Падіння цін на енергоносії тягне за собою протести росіян - The Washington Post

Софія Пихлетова, яка працює проект-менеджером в московській будівельній компанії вважає, що "Росія нічого не хоче робити для громадян, а тільки для громадян Криму, держава заснувала для них спеціальну програму".

Чоловіки і жінки, які нещодавно протестували перед московським банком, кілька років тому навіть уявити собі не могли, що одного разу їм доведеться вийти на вулиці, щоб вимагати допомоги від Кремля. Колись вони були досить заможними, щоб дозволити собі дорогі московські квартири, але зараз вони приголомшені економічними труднощами, які посилюються геополітичним конфліктом і різким падінням цін на нафту.

Про це пише Майкл Бірнбаум у статті "Падіння цін на енергоносії тягне за собою протести росіян", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Життєво важливі для російської економіки доходи від енергоносіїв вичерпуються, і тепер страждає багато хто – пенсіонери, водії вантажівок і професіонали в Москві.

Зовнішньополітичні пригоди Росії – спочатку в Україні, тепер у Сирії – виснажують державні ресурси, залишається менше грошей для вирішення проблем всередині країни. Падіння цін на енергоносії спустошило державну скарбницю і призвело до різкого падіння рубля по відношенню до долара. Через західних санкцій банки опинилися в скрутному становищі. Під час першого десятиліття перебування Володимира Путіна на посту президента Росії високі доходи від продажу нафти сприяли зростанню середнього класу, але зараз його стан швидко тане.

Тепер всюди виникають протести, росіяни скаржаться на брак грошей. Незважаючи на те, що рейтинги Путіна залишаються захмарними, кількість росіян, які вважають, що їхня країна на правильному шляху, різко впала з 64 відсотків у червні до 45 відсотків у січні, згідно з даними незалежного Левада-центру, але в минулому місяці дещо зросла разом з цінами на енергоносії. Це ще один вотум недовіри, доказ того, що песимізм опановує країною.

Деякі аналітики кажуть, що протести – рідкісні і невеликі – переростуть у більш широкий заклик до політичних змін. Але, у міру того, як виснажуються державні ресурси, багато хто тут говорить, що проблем може бути ще більше, якщо ціни на нафту будуть залишатися низькими протягом декількох років. Для декого труднощі вже почалися, що призвело до перегляду видатків Росії в останні роки.

"Держава нічого не хоче робити для нас, а тільки для громадян Криму, держава заснувала для них спеціальну програму", - сказала Софія Пихлетова, маючи на увазі зусилля Кремля за напрямом ресурсів на бідний півострів, захоплений в України в 2014 році. Пихлетова працює проект-менеджером в московської будівельної компанії і нещодавно протестувала перед відділенням угорського банку, в якому брала іпотечний кредит.

Дев'ять років тому, її банк відмовився надавати кредит в рублях, пропонуючи іпотеку лише у швейцарських франках. Ця ставка здавалася безпечною, коли рубль був надійним, але протягом останніх 15 місяців валюта різко впала. Те, що вона повинна зараз тільки по основному боргу, що на 60 відсотків перевищує початковий кредит в рублях.

"В рублях, я вже заплатила все – основну суму і відсотки. Але в швейцарських франках, здається, ніби я зовсім не платила", - сказала вона.

Економічний тиск змушує її та її чоловіка піти на жахливу жертву, сказала вона."Ми дуже хотіли дитину", - поділилася вона. "Але ми просто не можемо собі її дозволити".

Міський середній клас в Росії особливо сильно постраждав від кризи, оскільки більша частина його витрат припадала на імпортовані продукти харчування, одяг і побутову техніку. Подорожі та навчання за кордоном, що колись було звичайним явищем для середнього класу росіян, стали надто дорогими, тому що вартість рубля істотно знизилася. Число росіян, які їздили за кордон у минулому році, впало на третину. Згідно з урядовими даними, це найрізкіший спад за 18 років.

Багато хто з постраждалих кажуть, що "купилися" на обіцянки для середнього класу.

Угода була такою: в обмін на процвітання, Путін отримає політичне визнання. Тепер протестувальники з іпотекою здивовані, що держава нічого не робить, щоб захистити їх.

"Це може призвести до зовсім непередбачуваних наслідків", - вважає Наталія Пинишина (66 років), яка сказала, що іпотечні платежі просто злетіли після падіння рубля. "Люди звинувачують уряд, центральний банк і навіть президента, на жаль".

Соціологи кажуть, що економічні проблеми Росії зачіпають конкретні верстви суспільства різним чином – але між цими групами немає ніякого зв'язку.

"Зараз криза зачіпає певні групи, і їм доводиться дуже важко", - говорить Наталія Тихонова, соціолог Вищої школи економіки. Вона сумнівається, що невдоволення стане великою проблемою для правління Кремля.

"Росіяни – фаталісти, більшість з них", - сказала вона.

Водії вантажівок протестують проти високих дорожніх податків. Пенсіонери в деяких регіонах вийшли на вулиці, щоб заперечити проти скорочення посібників. Робочі автомобільної промисловості протестували проти неоплачуваної відпустки і звільнень, які почалися після того, як продажі російських автомобілів в минулому році впали на 36 відсотків. У кожній галузі, працівники скаржаться на затримки заробітної плати, це ознака того, що грошовий потік сповільнюється до мінімуму. Але досі ні одна з груп не об'єднала свої сили, щоб виступити більш широкої опозицією політиці Кремля.

Тим не менше, кожен росіянин відчуває ці труднощі, коли заглядає в холодильник. Ціни на основні продукти харчування – від молока до помідорів – зросли, після початку метушні два роки тому. Результат – зниження доходів третій рік поспіль.

Це посилює песимізм, що зростає з приводу обраного Росією напрямку.

"Росія зараз зіткнулася з унікальною проблемою, безпрецедентною за два десятиліття", - сказав Михайло Дмитрієв, директор московської консалтингової фірми "New Economic Growth" і колишній радник уряду Росії, передбачив антикремлівські протести в Росії в 2011 році. "Навіть до 2020 року, немає гарантій, що показники відновляться до пікових рівнів 2013 року".

До цих пір, за його словами, багато росіяни можуть частково справлятися з труднощами, оскільки придбали дорогі телевізори і нові елітні автомобілі в хороші роки.

Але якщо ціна на нафту не зросте протягом одного-двох років, то ситуація може вийти з-під контролю, як раз до того часу, коли Путіну чекають перевибори – в 2018 році, вважає Дмитрієв.

"Ніхто не знає, як такий тип економічного невдоволення позначиться на президентських виборах", - сказав він.

Прагнучи тримати ситуацію під контролем, Кремль проводить набагато більше приватних опитувань громадської думки, повідомив один з опитувач, знайоме з планами, який говорив на умовах анонімності, щоб обговорити непублічні вказівки.

На тлі всіх складнощів, протестувальники з іпотекою кажуть, що потребують допомоги держави, яка відмовляється її розширити.

У 2007 році, Гульназ Ісламова, 32-річний менеджер по продажам в Москві, вважала квартиру інвестицією в майбутнє Росії, але тепер вона здається їй бездонним колодязем.

Коли Ісламова брала кредит, її зарплата 45 000 рублів дорівнювала сумі близько $ 1800, але зараз це тільки $ 615. Її борг по іпотеці стрімко зріс.

Спочатку, щоб заощадити гроші, вона виключила зі свого раціону м'ясо, замість нього вона їсть капусту. Потім вона виключила ліки. Тепер вона навіть двічі думає, перш ніж увімкнути світло.

"Ми відстежуємо обмінний курс практично кожні п'ять хвилин. Так ми дізнаємося, скільки ще мільйонів винні банку", - говорить Ісламова.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: