Михайлів День: дата, прикмети і звичаї на День Архангела Михаїла

Михайлів День: дата, прикмети і звичаї на День Архангела Михаїла

День Архангела Михаїла відзначається 21 листопада.

21 листопада православний світ відзначає Михайлів день або Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних

Шанування архангела Михаїла на наших землях завжди було дуже великим. Один з перших київських храмів - Михайлівський Золотоверхий собор - освячений на честь Архистратига Михаїла.

Свідоцтва допомоги Архангела Михаїла нашим пращурам згадуються у багатьох переданнях та літописах. Вважалося, що саме він був тим ангелом, що допоміг Володимиру Мономаху подолати половців, і що саме він явився біля гроба преподобного Феодосія Печерського.

Згодом Архангел Михаїл був зображений на гербі Києва. Ім’я Михаїл вважалося благословенням, саме тому у ХІІ столітті ним охрестили шість (!) князів Київської Русі.

Архангел Михаїл був зображений на гербі Києва.

Небесна ієрархія та ангелологія

За православною вірою Бог сотворив не тільки світ видимий, у якому ми живемо, а й світ невидимий - духовний.  У ньому існують розумні та вільні істоти - Ангели, які перебувають у єдності з Богом і служать Йому. Ангел з грецької означає “вісник”. Через ангелів Господь каже людям Свою волю.

Є навіть наука, що вивчає ангелів, і називається вона “ангелологія”. За якою ми знаємо, що серед ангелів існує ієрархія. Значна частина даних є у Старому та Новому заповітах. Є ще труд Діонісія Ареопагіта “Про небесну ієрархію”.

Хто такий Архангел Михаїл

Архангел Михаїл - вищий в ангельській ієрархії. Ще його звуть - Архистратиг - верховний воєвода Небесних Сил, вождь війська Господнього. Як правило зображений у шоломі або короні, з мечем або списом. Під його ногами - дракон або змій (Денниця). У лівій руці іноді зображений щит з християнськими символами - монограма Ісуса Христа, зірка Давида (символ роду Ісуса Христа), або хрест.

Війна ангелів з сатаною

Ще до Адама та Єви в ангельському світі був розкол - частина ангелів під керівництвом сатани (колишнього вищого ангела на ім’я Денниця) повстали проти  Бога. Більша частина, під керівництвом Архангела Михаїла не спокусилася і не підтримала Денницю. Почалася війна ангелів з сатанинським військом.  Повстанці були скинуті з небес на землю і стали демонами - бісами.

Саме тому сатана та його демонське військо мстить Богу і постійно нападає на творіння Боже - людство. Особливу ненависть вони мають до людей віруючих (вірян та монахів). За переданням, з тієї війни Богові  і досі не вистачає Ангелів, тому  Він шукає та виховує їх серед людей. Тобто кожна людина народжена для того, щоб збільшити кільків Ангелів Божих. І мета віруючої людини - увійти до Собору Ангелів.

Явлення Архангела Михаїла

Архангел Михаїл - борець проти усілякого беззаконня серед людей й помічник вірним Богові. Архангел Михаїл явився Ісусу Навину як помічник у боротьбі за Землю Обітовану.

Він явився пророку Даниїлу у дні падіння Вавилонського царства.

Саме він врятував трьох юнаків з вогняної печі та допоміг пророку Даниїлу подолати левів.

За апокрифами Ісус Христос після хресної смерті зійшов до аду і довірив вивести звідти душі усіх праведників саме Архангелу Михаїлу. Він же був поводирем Пресвятої Діви Марії по аду, і  роз’яснював причини страждань залишених тут грішників.

Архангела Михаїла почитали, як вісника Страшного Суду і воскресіння мертвих.

Коптські християни присвятили Архангелові Михаїлу річку Ніл.

Явлення Архангела Михаїла козакам

Ця розповідь збережена у книзі “Духовний світ” київського митрополита Петра Могили. Після перемоги над турками під Хотином запорізькі козаки за звичаєм грабували завойовані землі. Наповнив краденим скарбом трюм корабля, запорожці вирушили додому. Вже наблизившись до рідних берегів, раптом подув страшенний вітер. Величезні хвилі швидко пошкодили корабель, який почав тонути.

Козаки, відчуваючи неминучу смерть, почали щиро молитися Богородиці та Архистратигу Михаїлу та пообіцяли за порятунок послужити в обителі Матері Божої. Після молитви з трюму до козаків піднявся юнак із золотим волоссям, став посеред воїнів та мовив: “Не бійтеся, але належним чином моліть Господа, і Він визволить вас від смерті. Адже Він послав мене до вас”. Сказавши це, юнак зник.

У той же час вітер змінився, море заспокоїлося, а корабель, до того наполовину заповнений водою, став сухим. Вдячні козаки виконали свою обітницю - поїхали у Києво-Печерську лавру та декілька років були там послушниками.   

Собор Архистратига Михаїла

Свято Собору святих Ангелів на чолі з Архангелом Михаїлом визначене ще у IV столітті н.е. Це - головне церковне свято на честь Ангелів.

Собор означає єдність усіх Ангелів, які совокупно прославляють Святу Трійцю, разом служать Господу.

Народні прикмети та звичаї на Михайлів день

З Михайловим днем повязано дуже багато прикмет. Так, наші пращури вірили:

  • Якщо в Михалів день сніг буде мокрим, то до врожаю.
  • На Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна й красна.
  • Якщо Михайло дощем служить — добру й суху весну ворожить.
  • На Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
  • З Михайла зима морози кує.

Через тиждень після Михайліва дня починається Різдвяний піст. Існує звичай на свято запрошувати багато гостей та пригощати їх м’ясними стравами. Наші пращури вірили: чим більше гостей на Михайла, тим вдалішим буде наступний рік. 

Чого не можна робити у Михайлів день

У Михайлів день не можна сваритися і ображатися. Також не варто відмовляти нужденним. 

Не можна гніватися та кричати. Цього дня дуже важливо помолитися архангелу Михаїлу та своєму Ангелу Охоронцю. За бажанням - прочитати вдома акафіст святому Архангелу Михаїлу. Потрібно зберігати у серці мир та душевну рівновагу.

Якщо хтось намагається вас образити цього дня - варто помолитися за зцілення його душі.

Повʼязані теми:

Наступна публікація