного бюро для обліку психічних хворих. Обіймав посади в службах нервово-психіатричної допомоги і в радянській Росії.  Ім'я Кащенка в 1922-1994 роках носила Московська психіатрична лікарня №1, тож це прізвище стало прозивним.

У 1924 році народився Сергій Параджанов, визначний український радянський кінорежисер, сценарист, художник і громадський діяч вірменсько-грузинського походження.

Зняв фільми  "Українська рапсодія", "Квітка на камені", "Тіні забутих предківЙ", "Київські фрески", "Колір гранату"… Параджанова називали "вірменин, який народився в Грузії і сидів у російській в'язниці за український націоналізм".

У 1970-му народилася  Лара Фабіан (Крокер), канадсько-бельгійська співачка.

Повʼязані теми:

Наступна публікація