Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Бізнесмени та експерти назвали причини провалу приватизації ОПЗ

Ситуація є ганебною для всієї держави, яка не забезпечила продаж такого майна.

Фонд Держмайна спробує продати державні "Аграрний фонд" і "Державну продовольчо-зернову корпорацію України". Разом із тим в уряді уже визнали, що приватизацію 2016 року фонд провалив і замість 17 мільярдів отримав від неї лише 78 мільйонів, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Найгучнішою невдачею став продаж Одеського припортового заводу, який зірвався двічі. Про майбутнє підприємства тепер нічого не повідомляється. Натомість фонд публікує подяку від потенційних іноземних інвесторів, які високо оцінили підготовку до конкурсу, в якому не забажали брати участі.

Відео Фонд держмайна спробує продати ще 3 державні підприємства

Конкурс із приватизації мали провести 14 грудня. Початкова ціна – близько 200 мільйонів доларів. У фонді заявляли, що заводом цікавились близько 10 потенційних покупців. Щоправда, з них лише 4 інвесторів направили листи про наміри придбати пакет акцій, а заявки для участі не подав ніхто. Як пояснюють самі бізнесмени, фонд до останнього затягував із наданням конфіденційної інформації щодо ОПЗ. "Дев'ять днів – недостатньо, щоби зрозуміти ті ризики, котрі повинен був узяти на себе покупець", - пояснив голова правління "Укрнафтабуріння" Михайло Бакуненко. Ця компанія була українським інвестором, який цікавиться заводом.

Отримана, хоч і з запізненням, інформація теж відбила бажання брати участь у конкурсі. "Підприємство має величезну заборгованість, яка в рази перевищує його вартість. І це дуже серйозний сигнал", - твердить юрист Тарас Метенко. Про які борги йдеться – у своїй відмові написав інший претендент, українська компанія DCH. "В процесі аналітичної роботи була отримана додаткова інформація про фінансово-господарську діяльність підприємства, що не знайшла відображення у тексті, опублікованому в офіційному виданні ФДМУ "Відомості приватизації" № 87 (1003) за 31 жовтня 2016 року, але суттєва для інвестора", - заявили в фірмі.

Приватний аудит виявив, що реальна сума кредиторської заборгованості становить від 85 до 350 мільйонів доларів. Крім того, ОПЗ фігурує у розгляді Антимонопольного комітету. Водночас заступник директора ОПЗ Микола Щуриков певен, що фонд мав різні підходи для українських і іноземних інвесторів. "Погодьтеся, дивно, коли стосовно компаній, що претендують на купівлю ОПЗ, Фонд державного майна поводиться абсолютно по-різному. Одним іде повністю назустріч, а іншим всіляко заважає", - твердить він.

У фонді коментувати жодну із заяв не стали. Після критики прем'єра Володимира Гройсмана пообіцяли усі деталі конкурсу розповісти на прес-конференції, але вона так і не відбулася. Основною ж причиною провалу конкурсу вважають великі борги заводу та високу ціну на газ. Експерти ж кажуть, що для продажу нині і справді не найкраща пора через важку економічну ситуцію і протистояння на сході Україні. В таких умовах, враховуючи ризики, іноземний інвестор буде зацікавлений сплатити за об'єкт лише 30-40% його реальної вартості. Тож усе це необхідно було врахувати заздалегідь, бо публічний провал приватизації стратегічного об'єкта – це неабиякий удар по іміджу всієї держави. Колишній голова Фонду держмайна Олександр Бондар вважає, що висновки, у тому числі і кадрові, влада має зробити якнайшвидше. "Це вказує, що наше майно нічого не варте – і бажаючих на нього нема. І перед тим, як робити всі гучні заяви, організовувати конкурс – треба було добре подумати", - твердить він.

За чутками, після провальних спроб продати ОПЗ його можуть передати в управління "Нафтогазу" або тимчасово зняти з продажу до 2019 року, коли, за очікуваннями, підприємство знову буде в ціні.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Залиште свій коментар

Вибір редакції