Дослідники помітили, що бджоли стали менше танцювати – усе через людей

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

На зміну "традиційному танцю" приходить менш поетична, але практичніша стратегія.

Дедалі менше бджолині колонії в Європі користуються танцями для обміну інформацією – у сучасному мінливому світі це стало даремною справою.

Такого висновку дійшли німецькі і швейцарські біологи, дослідження яких опубліковану в журналі Science Advances.

З приблизно 500 видів бджіл, які зараз живуть на планеті, близько десятка користуються "мовою танцю". Серіями рухів сусіди за вуликом передають інформацію про розташування джерел їжі, її кількість, відстань до неї тощо. Вважається, що цей механізм має надзвичайно довгу історію і "танець бджіл" розвивався більш 20 мільйонів років. Однак у наш час він, схоже, помирає.

Автори дослідження очікували, що колонії, що активніше практикують танці, мають збирати ресурси ефективніше і виробляти більше меду. Однак в процесі спостережень виявилося, що у деяких колоній тривалість танцю скорочується. Проте меду вони виробляють дедалі більше.

Біологи припустили, що у таких колоніях на зміну "традиційному танцю" приходить менш поетична, але практичніша стратегія. Комахи перестають координувати свої пошуки, і кожна робоча особина веде збір незалежно від інших.

Ймовірна причина цього - люди, а точніше непередбачувані, швидкі і постійні зміни ландшафту внаслідок людської діяльності. Ліс може зникнути за день, а вид рослин на полях до наступного сезону може повністю змінитися іншим.

Аби перевірити цю гіпотезу, вчені провели експерименти з вісьмома колоніями бджіл, кожна з яких налічувала 15-25 тисяч робочих комах. Одна контрольна колонія жила звичайним життям і, як і раніше, танцювала. Іншим же автори штучно порушували можливість використовувати танці для обміну інформацією. Їхні гнізда містилися в темряві і час від часу поверталися, що не дозволяло зорієнтуватися через танці.

У цих умовах дослідники спостерігали процес "відмирання танцю" в бджолиній колонії. Переконавшись, що танці перестали приносити корисну інформацію, комахи менше цікавилися рухами сусідів. Вони переходили до незалежного збирання ресурсів: колонія адаптувала свою поведінку і починала діяти більш ефективно.

Нагадаємо, в Індонезії виявили найбільшу бджолу в світі, яка десятки років вважалась вимерлою. Вона вчетверо більша за звичайну медоносну. Учені сподіваються, що рідкісний вид відродиться. 

А раніше учені передрекли катастрофічні наслідки для Землі та людства через "комашиний Апокаліпсис". Вже за століття на планеті може зовсім не залишитись комах. Сільське господарство, інтенсивне використання пестицидів, зміни клімату - основні причини цього. Також дослідники розповіли, що може зробити кожна людина для запобігання цій масовій загибелі.

ВідеоВ Україні масово гинуть бджолині родини

Бджоли мруть і про це згадують раз на рік у день професійного свята пасічників. Але саме бджолина праця є суттєвою часткою нашої економіки. Україна входить до трійки країн- найбільших експортерів меду. ТСН з'ясувала, що потрібно зробити, щоб лідерські позиції не втратити. 

В Україні масово гинуть бджолині родини

Залиште свій коментар

Вибір редакції