Інформаційні ігри Кремля. Чи загарбає Путін Донбас

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Виток у пресу міг стати результатом неоднорідності думок в оточенні Путіна, де існують різні погляди на майбутнє ОРДЛО.

20 квітня відоме американське видання Bloomberg з посиланням на джерела, близькі до Кремля, повідомило про плани Володимира Путіна загарбати Донбас.

Насправді ймовірність та наслідки інтеграції ОРДЛО в Російську Федерацію обговорюють вже давно. Експерти певні, що Кремлю невигідно анексувати ці території, тобто інтегрувати їх політично. Але в економічній інтеграції є сенс, адже ці територіъ Росія може використовувати як джерело ресурсів, дешевої робочої сили та як додатковий ринок збуту.

На користь цього свідчать також і нещодавні заяви ватажків "ЛДНР" про заснування структури, яка займатиметься "інтеграцією Донбасу до Російської Федерації".

Водночас у Кремлі дуже оперативно спростували гучну публікацію, назвавши ці закиди "наївними і примітивними".

"Протягом багатьох років і президент Путін і російські представники на різних рівнях говорять про це: що Москва не намагається інтегрувати в РФ невизнані республіки Донбасу - ДНР і ЛНР", - сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

Відео Президенти України, Франції і Росії та канцлер Німеччини телефоном говорили про перемир’я на Донбасі

Деякі експерти зазначають, що такий витык у пресу міг стати результатом неоднорідності думок в оточенні Путіна, де існують різні погляди на майбутнє ОРДЛО.

Крім того, публікація у західних ЗМІ з високою вірогідністю може виявитися і звичайною "качкою", метою якої може бути, наприклад, підвищення невдоволення українців бездіяльністю влади у питанні вирішення конфлікту.

Олег Бєлоколос
Олег Бєлоколос/Facebook
Олег Бєлоколос, експерт фонду "Майдан закордонних справ":

- Єдине, про що можна казати з високим ступенем вірогідності, це те, що в Кремлі завжди розігрується декілька сценаріїв. На відміну від нашої влади, вони грають хитро, різнопланово, опрацьовують різні варіанти. Постійно намагаючись збуджувати українське суспільство. І от вам конкретний приклад - вкинути якусь ідею, щоб потім спростувати.

Насправді я не думаю, що Путін зацікавлений у тому, щоб інтегрувати Донбас у Росію. Навіщо Росії це ОРДЛО, де все знищено і де все треба дотувати? Але подратувати українську владу, вкинувши якийсь інформаційний привід у міжнародну пресу, вони можуть.

Чи може на фоні цього інформаційного збурення розпочатися військове загострення на Донбасі - питання неоднозначне. Хоча влада і називає це антитерористичною операцією, ми розуміємо, що на Донбасі йде війна. І загострення може відбутися у будь-який момент. Від цього ніхто не застрахований.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

- По-перше, російська сторона вже спростувала цей план. По-друге, я думаю, що жодної повної інтеграції Донбасу у склад Росії не буде. Це "качки", які запускають свідомо.

Можливо, це є внутрішнім відображенням боротьби в оточенні Путіна. Тому що на ситуацію на Донбасі і на позицію щодо перспектив цього регіону намагаються впливати, як жартують в Росії, різні башти Кремля. Це Сурков і група політтехнологів; це військові, які хочуть воювати на Донбасі, використовуючи його як постійний полігон для випробовування нової зброї; це ФСБ; це й економічне крило, тобто олігархи і люди, які хочуть використовувати ресурси Донбасу, і вони вже скористалися "подарунком" від наших патріотів у вигляді блокади Донбасу для націоналізації українських підприємств.

Тобто є різні угрупування, які виступають з різними пропозиціями. Дехто з них, можливо, і пропонує те, що було озвучено у статті на Bloomberg.

Але треба розуміти, що ставлення до Донбасу в Росії як у суспільстві, так і в елітах зовсім інше, ніж до Криму. Крим з самого початку, з 90-х років, вважався своїм, таким, що "несправедливо, незаконно" опинився у складі України. В російському суспільстві був своєрідний "комплекс Криму". Саме тому більшість росіян, як би це не було прикро для нас, підтримують анексію Криму.

Більшість росіян не хочуть інтегрувати Донбас в склад Росії. Це підтверджується опитуваннями. І крім того, це зруйнувало б ту стратегію, яку Росія використовувала останні три роки - реінтеграцію Донбасу в склад України на російських умовах, тобто у вигляді двох "республік". А інтеграція Донбасу в склад Росії лише підтвердить факт російської агресії проти України. Тож з тактичних міркувань на цей момент Росії це невигідно.

Анатолій Октисюк, експерт МЦПД
Міжнародний центр перспективних досліджень
Анатолій Октисюк, експерт Міжнародний центр перспективних досліджень:

- Ця теорія економічної інтеграції - саме економічної, а не політичної - обговорюється в експертному середовищі останні півтора роки. Бо на політичну інтеграцію ніхто не зважиться.

Кремль розглядає цю територію як джерело робочої сили, а також як потенційний інструмент впливу й підтримки України "в тонусі" з тліючим конфліктом під боком.

Є ще й третій аргумент - це ринок збуту продукції. Незважаючи на низку купівельну спроможність, як її оцінюють деякі експерти, в ОРДЛО проживає кілька мільйонів людей, яким потрібно купувати якісь продукти харчування, засоби гігієни, одяг тощо. Тобто це прості споживачі, яку можуть купувати російські товари.

І все ж такі ці витоки про інтеграцію Донбасу я сприймаю радше як солодку морквинку для цих квізідержавних утворень. Скоріше це є такою жахачкою для Україна, мовляв, якщо ви не робите кроків назустріч, ми будемо їх інтегрувати. І по суті, економічна інтеграція вже йде.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції