Шахрайство в інтернеті: як аферисти видурюють гроші в українців

Шахрайство в інтернеті: як аферисти видурюють гроші в українців

Фото: Firestock

Кожне двадцяте оголошення в Мережі – це пастка шахраїв

На карантині українці почали на чверть більше купувати в інтернеті. Водночас зросла кількість обманів, коли покупці залишалися з нічим. Кожне двадцяте оголошення в мережі – це пастка шахраїв. Дедалі обмани стають технологічнішими і вивести на чисту воду недобросовісних продавців стає важче.

Як не залишися з нічим при купівлі в інтернеті – у сюжеті Сніданку з 1+1.

Телефон, пральна машина чи оренда житла – за цим ми зараз прямуємо на інтернет-дошки оголошень. Так само оновити планшет доньці вирішила Катерина. Серед десятків варіантів жінка знайшла пропозицію, яка її зацікавила.  Зателефонувавши, спілкувалася з юнаком. Телефоном трохи сторгувалися в ціні. Для кінцевого результату залишилося лише заповнити онлайн-форму доставки. Утім, до онлайн-покупки Катерина підійшла з обережною недовірою. Вона – журналістка, а тому під час роботи не раз стикалася та розповідала про найвигадливіших шахраїв. 

Посилання на форму, яку треба заповнити, прийшло в смс-повідомленні. "Вона прийшла у тому самому чаті, в якому всі офіційні смс та повідомлення від компанії приходили від травня 2017 року. Це велика історія листування з компанією. Тут на цей номер приходить посилання. Коли посилання прийшло в цей чат, якому я абсолютно довіряла, то заповнила", - розповідає жінка. 

Після введення даних банківської картки і натиску кнопки "Окей" стало зрозуміло, що сайт виявився підробним. З картки в мить зникла вартість планшета, а це понад 14 тисяч гривень. Так само миттєво зник і продавець. 

У службі підтримки сайту оголошень звернення прийняли в п’ятницю, але не відповідали всі вихідні. До цього часу акаунт шахрая був активним.

Як розпізнати шахрайство під час шопінгу онлайн 

Як розпізнати шахрайство під час шопінгу онлайн 

Зараз Катерина каже, що була недостатньо уважною, бо довірилась повідомленню. "Перевіряти потрібно до останнього. Але якщо компанія може щось зробити, щоб допомогти по факту знайти шахрая, вона має це робити", - впевнена Катерина. 

Уже в понеділок Катерина вирішила зробити історію публічною і написала допис про ситуацію на своїй сторінці у соцмережі. Тоді ж прийшла відповідь від сайту оголошень. Втрачені гроші все ж мають повернути. Те, як від імені сервісу прийшло шахрайське повідомлення, розслідуватимуть. "Це проблема існує з боку телекомсервісів. В принципі є технічна можливість їх заблокувати", - каже генеральна директорка OLX Group Катерина Онищенко.

Системи мобільних операторів дозволяють надсилати повідомлення від імені будь-якого номера. Шахрай скористався цим. "Ми зараз співпрацюємо і ведемо переговори з телекомоператорами, щоб вони на своєму рівні технічно блокували доставку таких повідомлень", - пояснила  Катерина Онищенко.

Поки цей процес лише на рівні домовленостей, при купівлі онлайн варто бути особливо пильним. "Ми оцінюємо, що на OLX близько п'яти відсотків всіх оголошень можуть бути шахрайськими. Ми їх надалі коли виявляємо, блокуємо", - повідомила генеральна директорка OLX Group Катерина Онищенко.

Щоб убезпечитися, у сервісі радять усе листування вести лише на платформі сайту оголошень. Детально перевіряти адресу сайту, щоб збігався кожен символ. Також не варто  переходити за іншими посиланнями. 

До слова, шахрай, який ошукав Катерину, продовжує шукати довірливих покупців. Він створив нове оголошення і витягує гроші тим же способом. У поліцію Катерина звернулася в понеділок, але заяву не зареєстрували і досі.

Повʼязані теми:

Наступна публікація