Примара Кремля та імпічменту. Чи витримає Трамп тиск компроматів та розслідувань

Увага усього світу зараз прикута до новообраного господаря Білого дому, прихід до влади якого супроводжується численними скандалами.

Безпрецедентна ситуація з виборами у США, в які, згідно з даними американської розвідки, втрутився Кремль, набирає обертів - 11 січня ЗМІ повідомили про компромат на обраного президента США Дональда Трампа, який на нього збирали в Росії.

Скандал почав розгоратися ще влітку 2016 року, під час передвиборчої кампанії, коли стався витік листів з електронної пошти кандидата в президента Гілларі Клінтон

У ЦРУ провели розслідування, за результатами якого заявили, що хакерська атака була здійснена росіянами і була спрямована на допомогу Трампу.

ВідеоРосійські мільярдери збагатіли на десятки мільярдів доларів після перемоги Трампа

Пізніше керівнику штабу Трампа - Полу Манафорту - почали закидати зв'язки з Росією, а також роботу з соратниками Януковича в Україні. Щоправда ФБР тоді оголосила, що проведене розслідування не виявило прямих і переконливих доказів у зв'язку Манафорта або Трампа із Кремлем.

Примара руки Кремля зависла над виборами у США, проте це не завадило більшості американців віддати свої голоси за сумнівного кандидата.

Вже після виборів американські спецслужби представили Трампу повну доповідь щодо хакерських атак, організованих російською розвідкою, та вплив Кремля на вибори у США. У доповіді зокрема вказується, що Путін замовив "кампанію впливу", спрямовану на вибори президента США з метою підриву демократичного процесу та дискредитації суперниці Дональда Трампа.

Трамп у свою чергу визнав, що Росія могла вести хакерські атаки на американські інститути, проте заявив, що втручання російських хакерів не могло вплинути на результати виборів американського президента. Водночас тут було б наївно сподіватися, що Трамп міг сказати щось інше, визнавши свою перемогу у виборах фасильфікованою.

ВідеоДональда Трампа звинувачують у багаторічному шпигунстві на користь Кремля та у зв'язках із повіями

Наразі ситуація для Трампа ускладнилася й витоком у ЗМІ іншої доповіді розвідки. 11 січня американські ЗМІ відомили, що під час нещодавньої зустрічі Трампа з керівниками розвідслужб США йому були продемонстровані матеріали, у яких йшлося, що росіяни мають компромат особисто на нього

ФБР наразі проводить розслідування щодо достовірності цих даних. Трамп звичайно все спростовує. 

Незважаючи на відсутність офіційного підтвердження вірогідності фактів, медійний скандал кидає тінь на репутацію майбутнього голови Білого дому. Відтак постає запитання - як Трамп планує керувати найбільш потужною країною світу під постійним шквалом звинувачень у тому, що він - звичайна маріонетка Кремля. 

Деякі експерти вже прогнозують Трампу імпічмент, щоправда не швидкий.

Тарас Березовець, політтехнолог
Тарас Березовець, директор компанії Berta Communications:

- Важко пригадати американського президента, чий термін у Білому домі починався б з такої кількості скандалів, як це відбувається з Трампом. Він ще навіть офіційно не прийняв присягу 45-го президента США, а ми вже бачимо скандали, які ставлять під сумнів легітимність його обрання, які будуть серйозно затьмарювати час його правління і які, можливо, у майбутньому можуть стати підставою для початку процедури імпічменту. Зокрема, йдеться про компромат, який може знаходитися в розпорядженні російських спецслужб на новообраного американського президента.

В оприлюдненій раніше доповіді американських спецслужб про втручання російських спецслужб в американські вибори важливо те, що це об'єднана доповідь одразу трьох американських розвідок. Тобто це не суб'єктивне розслідування, а абсолютно компетентне і таке, якому можна довіряти.

Інша справа, що реакція самого Трампа на висновки трьох розвідок є неадекватною. Американський президент повинен апріорі довіряти думці своїх спецслужб, незалежно від того, ким були призначені їхні керівники. Оскільки американські спецслужби завжди знаходяться на службі своєї держави і не є партійно орієнтованими.

 

Якщо підтвердиться наявність компромату у російських спецслужб і їхній вплив на обрання Трампа президентом, теоретично це може стати приводом до запуску процедури імпічменту.
Тарас Березовець
Навіть більше - відмова визнавати компетентну роботу спецслужб глибоко ображає співробітників американських розвідок, а американська розвідспільнота, до якої входять 17 спецслужб, є надзвичайно впливовою. Це елітні структури, в яких люди працюють десятиліттями і навіть після того, як Трамп замінить керівництво розвідок своїми креатурами, конфлікт з середньою ланкою дуже впливових американських розвідників матиме довгостроокові наслідки для його президентства.

Трамп зараз стає вразливим для російської розвідки. Крім того, з метою спростування усіх звинувачень йому доведеться відмовитися від ідеї перезавантаження відносин з Росією та пом'якшення санкцій. Адже якщо він почне скасовувати санкції і піде поліпшення відносин з Кремлем - це фактично підтвердить усі здогади.

Імпічмент - поки що вкрай малоймовірний сценарій. Жодна процедура імпічменту в американській історії не була доведена до кінця. Зокрема, було розпочато імпічмент щодо президента Ніксона, але він пішов у відставку сам. А спроба імпічменту Біла Клінтона провалилася - тоді не вистачило трьох голосів. Тому це чисто гіпотетичний сценарій, але він може набути реальних рис у міру опублікування подальших фактів розслідування.

Якщо підтвердиться наявність компромату у російських спецслужб і їхній вплив на обрання Трампа президентом, теоретично це може стати приводом до запуску процедури імпічменту. Але навіть якщо це і станеться, то нескоро - не раніше ніж за рік.

Читайте більше у блозі Тараса Березовця "Трамп Вразливий"

Володимир Огризко
УНІАН
Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ:

- Ця історія у підсумку матиме позитивний ефект. Після того, як розвідувальне співтовариство США виклало ті факти, які у них є, ніхто не зможе сказати, що втручання в процес виборів не було. Невипадково сенатори обох партій зараз спільно вносять пропозицію про посилення санкцій проти Росії.

Тепер і Трамп, і вся його команда дуже чітко і ясно зрозуміють, з ким вони мають справу. А отже, спроби Кремля маніпулювати цією командою будуть приречені, тому що за таких обставин уявити собі що сам Трамп, чи держсекретар США, чи хтось з інших ключових посадовців стане хоча б навіть вербально хвалити Росію, це означатиме, що він буде у той самий момент атакований зі звинуваченнями у тому, що він є залежним від Москви. А такого собі дозволити не може жоден політичний діяч високого рівня.

Водночас негатив полягає у тому, що це звичайно дестабілізовуватиме внутрішню політичну ситуацію у США. Трам відчуватиме, що є об'єктом потенційних нападок, що впливатиме на його практичні дії та рішення. Але думаю, що в кінцевому підсумку це не призведе до того, що дехто називає імпічментом - надто це вже далекосяжні плани.

З іншого боку, ситуація, яка склалася, дасть можливість команді новообраного президентства чітко розрізняти власні смаки і національні інтереси.

Олександр Сушко
Facebook/Олександр Сушко
Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва:

- Вже тепер зрозуміло, що спокійного президентства у Дональда Трампа не буде. Справа не тільки у нещодавньому "зливі" різноманітного компромату. Це лише індикатор. Ми бачимо, що якість цього компромату дуже різна, і далеко не кожному витоку можна довіряти. Більше того, є ознаки навіть очевидного фейку в деяких цих витоках. Зокрема, йдеться про 35-сторінковий документ. Є всі підстави вважати, що це є несправжня доповідь, тим більше, спецслужб.

Але, тим не менше, все це є певною тенденцією. Очевидно, що минуле життя Дональда Трампа і багатьох наближених до нього людей містить таку кількість сюжетів, які можуть зіпсувати його політичну кар'єру, що, ймовірно, йому не вдасться просто ігнорувати цей виклик для своєї політичної кар'єри. Інша справа, що поки це має лише медійний характер.

Але на певному етапі у гру вступлять слідчі органи, які будуть вже шукати офіційну відповідь щодо можливості не тільки конфлікту бізнесових інтересів, але й тих зв'язків новообраного президента, які суттєво компрометують його як главу держави.

Для людини з таким бекґраундом (не потрібно бути великим розслідувачем, щоб побачити, що його життя містить безліч цікавих сюжетів, які тепер будуть витягуватися на поверхню) політична кар'єра буде дуже проблематична.

Водночас імпічмент – це вже остання стадія. Історія Сполучених Штатів знає приклади дострокового припинення повноважень президента. І якщо говорити про зміст звинувачень, то ми бачимо з історії США, що не настільки вже суворі звинувачення в бік особисто президента приводили до відставки. Маю на увазі Ніксона. Тому наразі важко прогнозувати конкретні терміни, але спокійної чотирирічки у Трампа точно не буде.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: