Глобальне потепління змусить тварин і рослини зменшуватися

Глобальне потепління змусить тварин і рослини зменшуватися

Більш висока температура і нестабільність опадів можуть знизити швидкість росту організму

Для багатьох видів злаків, фруктових дерев маса пагонів і плодів зменшується на 3-17% з кожним градусом приросту температури навколишнього середовища.

Зміна клімату призводить до зменшення розмірів представників різних видів рослин і тварин, для багатьох видів ця тенденція спостерігається вже сьогодні.

Про це заявляють автори дослідження, опублікованого в журналі Nature Climate Change.

Вважається, що глобальна зміна клімату змусить тварин і рослини адаптуватися до "перебудови" звичного для них навколишнього середовища. Ця адаптація може виражатися, зокрема, у більш ранньому цвітінні або зміні періодів міграції перелітних птахів.

Крім того, змінюються ареали проживання: за оцінками вчених, у середньому вид за десять років "тікає" від зміни звичного клімату на 17,6 кілометра від екватора і на 12,2 метра "вгору" (по висоті над рівнем моря).

Дженніфер Шерідан і Девід Бікфорд з Національного університету Сінгапуру розглядають вплив зміни клімату на розміри живих організмів. Оскільки більш висока температура і нестабільність опадів можуть знизити швидкість росту організму, "не дивно, що багато видів під впливом зміни клімату зменшилися в розмірах", пишуть вчені.

"Багато видів вже демонструють зменшення в розмірах через зміни клімату, але ще багато інших можуть "стиснутися" у відповідь на зміну клімату в майбутньому", - наголошується в статті.

Дослідження показали, що для багатьох видів злаків, фруктових дерев та інших рослин маса пагонів і плодів зменшується на 3-17% з кожним градусом приросту температури навколишнього середовища. У низки видів морських безхребетних зменшення розмірів тіла становить 0,5-4% на градус, у риб - 6-22%, у жуків - 1-3%, у саламандр - близько 14%.

Польові спостереження виявили зменшення розмірів за останні 20-50 років для цілої низки видів: "схудли", наприклад, звичайні жаби (Bufo bufo), крапчасті плоскі черепахи (Homopus signatus), морські ігуани (Amblyrhynchus cristatus), домашні вівці (Ovis aries) і благородні олені (Cervus elaphus).

Автори відзначають, що палеонтологічні дослідження також свідчать про "стиснення" організмів у відповідь на потепління. Так, під час пізнього палеоценового термального максимуму (PETM), коли 56,3 мільйона років тому глобальна середня температура планети зросла на 3-5 градусів всього за 10-20 тисяч років, жуки, бджоли, оси, павуки та інші безхребетні зменшилися в розмірах на 50-75%. Зменшення розмірів у періоди потепління також зафіксовано, наприклад, для каліфорнійських ховрахів і лісових хом'яків.

"Спостережувані темпи реакції в розрізі таксономічних одиниць і рівнів харчових ланцюжків сильно різняться, що може вплинути на їхню взаємодію і, в кінцевому підсумку, негативно позначитися на екосистемних послугах. Якщо продуценти (організми, здатні синтезувати органічні речовини з неорганічних) зменшуються в розмірах швидше, ніж консументи, останні, швидше за все, будуть страждати від нестачі ресурсів, що погіршить їхній фізичний стан, підвищить захворюваність і смертність, знизить народжуваність", - сказано у статті.

Читайте також:

Землі 12 країн Євросоюзу перетворюються на пустелю

Кліматологи назвали річки Землі основним чинником зміни клімату

Шоколад стане дефіцитним делікатесом через 40 років

Зміни клімату провокують громадянські війни

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Як змінюється клімат
Наступна публікація