Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Випити кровиці" в Порошенка. Експерти оцінили шанси партії Савченко на виборах

Мін'юст зареєстрував "Суспільно-політичну платформу Надії Савченко".

Міністерство юстиції України зареєструвало нову політичну партію - "Суспільно-політичну платформу Надії Савченко".

Лідерка політсили, яка є позафракційною депутаткою Верховної Ради, вже заявила на на своїй сторінці у Facebook, що її політсила "не є партiєю, створеною для мене чи пiд мене". Основною метою своєї партії Савченко визначила "зміну полiтичної системи України конституційним шляхом", а серед програмних завдань назвала запровадження виборності суддів, поліцейських і прокурорів, а також електронної системи голосування громадян під час виборів.

Дедалі менша популярність

Свою партію Савченко зареєструвала на тлі активної розбудови партійного ландшафту в Україні - 2016-го Мін'юст зареєстрував 41 партію - та різкого падіння її особистих рейтингів.

Якщо рік тому, за даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), Савченко довіряли 35% українців, то нині цей показник - близько 2%.

Не більше 2% українців, за даними нещодавніх опитувань КМІС та фонду "Демократичні ініціативи", готові проголосувати і за нову політсилу Савченко, яка на момент опитування ще не була зареєстрована.

І це при тому, що прохідний бар'єр до Верховної Ради становить 5%. "Проект Савченко був дуже перспективним рівно рік тому, коли вона щойно повернулася. Тоді вона була лідером за рівнем довіри серед інших громадських і політичних діячів в Україні", - говорить голова центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Відео Надія Савченко розповіла про особисте життя: До мене можуть підійти тільки сміливі чоловіки

Причиною різкого падіння рейтингів експерт вважає непослідовність політичної позиції Савченко. "У неї войовничий патріотизм поєднується з неадекватним миротворством, неадекватним в тому сенсі, що ця лінія не сприймається її потенційними прихильниками", - пояснює Фесенко, згадуючи спілкування Савченко із ватажком "ДНР" Олександром Захарченком.

Знайти виборця

Хто ті два відсотки, які готові підтримати на виборах нову політсилу, соціологи поки що сказати не готові. Водночас вони поділяють думку про те, що нова партія намагатиметься мобілізувати критиків чинної влади та її політики.

"Вочевидь ця партія спрямована на те, щоби нещадно критикувати владу, причому це будуть уже не нащадки Партії регіонів, а це буде "героїня"-герой України", - говорить директорка фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна. Подібна позиція і у Володимира Фесенка: "Савченко може відібрати у когось потенційних прихильників, але маленький відсоток, і він не вплине суттєво на ситуацію.

Вона може "випити кровиці" в президента Порошенка - жорсткою і відвертою критикою, але відбирати голоси вона буде не в нього, а радше в його конкурентів". Той факт, що "платформу" Савченко зареєстрували швидко, свідчить про те, що у Порошенка це розуміють, вважає Фесенко.

Тоді як партію того ж Саакашвілі реєстрували зі скандалом: спочатку Мін'юст відмовлявся реєструвати "Рух нових сил" Саакашвілі, мотивуючи це тим, що політсила із таким ім'ям уже існує, а потім у таку ж ситуацію потрапив і "Блок Міхеіла Саакашвілі".

Гасла і сила медіаресурсу

Експерти скептично оцінюють шанси партії Савченко і з огляду на запропоновану програму.

"Я думаю, що Савченко сама не розуміє, про що говорить. Свого часу вона пропонувала варіант конституційної реформи, взагалі не розуміючи, про що йдеться. Більшість тих положень нагадали те, що (колишній очільник Адміністрації президента України - Ред.) Медведчук пропонував раніше або пропонує зараз для України", - каже Олексій Гарань, професор "Києво-Могилянської академії" та науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи".

Ідеться, зокрема, про "м'яку федералізацію" України. Деякі задекларовані платформою Савченко вимоги не є поширеними в світі, веде далі Гарань.

Так, принцип виборності суддів, поліцейських та прокурорів втілено лише в США.

Обіцянку запровадити електронну систему голосування він вважає такою, що не враховує українських реалій. "Ви уявляєте, що це таке за наших умов, коли Росія втручається у вибори в Штатах, й не тільки Росія, а хакери можуть зламати що завгодно? Це відкриває простір для махінацій і маніпуляцій", - пояснює експерт. Опитані DW експерти погоджуються, що для перетворення партії Савченко на успішний проект необхідні значні ресурси - людські, фінансові та медійні.

Відео Сестра Надії Савченко збила літню жінку на Троєщині

Однак і в тому разі, якщо до нової політсили приєднаються відомі особистості, а професійні політтехнологи докладатимуть зусиль до підвищення рейтингів як самої Савченко, так і її партії, утримати результат в умовах української політичної культури буде дуже непросто, нагадує гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

"Ситуація з новими партіями або політиками така, що коли вони набирають популярності, включаються медіаресурси і виявляється, що далі рейтинги розподіляються ближче до того, в кого які є медіаресурси і як вони працюють, - пояснює експерт. - І тому знищити авторитет тієї чи іншої політичної сили виявляється не так вже й складно. Так, як наприклад, було з тим же Лещенком. З огляду на велику конкуренцію, на мій погляд, у Савченко взагалі немає шансів".

Фотогалерея Експресивна Савченко показала у Раді непристойний жест (4 фото)

Залиште свій коментар

Вибір редакції