Рекордна ціна на газ в Європі: чого чекати Україні

Рекордна ціна на газ в Європі: чого чекати Україні

Фото: УНІАН

Ціна на газ в Європі досягла історичного максимуму.

Вартість природного газу на нідерландському газовому хабі TTF за контрактом day-ahead (на день вперед) досягла позначки 483,8 долара/тис. куб. м.

Про це свідчать результати торгів на біржі Powernext/EEX, передають "Українські Новини".

Згідно з ними, 8 липня ціна на газ почала збільшуватися і 9 липня становила 450,8 долара/тис. куб м газу.

При цьому 15 липня ціна на газ в Європі знизилася до 429,2 долара/тис. куб м газу, проте 16 липня вона знову стала зростати і становила 439,7 долара/тис. куб м газу, а 28 липня вона зросла до 483,8 долара/тис. куб. м.

Своєю чергою директор "Оператора газотранспортної системи України" Сергій Макогон, зазначив, що відмова "Газпрому" збільшити прокачку газу через Україну є однією з причин зростання цін. Він вважає, що штучно створена монополія російським "Газпромом" не дозволяє іншим гравцям використовувати транзитні потужності української ГТС.

"Сьогодні на європейському хабі TTF ціна на газ з поставкою у наступному місяці перетнула межу у 40 євро за мегават ч. Це історичний максимум. І це в 10 разів більше ніж у травні минулого року. Маю надію, що Європа зрозуміє, що ставити на одного великого постачальника - це велика помилка. Посилення домінуючої позиції на ринку завжди призводить до збільшення цін, які заплатять кінцеві споживачі в ЄС", - написав він на своїй сторінці у Facebook.

Нагадаємо:

  • 27 липня 2021 року російська компанія "Газпром" вкотре відмовилася бронювати додаткову переривчасту транзитну потужність через Україну на серпень. Внаслідок цього, частина потужностей української ГТС виявилася незатребуваною.
  • У вівторок, 27 липня, "Оператор газотранспортної системи України" виставив на аукціон додаткові – переривчасті - транзитні потужності на липень, але відповіді на цю пропозицію від "Газпрому" не дочекався.
  • У російському концерні продовжують використовувати український транзит з мінімальним навантаженням — у липні це становить 124 млн кубометрів. Відповідно до довгострокового бронювання українських потужностей обсягом 40 млрд кубометрів "Газпром" має можливість транспортувати 109 млн кубометрів газу за добу.  Необхідних 15 млн кубометрів твердих потужностей було заброньовано додатково на аукціоні 19 липня. 
  • Небажання російського монополіста збільшувати транзит українські газовики називають "шантажем" Європи. За їхньою інформацією, закачування до підземних сховищ перебуває на мінімальних значеннях, тому нову зиму Європа може зустріти без достатніх запасів блакитного палива. 
  • Тим часом російський газопровід "Північний потік-2", який будується в обхід України, майже повністю завершений, тому протидія його зведенню санкціями на цьому етапі вже неможлива. Про це заявив президент США Джо Байден.

Новини тижня: "Північний потік-2" – як домовленості Байдена і Меркель вплинуть на Україну

Новини тижня: "Північний потік-2" – як домовленості Байдена і Меркель вплинуть на Україну

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Наступна публікація