Віскі проти шнапсу. Як Канада і Данія ведуть "війну" алкоголем через спірний острів 
ТСН.ua

Право на землі у протоці кожна з країн відстоювала із гумором.

Найцивілізованіший конфлікт у світі розгорнувся між двома країнами – Канадою та Данією. Предметом суперечки між ними став острів Ганса, розташований між канадським островом Елсмір та Гренландією. Чому дві країни вирішили боротися за безлюдний шматок суші, як розвивалася ця "війна", і до чого тут віскі та шнапс – читайте у нашому матеріалі.

Де розташований Острів Ганса

Кам’янистий острів площею 1,3 км² розміщений посеред протоки Нерса, що відокремлює північний захід Гренландії (Данія) і острів Елсмір (Канада). Тут немає ані місцевих жителів, ані корисних копалин, ані дерев, однак, від 1930-х років ця нічим не примітна скеля опинилися в епіцентрі розбіжностей між двома країнами. За морським правом, кожна з них може претендувати на територію в межах 12 миль (22,2 км) від їхнього берега. А тому острів Ганса технічно розташований і у данських, і у канадських водах.

Мапа Острів Ганс
ТСН.ua
Острів Ганса на мапі

Кому належить острів

Питання щодо статусу острова Ганса передали до Постійного суду міжнародного правосуддя (PCIJ) і 1933 року він ухвалив рішення на користь Данії. Однак, враховуючи віддаленість острова та розпад Ліги Націй, судовим органом якої і був PCIJ, постанова суду, якого невдовзі вже не існувало, особливої ролі не зіграла.

Після 30-х років і Данія, і Канада на час втратили інтерес до острова через наявність значно серйозніших проблем, однак у 70-х питання про приналежність частини суші у протоці Нерса підняли знову.

Острів Ганс
Getty Images
Фото острова Ганса із супутника (в центрі світлини)

У 1972-1973 роках Канада та Данія домовились про демаркацію морських кордонів в Арктиці. Обидві країни визнали позовні вимоги одне одного щодо континентального шельфу. Попри тривалі переговори статус спірних територій так і залишився невизначеним – був встановлений морський кордон на північ і південь від них, однак не сам острів.

Як розпочалася "війна віскі" 

1984 року безкровне протистояння між Канадою та Данією набрало нових і несподіваних обертів. Канадські військові відвідали острів, підняли на ньому свій прапор і залишили під ним пляшку віскі.

Данці не залишили справу без відплати і згодом також прибули на острів. Канадський прапор вони замінили на свій, а замість пляшки солодового напою залишили шнапс та напис "Ласкаво просимо на Данський острів".

Острів Ганс
Royal Canadian Air Force/Royal Danish Navy
Канадські військові (зліва) та військово-морські сили Данії (справа) на острові Ганса

"Коли данські військові туди їдуть, вони залишають пляшку шнапсу. А коли (канадські - Ред.) військові сили потрапляють туди, вони залишають пляшку Canadian Club  та табличку із написом "Ласкаво просимо до Канади", - розповідав CBC Пітер Таксо Єнсен, нині вже колишній посол Данії в США.  

Що стається із попередньою пляшкою, достемнно невідомо. Утім, здогадатися неважко.

Як розв’язався конфлікт між Канадою та Данією

Острів Ганса і досі залишається спірним. Аби досягти подальшого прогресу у вирішенні прикордонних питань у водах між Канадою та Гренландією, Міністерство закордонних справ Данії спільно з урядом Гренландії та Канадою вирішили створити спільну робочу групу у травні 2018 року.

За повідомленням канадського уряду, цільова група має вивчити варіанти та надати рекомендації щодо вирішення спірних прикордонних питань між двома країнами. Йдеться про суверенітет острова Ганса, морську межу в Лінкольнському морі та континентальний шельф Лабрадорського моря.

Острів Ганс, Данія, Канада
wikipedia.org/Toubletap
Острів Ганса

Майкл Баєрс, канадський науковий співробітник з глобальної політики та міжнародного права, висловив думку, що найпростішим вирішенням проблеми був би поділ острова на рівні половини.

"Цей спір не матиме нічого з точки зору наслідків. Він між двома країнами НАТО, тому про можливий збройний конфлікт через це не йдеться", - наводить цитату науковця Radio Canada International. На думку Баєрса, тема приналежності острова Ганса є зручною і для канадських, і для данських політиків.

"Я озирнувся назад і відстежував, коли ця суперечка насправді потрапляє до засобів масової інформації, і це майже завжди було перед загальними виборами в Данії чи Канаді", - сказав він.

 

Залиште свій коментар