Розсекречена історія "Титаніка" Сталіна: як загинули 3800 людей

Розсекречена історія "Титаніка" Сталіна: як загинули 3800 людей

Захоплення в полон людей, які вижили після катастрофи "Йосипа Сталіна". Фото зроблене з німецького корабля

Минуло 70 років від дня найбільш засекреченої морської катастрофи в СРСР. Її жертвами стали 3849 людей.

70 років тому, 2 грудня 1941 року, радянський товаро-пасажирський корабель "Йосип Сталін" підірвався на морських мінах і затонув в Балтійському морі неподалік від узбережжя Естонії.

"Історія радянського "Титаніка" залишалася секретом до наших днів. Вона зберігалася в архівах ВМФ, і ось тепер з неї знятий гриф "Цілком таємно", - пише італійська La Repubblica.

"Круїзний корабель "Йосип Сталін" зазнав аварії рівно 70 років тому. Але це була більш похмура і жорстока історія: в результаті трагедії загинули 3849 людей, удвічі більше, ніж на британському кораблі. Жертвами стали новобранці Червоної армії і численні родини евакуйованих, яких було вирішено вивезти з військово-морської бази на острові Ханко", - йдеться у статті.

Цей двопалубний корабель, побудований за особистою вказівкою Сталіна в Нідерландах в 1939 році, призначався для круїзних подорожей. Однак коли в 1941 році радянській владі повідомили про необхідність евакуації гарнізону з фінського острова Ханко, який незабаром міг опинитися в руках нацистів, було вирішено, що саме цей корабель якнайкраще впорається з поставленим завданням.

"Використовувати такий символічний корабель для настільки небезпечної операції було нелегким вибором. Однак корабель увійшов у порт Ханко і з 5589 пасажирами вийшов у море. Корабель був перевантажений. "Сталіна" супроводжували мінні тральщики та інші військові кораблі. Евакуйовані мали відчувати себе в безпеці", - описує газета ті події.

Але сталося так, що капітан корабля Микола Степанов отримав від моряків всю необхідну допомогу, окрім карти радянських мінних полів. І військові кораблі обійшли мінні пастки, а "Сталін" - ні.

Перший вибух стався опівночі. Капітан наказав закрити металеві перегородки. Після четвертого вибуху судно втратило керування.

"Серед льодів Фінської затоки тисячі людей шукали порятунку, але холод вбивав їх одного за іншим. Нещасним намагалися надати допомогу, але вона виявилася неефективною . На некерованому судні залишалися капітан корабля та інші 2500 пасажирів. За наказом Сталіна військові моряки намагалися відшукати і доставити в радянський порт пошкоджений корабель. Але 5 грудня "Сталін" сів на мілину, тих, хто залишався на судні, захопили німці і відправили до концтаборів", - пише автор статті.

Відомо, що капітан Степанов опинився в німецькому концтаборі в Таллінні. Через три роки, коли Естонія була звільнена Червоною армією, його розстріляли за "зраду".

Читайте також:

25 років з дня катастрофи К-219: таємниця радянської субмарини досі не розкрита

Опубліковані унікальні ФОТО з місця загибелі "Титаніка"

Знайдено легендарний броненосець, потоплений під час війни Росії та Японії

10 зловісних таємниць СРСР очима США: операція "Флейта" і "атомна бомба у валізі"

Повʼязані теми:

Наступна публікація